Bunu okuyorsunuz:
Poster Sanatçısı Berkay Dağlar’ın Favori Film Listesi

Poster Sanatçısı Berkay Dağlar’ın Favori Film Listesi

Film ve dizilere hazırladığı posterlerle tanıdığımız Berkay Dağlar Alt Müzik için 5 favori filmini listeledi. Listeye göz atmadan önce Berkay Dağlar kimdir onu bir hatırlayalım.

 

11 Mart 1989 İstanbul doğumlu Berkay Dağlar, Saint-Joseph Fransız Lisesinden mezun oldu daha sonra ise Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümünü bitirdi.

Çocukluğundan beri sinemaya olan tutkusunu çizgilerine yansıtan Berkay Dağlar, dizi – film ve müzisyenler için oluşturduğu çalışmalarla bir çok başarıya imza attı. 20th Century Fox, HBO gibi şirketlerle çalıştı. Bu çalışmalarının arasında en dikkat çekenleri Westworld 2. sezon, Deadpool, X-Men, Wolverine, Wonder Woman, Mad Max: Fury Road, Twin Peaks, 3 Bilborards, Strangern Things ve Arif v 216 için çizdiği alternatif posterle Cem Yılmaz ile bir araya gelme fırsatını yakaladı. Türkiye’de ise ilk olarak Bant Mag içerikleri için hazırladığı illüstrasyonlarla tanındı. Gezi için hazırladığı illüstrasyonlarla da beğenileri üzerine topladı. 2018 de ise  “Holivud“ adlı ilk sergisinde posterlerini seyirciyle buluşturdu.

 

100 İllüstrasyonla Türk Sinemasının 100. Yılı Sergisinde ki illüstrasyon sanatçıdan biriydi.

 

Deadpool

Arif v 216

The Wolverine

The Prestige

Stranger Things 2 / Bant Mag

Muse’un iyi bir dinleyicisi olan Berkay Dağlar,  hazırladığı illüstrasyon ile dikkat çekerek hem Matt Bellamy hemde Muse İnstagram hesaplarından Matt Bellamy portresini yayınlandılar.

 

 

Son olarak Türk pop sanatçısı Buray’ın kadınlara armağan ettiği “Deli Kız” isimli teklisi için kapak görseli tasarladı.

 

 

Sanatçının tüm eserlerine bakmak için internet sitesine ziyaret edebilir veya Instagram ve Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz.

Online mağazasından da eserlerine ulaşabilir evinizde yer edebilirsiniz.

Film listesine dönecek olursak…

Film listesine dönecek olursak, gizemden maceraya maceradan savaş filmlerine 5 farklı film sizleri beklemekte.

  1. Apocalypse Now
  2. Saving Private Ryan
  3. The Prestige
  4. The Mummy
  5. The Raiders of The Lost Ark

Apocalypse Now

 

Vietnam Savaşı sırasında geçen, 1979 yapımı Amerikan savaş filmi.

Film, Joseph Conrad’ın Heart of Darkness (Karanlığın Yüreği) isimli romanının uyarlamasıdır. Kurtz, Amerika ordusundan bağımsız olarak, yerlilerden ve ona katılmış diğer Amerikalı askerlerden oluşan tarikat benzeri topluluğu ile, Kamboçya’nın iç bölgelerinde Kuzey Vietnam’lılara karşı savaşmaktadır. Yüzbaşı Willard ise, Kurtz’u bulmak ve yoketmekle görevlendirilmiştir. 31,500,000 $ bütçeli bir film olan Apocalypse Now, ilk defa Cannes’da izleyicilerle buluşmuştur. Filmin tamamı 153 dakika sürer. Müzikleri ise Carmine Coppola ve Francis Ford Coppola tarafından yapılmıştır.

“Apocalypse Now”, 2000 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Kaynak: Wikipedia

Saving Private Ryan

Film, Yüzbaşı John H. Miller (Tom Hanks) ve yanında bulunan askerlerin (Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Vin Diesel, Giovanni Ribisi, ve Adam Goldberg), diğer üç kardeşi savaş sırasında farklı cephelerde ölen, bunun sonucunda eve dönüş vizesi alan James Francis Ryan isimli askeri bulmaya çalışırken başlarından geçenleri konu almaktadır.

Filmin ilk 20 dakikasındaki Normandiya Çıkarması sahnelerinin, dünya sinema tarihindeki yeri ayrıdır. Film eleştirmenleri bu sahneleri aşırı gerçekçi olarak nitelendirmiştir. Bununla beraber yapıldığı yılın en iyi film Oscar’ını alamaması film eleştirmenleri tarafından Oscar tarihinin ayıpları listesinde yer alır. IMDb internet sitesinde sinema tarihinin en iyi 250 filmi listesinde 8.6 puan ile 34. sırada bulunmaktadır.

Yönetmen: Steven Spielberg

Kaynak: Wikipedia

The Prestige

 

The Prestige, yönetmenliğini Christopher Nolan’nın yaptığı 2006 yılı ABD, Birleşik Krallık ortak yapımı film. Yazar Christopher Priest’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan filmin özgün adı The Prestige‘dir.

