Bunu okuyorsunuz:
Altmuzik Arşivden #1: Sular Yükseliyor…

Altmuzik Arşivden #1: Sular Yükseliyor…

Altmüzik’te ‘Alt Müzik Arşivden’ teması ile her hafta geçmiş dönemlerden alternatif tınıları içeren albümleri sizlere tanıtacağım. İlk olarak bir derleme albüm ile başlıyorum : Ada Müzik’in 1997 yılında yayınladığı ‘Sular Yükseliyor’…

 

‘Yüksek Dinlenecek Ondört Türkçe Rock Şarkısı’ alt başlığıyla yayınlanan albüm, aslında Ada Müzik’in kuruluşunun 10. yılına özel bir projeydi.

1986 yılında Ankara’da kurulan ve Zafer Çarşısı’ndaki yerinde hem bir perakende müzik dükkanı hem de bir yapım firması haline gelen Ada Müzik, öncelikle Ankara merkezli sanatçıların albümlerini yayınlarken, zaman içinde İstanbul’da Unkapanı’nda da bir şube açarak kendi müziğini yapan pek çok müzisyen ve grubun ilk albümlerini yapmalarına öncülük etti. 1990’ların ilk zamanlarından beri Bülent Forta ve Levent Saçılanateş öncülüğünde yoluna devam eden Ada Müzik, kuruluşunun 10. yılına özel olarak hem bir albüm hem de bir konser yapmayı istedi; zira 1993-1996 arası pek çok Rock ağırlıklı alternatif müzik grubunun ilk albümlerini art arda yayınlayarak bu konuda albüm arayan genç dinleyiciye de halen dinlenen çalışmalar bırakmış oldu. Bu konser-albümün adı ise ‘Sular Yükseliyor’ olacaktı. Emre Senan’ın hazırladığı kapak tasarımıyla isminin hakkını veren albümün kartonetinde şu sözler yer alacaktı;

Çünkü rock, ‘cesur ve yeni bir dünya için verilmiş sözdür’. Çünkü rock, ‘ötekileri’ korkutuyor. Onların canlarını sıkıyor. Onlara çevrelerindeki suların yükseldiğini, yakında iliklerine kadar ıslanacaklarını söylüyor. Ve çünkü rock, ‘bugün kaybeden elbet yarın kazanacak’ diyor ve ‘bugün en önde giden yarın sona kalacak!’ (Albüm kartonetinden)

 

 

Ertelendi…

10 Mayıs 1996’da D-100, İstasyon, Kesmeşeker, Kumdan Kaleler, Mask ve Nekropsi’nin yanı sıra albümde yer almayan Bulutsuzluk Özlemi, Merdiven ve Yaşar Kurt’un da yer alacağı Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’ndaki konser, o dönem çeşitli nedenlerden iptal edilince, konser bu sefer kadro büyük ölçüde aynı kalarak; sadece İstasyon, Merdiven ve Yaşar Kurt’un yerine İstanbul Blues Kumpanyası eklenerek 31 Mayıs 1997’de yapılabilecekti. Bu arada albüm de kaset ve CD olarak 1997 Mart’ında yayınlanabildi.

Albüm, 1996 Ocak’ında çıkan ‘Kırmızı Evin Hüznü’ albümüyle dikkat çeken D-100’ün ‘Neden Neden’i ile açılıyordu. Ardından 1995 yılından iki kayıt geliyor ve ilk önce İstasyon’un ikinci albümüne adını veren ’Yeminin Mi Var’ yer alıyordu. Bu şarkıyı daha sonraki yıllarda Murat Göğebakan’dan da dinlemiştik; aynı zamanda İstasyon da 2014 yılında yeniden yorumlamıştı. Ardından, bu sefer üçüncü albümünü yapan Kesmeşeker’in albüme adını veren ‘Tut Beni Düşmeden’i geliyordu. Kesmeşeker’in Ada Müzik ile halen sürmeye devam eden birlikteliğinin ilk ürünü olan albüm, aynı yıl CD olarak yayınlandığında, bonus olarak ilk iki albümden de seçme şarkılar ilk defa CD yüzü görmüştü.

 

Sıradaki eser ise albümün bir istisnasıydı, 1994 yılında (Aynı zamanda Ada Müzik’in ilk dağıtımlarını yapan) Şahin Plak adına yapılan; sonra haklarıyla Ada Müzik’e geçen Kramp’ın ilk albümü ‘Püf Püf’ün açılışını yapan ‘Lan N’Oldu’ (Albüm Ada Müzik’e geçtiğinde albümün ismi de Lan N’Oldu olmuştu) Albüm sonrası Ada Müzik ile yollarına devam eden Kramp’ın basçısı Nezih Onur’u da 2017’de kaybetmiştik.

 

Kumdan Kaleler

Albümdeki diğer eserler, ilk albümlerini çıkaran grup ve solo müzisyenlerden oluşuyordu. Tuna Kiremitçi’nin önderliğinde Kumdan Kaleler’in 1996 tarihli ilk albümü ‘Denize Doğru’dan Metin Altıok şiirine Kerem Doğrar bestesi ‘Evde Yoklar’ hem albümün hem de o dönemin simge şarkılarından biri olarak yer alırken, ardından 1996’dan bir başka ilk albüm; Mask’ın albümüne ismini veren ‘Kapılar Ardında’sı geliyordu. Aqua grubunda da yer alan Cem Canbay ile Ebru Kalabas’ın bir arada olduğu grubun ardından yoluna halen devam ederek efsanelerden olma yolunda giden Mor Ve Ötesi’nin 1996 yapımı ilk albümü Şehir’den ‘Yalnız Şarkı’ yerini almaktaydı ve ‘Yalnız Şarkı’dan sonra, günümüzde yeniden eski aktifliğini kazanma yolunda gitmeye başlayan; özel bir kitle yaratmış bir başka grup Nekropsi’nin 1996 tarihli ‘Mi Kubbesi’ albümünün açılış eseri ‘Crying Game’ albümü devam ettirmekteydi.

 

 

Sırada, bu sefer 1993 yılına gidiyorduk ve Feridun Düzağaç’ın Tını grubunun tek albümü ‘Öğrenci İndirimi’nden ’Toy Yıllar’ geliyordu. Sular Yükseliyor piyasaya çıktığında ilk solo albümü ‘Beni Rahatta Dinleyin’i çıkaralı birkaç ay olmuştu ve yıllar geçtikçe Düzağaç da ismini daha çok duyurabilmişti. Ardından 1995’te kendi ismini taşıyan ilk albümünü yayınlayan Bulut grubunun ‘Herşeye Değer’i geliyordu. 

 

Radyo Ekoton

Son üç şarkı, ilk albümlerini yayınlayan solo müzisyenlerden seçilmişti. İlk önce 1995 yapımı Kocakarının Dansı’nı yayınlayan Demirhan Baylan’dan ‘Hayat Tarzı’ ardından geçtiğimiz aylarda yeni şarkı albümü ‘Radyo Ekoton’u çıkartan Şevket Akıncı’nın 1996 yapımı albümü ’Uçurumda Açan’dan ‘Sonbahar Kaçağı’ ve Tanju Aşanel’in 1996 yapımı ‘Yolculuk’ albümünden ‘Al Alabilirsen’ ile albüm kapanmaktaydı.

 

Alternatif Müzik

Albüm, hem bir dönemin orta çapta bir ’Alternatif Müzik’ külliyatı olarak hem de Ada Müzik’in Alternatif türlere o dönemde verdiği desteği alkışlamak adına (ki halen vermeye devam ediyor) dinlenmeyi hak ediyor.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
3
kalp <3
2
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0