Bunu okuyorsunuz:
Elektronik Müzik Diyorsak Eğer: Kraftwerk

Elektronik Müzik Diyorsak Eğer: Kraftwerk

Avatar
kraftwerk

Geçtiğimiz nisan ayında kanserden kaybettiğimiz Florian Schneider ve RalfHütter’in 1960’larda Robert Schumann müzik okulunda tanışmasıyla temelleri atılan Kraftwerk, ilk önce ‘Organisation’ ismiyle kurulur. Organisation’ın kurallara ve sınırlara karşı yıkıcı bir duruşa sahip olan sound’u dönemi içerisinde  pek anlaşılmaz. İkili bu sayfayı kapatıp 60’ların sonlarında  ‘Kraftwerk’ olarak tekrardan karşımıza çıkarlar ve müzik tarihine isimlerini unutulmaz şekilde yazdırırlar.  Florian Schneider  ve RalfHütter’in Kraftwerk yolculuğunda yanlarına pek çok müzisyen gelip gider ancak en son Karl Bartos ve Wofgang Flür ile grup son şeklini alır.

 

 

 Ambient’dan electro-pop’a kadar: Autobahn

İlk dönemlerinde tam olarak elektronik müziğe giriş yapmazlar ancak deneysel müziğin hakkını verirler. Emprovize ve kalıplardan uzak tüm yollara girerler ve Florian Schneider’in basit bir ritim makinesinden elektronik davul sesleri çıkartması, grubun bunu heyecanla benimsemesi ile bu yolda deneyebilecekleri her şeyi deneme yolculukları başlar. Kısa zaman içerisinde Kraftwerk’in bugün ki elektronik müziğin temelini attığı ve nerede duysak tanıdığımız o sound’u oluşur. 1970 yılında ilk albümleri yayınlanır ancak istedikleri başarıyı ilk etapta elde edemezler. 1974 yılında yayınladıkları ‘Autobahn’ albümleri ile yaptıkları müzik gerçek değerini bulmaya başlar.  ‘Autobahn’, Ambient’dan electro-pop’a bugüne kadar ki tüm synth altyapılı türlerin temel taşı olma gücüne sahip bir albüm olarak karşımıza çıkar.

 

 

Kraftwerk

Grubun 70’lerden  günümüze gelene kadar ki sürecinde sahnedeki analog şovları yerini bütünüyle dijital teknolojilere bıraktı. Kraftwerk 2009 yılı sonrasındaki süreçte konserlerine 3D teknolojisini yerleştirdi ve 2015 yılında Amsterdam Paradiso’daki performansları bu anlamda hem çok yankı uyandırdı hem de bazı insanlara donuk gelmesi ve canlı performans hissiyatı yaratmaması yönleriyle belli bir takım eleştirilere maruz kaldı.

 

 

Mekanik sesli sound’lar

Kraftwerk’in sahip olduğu fütüristik ve endüstriyel bakış açısını 70’lerde soğuk bulabilirdik ancak şuan yaşadığımız hayatta teknoloji ve endüstrinin organlarımızdan birisi kadar bütünümüzde olduğunu düşününce, zannediyoruz ki gerek 70’lerde ilk şarkıları yayınlandığında gerekse 2000’li yıllarda yayınlanan şarkıları içerisinde zaman zaman anlaşılamayan mekanik sesli sound’ları, dünyanın gidişatına bir tahammül fısıldıyor. Hayatın kaotik ve karanlık yönünü dijital halde hissettirmek, bugün geçmişe göre çok daha gerçek ve düşündürücü..
 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0
Yoruma Bak (0)

Cevap Bırak