Bunu okuyorsunuz:
Konserlerde Yapılmaması Gereken 10 Hareket

Konserlerde Yapılmaması Gereken 10 Hareket

festival, konserlerde yapılmaması gerekenler

Evet arkadaşlar, herkesin çok dertli olduğu o malum konuya geldik. Bu içeriği hazırlamak bile utanç verici ama, aşağıda yazılanların hala yapılıyor olmasından dolayı şöyle bir hatırlatalım istedik.

konserde fotoğraf çekmek

Fotoğraf çekmek

Evet hepimiz gittiğimiz konserlerden anımız olsun, sosyal medyada paylaşım yapalım istiyoruz. Ama ilk ve tek amacımız bu değil unutmayalım. Eğer bir performans izlemek, eğlenmek için gidiyorsak önceliğimiz bu olmalı. Bütün konser boyunca sürekli video ve fotoğraf çekerek o kocaman telefonların ekranlarını insanların sahneyi görmesini engelleyecek şekilde havada tutmayın. Hem başkalarının izlemesini engelliyor, hem de kendiniz canlı izlemeye gelmişken, telefon ekranından izlemeye çalışıyorsunuz. Yazık.

flash açmak

Flaş açmak

Yani bu maddeyi yazmak bile sinir bozucu. Bir de konserde, tiyatroda, sinemada buna nasıl cesaret edebiliyorsunuz? Hem sahnedeki sanatçının, hem dinleyicilerin inanılmaz rahatsız olduğu bir hareket. Çok uzatmıyorum, asla yapmayın!

sohbet etmek

Sohbet etmek

Arkadaşlar konserler, tiyatrolar sohbet etmek için değildir. Bunu biliyoruz değil mi? Orada bir performans sergileniyor, insanlar o performansı izlemek/dinlemek için bilet alıyor, mekana geliyor, heyecanla bekliyor. Ve siz kulağımızın dibinde sürekli arkadaşınıza bir şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz. Sohbet etmek istiyorsanız bistrolara, gece kulüplerine gidebilirsiniz. Ya da konserde sohbet edecek kadar kaba biriyseniz evinizden çıkmasanız da olur.
Ayrıca sanatçıya da büyük bir ayıp.

arkanı dönmek

Sahneye arkanı dönmek

Sanatçıya yapılan ayıplardan bir diğeri. Özellikle en önde VIP dediğimiz abi ve ablalarda bunu çok görüyoruz. En önde masada şişeler açtırıp, sahneye arkasını dönüp etrafı keser, ya da yanında getirdiği insanlara yaranmaya çalışır. Böyle insanların kovulması gerektiğini düşünüyorum. Ama aksine şişeler açtırdıkları için mekanlar, biz dinleyiciden çok o VIP’deki insanlara özen gösteriliyor ne yazık ki…

şikayet etmek

Mekandan, sanatçıdan, organizasyondan şikayet etmek

Konsere gelip sürekli “şurası kötü, burası olmamış, ay ne rezalet bir mekan” diye söylenmenin o sırada hiçbir faydası yok. Konser bittikten sonra istediğiniz eleştiriyi yapabilir, konuşabilirsiniz. Eğer memnun değilseniz konser mekanından ayrılmanızı tavsiye ederiz.

itişmek

İnsanları itmek

İnsanları iterek öne geçmek istemeniz neden? Oradaki herkez sahnedeki insan için gelmiş, ve herkes çok sevdiği için en önde izlemek istiyor. Ama belirli bir düzen, sıra olmak zorunda. Çok şartsa en önde olmanız biraz erken geliniz lütfen. Ayrıca tuvalet, yemek, içki sıralarında da bu geçerli.

şişe atmak

Bardakları, şişeleri yere koymak, fırlatmak

Bunun bir diğer adı da “magandalık”. Arkadaşlar öne fırlatılan bardaklar görüyorum. Siz deli misiniz? Birinin kafasına gelse ne yapacaksınız? Bunun dışında ufak rahatsızlıklar da olabiliyor tabi. Biraları sallayarak insanların üzerine dökenler, şişeleri yerlere koyup devirenler.. Yapmayın. İnsan gibi konser dinleyip, eğlenip, evlerimize dağılalım istiyoruz.

sigara içmek

Sigara içmek

Bazı mekanlarda yasal olmasa bile serbest olabiliyor. Ama gerçekten düşünceli bir bireyseniz kapalı, daracık, sıkış tıkış bir alanda sigara içmezsiniz. Yanınızdaki insanları boğarak öldürmek mi istiyorsunuz? Dışarı çıkıp iki dakikada içip gelebilirsiniz, ya da 1-2 saatlik konser boyunca içmeden durabilirsiniz diye düşünüyorum?

telefonla ilgilenmek

Telefon ile ilgilenmek

Yanınızdaki insanın ekranından gelen o devasa beyaz ışığa maruz kalmak pek hoş değil. O kadar acil bir şey olduğunu da düşünmüyorum. Ayrıca o konsere bilet alıp gelmişsin yazık değil mi telefonla uğraşarak zamanını öldürüyorsun. Dinle mis gibi performansı işte.

sahneye bağırmak

Sahnedeki sanatçıya sürekli bağırarak bir şeyler söylemeye çalışmak

Bundan rahatsız olmayan sanatçılar olabilir. Fakat bence yapılmamalı. Hem dinleyici rahatsız oluyor sürekli bağıran birilerinin olmasından, hem de bazı sanatçılar için saygısızlık olarak görülebiliyor. Sonuçta o sanatçının bir listesi var ve genelde ona uygun ilerliyor.

Aslında birkaç cümle ile “konserde ne yapılır?”ı da özetleyebiliriz.
Müzik dinleyip, sahnedeki performansı  izlemek. Başkalarını rahatsız etmeden eğlenebilmek.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
1
ilginç
4
kalp <3
3
karasızım
2
olamaz!
2
üzücü
2