Lokalize Anadolu – Eskişehir: Gevende, Ön Grup: RSPC

  • 27/12/2017 at 20:30
  • Studio

Her daim yenilenen, zenginleşen; kendine has müziği ve atmosferik performanslarıya yıllardır Türkiye alternatif müziğinin en çok övgü alan isimlerden olan Gevende Lokalize Anadolu: Eskişehir kapsamında 27 Aralık’ta Zorlu PSM Studio’da! Gevende’ye özgün hip-hop anlayışı ile roadside.picnic eşlik ediyor!

Kapı Açılış 20:30
RSPC 21:00
Gevende 22:00

2000 yılında Eskişehir’de kurulan Gevende grubu, sınır tanımayan ve farklı müziklerini ‘folk rock’ ve ‘psychedelic folk’ şeklinde tanımlamak mümkün. 2006’da “EV” adlı ilk stüdyo albümünü yayınlayarak daha sonra Gevende’yle özdeşleşen tarzını dinleyicilere yansıttı. Müzik zevkleri; gittikleri yerlerden, dinledikleri müziklerden ve gördükleri kültürlerden aldıkları ilhamla evrimleşen Gevende, her yerde bağ kurulabilecek bir müzik türüne ulaşmak amacıyla ilerledi. Şarkılarının bir dili, dini ve kültürü olmayan grup, bütün dünyadaki her bir insana bir yerinden dokunabilecek şarkılar yaratmak istiyor. 2006 yılında İran, Pakistan, Hindistan, Nepal gibi ülkelere yolculuk yapan Gevende; daha sonra yüzünü batıya dönerek Londra, Amsterdam ve Terschelling gibi şehirlerin önemli festivallerinde boy gösterdi. Canlı performanslarına çok önem veren grup, 2008 yılında ünlü Fransız grup Balbazar ile ‘Soundpainting’ performansı sergiledi.

Gevende 2011 yılında “Sen Balık Değilsin Ki” adlı albümü çıkardı, ve bu albümden ilham alınarak yazılan Monochroma oyununun müziklerini üstlenmesi için Nohwere Studios tarafından teklif aldı. 2015’te “Live at St Antuan Church” albümünü, son olarak da 2017’de “Kırınardı” albümünü piyasaya sürerek, hayranlarını sevindirdi.

Roadside.Picnic
Temelleri Eskişehir’de atılan roadside.picnic’in müziğini left-field hip-hop olarak tanımlayabiliriz. Ağaçkakan’ın sözler ve rapten sorumlu olduğu projenin beatleri ise Armonycoma or slt’e ait. Aynı zamanda kurucusu oldukları M4NM dahilinde, parçalarını ücretsiz olarak yayınlayan Roadside. Picnic’in ilham kaynaklarını oldukça geniş bir müzik spekturumuna yayılıyor.