Bunu okuyorsunuz:
Evlerimizden Sergilere Işınlanıyoruz

Evlerimizden Sergilere Işınlanıyoruz

Salvador Dali Müzesi

Evlerimize kapandığımız şu günlerde kimimiz üreterek verimli hale getirmeye çalışıyor, kimimiz de genel kültürünü daha da geliştirerek.

 

Karantinanın gelmesi ile sanat severlerin en çok yakındığı şey bir çok etkinliğin iptali. Bunun ile birlikte tiyatro oyunlarının, müzelerin ve konserlerin tamamen ulaşılamaz hale geldiğini düşündük. İşte tamda burada teknoloji devreye girdi. Yurt içinde ve yurt dışında ki bir çok sanal müze, sergi, tiyatro ve canlı yayın konserleri bir bir sanat severlerle buluşmaya başladı ve yenileri eklenerek ulaşmaya devam ediyor.

Evlerimizde yankılanan canlı yayın konserden sonra en çok ilgi görsel sanat etkinliği ise 3D sergiler ve müzeler ya da diğer adı ile 360 derece sanal tur.

Sanal turlar sanki o ortamın içindeymiş hissi veren panorama fotoğraflama tekniği ile hazırlanmış sanal uygulamadır. Çok uzun zamandır var olan bir kolaylık olsa da bu zamana kadar pek ihtiyaç duyulmadı. Şimdi ise bizleri sanat ile buluşturan en önemli teknolojilerden biri.

Hem güncel hemde bir kaç yıl önce hazırlanmış sanal turları karma bir liste hazırlayarak sıraladık.

 

Ripsad Gala Sergi

30 Nisan 2020 tarihinde seyirci ile buluşan Ripsad Gala Sergi. Rize Plastik Sanatlar Derneği 17 farklı sanatçısı ile hazırladığı 47 eser seyirciye sunuluyor.

Sergiye http://www.gez360.com/ripsad/ ulaşabilirsiniz.

 

Ripsad Gala Sergi
Ripsad Gala Sergi

Sergi: Temas

7 farklı sanatçıdan oluşan ” Temas ” sergisi adında da anlaşılacağı üzere temasdan uzaklaşarak kendimizi korumaya çalıştığınız Covid-19 virüsünü ve de karantina günlerini ele almakta. Serginin diğer sergilerden ayıran özelliği her bir eserin karantina günlerinde hazırlamış olması. Bu sergide 3D, grafik ve illüstrasyonlardan oluşmakta.

Sergiye https://afterwork.house/sergi/ ulaşabilirsiniz.

 

Temas Sergisi
Temas Sergisi

 

Dali Tiyatro Müzesi ve Dali’nin Rüyası Sergisi

Gerçeküstücülük dediğimizde ilk aklımıza gelen isimlerden biri tabi ki Salvador Dali. İspanya Figueras’taki bulunan Dali Tiyatro Müzesi Dali’nin sanat eserleri, antik biblolar,kendisine ait mücevher koleksiyonu ve mezarı bulunmakta.

Müzeye www.salvador-dali.org ulaşabilirsiniz.

Dali, ressam Jean-François Millet’nin “Angelus” adlı eserinden esinlenerek yaratmış olduğu ve  Millet’in Angelus’unun Arkeolojik Anısı adlı eserinin içerinde 360° sanal tur ile tabloyu yaşıyoruz. Linke telefon ile giriş yapıp kulaklık ile evinizin içinde gezerek görseli izlemenizi tavsiye ederiz.

Sergiye https://www.youtube.com/watch?v=F1eLeIocAcU ulaşabilirsiniz

 

Salvador Dali Müzesi
Salvador Dali Müzesi

 

Uffizi Müzesi

İtalya Floransa da bulunan Uffize Müzesi. Uffizi Sarayı, Rönesans Tapınağı gibi farklı isimlere de sahip. Bu iki isme hiçte uzak olmayan müze, yapı olarak en eski müzeye içerik olarak ise tamamen Rönesans dönemine ve akımına ait eserlere sahip. Fra Angelico, Masaccio, Caravaggio, Rembrant, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Giotto ve Cimabue gibi sanatçıların eserleri bulunuyor.

Müzeye https://artsandculture.google.com/partner/uffizi-gallery?hl=en ulaşabilirsiniz.

 

Uffizi Müzesi
Uffizi Müzesi

 

Türkiye Sanal Müze

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının hazırladığı “Sanal Müze” 16 farklı müzeyi 360° sanal tur yapma şansı tanıyor.  Sanal müzede en çok gezilen yer ise Göbekli Tepe.

Müzelere https://sanalmuze.gov.tr/ ulaşabilirsiniz.

 

Cumhuriyet Müzesi, Ankara
Cumhuriyet Müzesi, Ankara
Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
1
kalp <3
3
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0