Yazar Priest’in romanını film senaryosuna dönüştüren yönetmen Nolan’a, MementoAkıl Defteri (2000) filminde de birlikte çalıştığı senarist kardeşi Jonathan Nolan eşlik etmiştir.

IMDB sitesinde 400,000’den fazla kişinin oylarıyla 10 üzerinden 8,5 puan almış ve gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına girmiştir. Aynı zamanda gizemli film türünde en çok beğenilen 10 film arasındadır.

Önceleri birlikte çalışan iki sihirbazın daha sonra rekabete ve hatta düşmanlığa dönüşen öyküsünün anlatıldığı filmin konusu, 19. yüzyılın İngiltere’sinde Viktorya Dönemi olarak anılan zaman diliminde geçer. Filmin yapımında yönetmen Nolan’nın yanı sıra, Aaron Ryder ve eşi Emma Thomas görev almıştır.

Başlıca rollerde; Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Scarlett Johansson, David Bowie’nin yer aldıkları film iki dalda 79. Akademi Ödülleri’ne aday olmuş fakat ödül alamamıştır.

Yönetmen: Christopher Nolan

Kaynak: Wikipedia

The Mummy

 

MÖ 1290 yılında Mısır’da, baş rahip İmhotep (Arnold Vosloo) ile Firavun I. Seti’nin gözdesi Anck-Su-Namun (Patricia Velásquez) gizli bir aşk yaşamaktadırlar. Bu yasak aşkın sonucunda birlikte firavunu öldürürler. İmhotep yardımcıları sayesinde kaçarken Anck-Su-Namun kendini öldürür. İmhotep Anck-Su-Namun’u canlandırmak için bedenini Ölüler Şehrine (Hamunaptra) götürür. Anck-Su-Namun dirilmek üzereyken Firavunun muhafızları İmhotep ve rahiplerini durdururlar. Bu olay üzerine İmhotep’in rahipleri korkunç cezalar alır. İmhotep ise daha önce hiç yapılmayan bir lanetle cezalandırılır; diri diri gömülürek Home-Dai lanetiyle ölümsüzlük cezası alır.Hamunaptra’da Anubis heykelinin ayağının altına gömülür ve tabutuna tırnaklarıyla Ölüm sadece başlangıçtır yazar.

1923’te Amerikalı maceracı Rick (Brendan Fraser), Hamunaptra’yı bulmak isteyen İngiliz kardeşlere rehberlik etmektedir. Kaypak kardeşi Johnathan, hazinelerin hayallerini kurarken, Evelyn’in (Rachel Weisz) merakı ise tamamen bilimseldir ama bilmeden tapınaktaki ölüm kitabını bulur ve okur. Korkunç laneti 3000 yıllık uykusundan uyandırır ve Rahip İmhotep lanetleriyle geri döner.

Yönetmen: Stephen Sommers

Kaynak: Wikipedia

 

The Raiders of The Lost Ark

 

The Raiders of The Lost Ark (ayrıca Indiana Jones ve Kutsal Hazine Avcıları olarak da bilinir) George Lucas’ın yapımcılığında Steven Spielberg tarafından yönetilen 1981 yapımı macera ve aksiyon filmidir. Başrolde Harrison Ford yer almıştır. Indiana Jones serisi’nin ilk filmidir. Hikâyede, arkeolog Indiana Jones’un Nazilerin ordularını sonsuz bir güce kavuşturabilmek için aradıkları sandığın peşine düşmesi anlatılır. Karen Allen, Indiana Jones’un eski sevgilisi Marion Ravenwood rolüyle, Paul Freeman, Indiana’nın düşmanı Fransız arkeolog René Belloq rolüyle, John Rhys-Davies, Indiana’nın yardımcısı Sallah rolüyle ve Denholm Elliott, Indiana’nın meslektaşı Marcus Brody rolüyle filmin yardımcı rollerine yer almışlardır.

Lucas’ın arzusu 1930’lar ve 1940’lardaki serilerden ilham alan bir film yapmaktı. Prodüksiyon İngiltere’deki Elstree Stüdyoları’nda yapılırken, çekimler 1980 yılının Haziran ve Eylül aları arasında La Rochelle, Tunus, Hawaii ve Kaliforniya’da gerçekleştirildi.

12 Haziran 1981 tarihinde gösterime giren Kutsal Hazine Avcıları yılın en yüksek hasılat yapan filmi oldu. En İyi Film dalında Akademi Ödülü adayı olurken Sanat Yönetimi, Film Kurgusu, Ses, Görsel Efekt ve Ses Efekti Kurgusu kategorilerini kazandı. Filmin finanasal ve eleştirel başarısının ardından Kamçılı Adam, Son Macera ve Kristal Kafatası adlı üç devam filmi daha çekildi. Ayrıca 1992 ve 1996 yılları arasında gösterilen The Young Indiana Jones Chronicles adlı televizyon dizisi de gösterildi.

“Kutsal Hazine Avcıları”, 1999 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Yönetmen: Steven Spielberg

Kaynak: Wikipedia

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
3
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0