Bunu okuyorsunuz:
Gezici Festival 24. Kez Ankaralı Sinemaseverlerle Buluşuyor

Gezici Festival 24. Kez Ankaralı Sinemaseverlerle Buluşuyor

gezici festival

Ankara Sinema Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen Gezici Festival, bu yıl 30 Kasım itibariyle yola çıkıyor. Ilk durağı Ankara olan festivalin ikinci durağı 7-9 Aralık Sinop, üçüncü durağı ise 10-13 Aralık Kastamonu.

Yine yılın en iyi filmleriyle izleyicileri bir araya getirecek olan festival, Dünya Sineması bölümünün yanında, 2018 yılının öne çıkan yerli yapımlarına da yer verecek. Türkiye 2018 film ekiplerinin katılımlarıyla da çeşitli atölyeler ve söyleşiler olacak.

Kısa Filmler ve Çocuk Filmleri her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz.

Festivalin son yıllarda klasikleşen güncel sanat alanında işler üreten sanatçılarla buluşma bölümünün bu yılki konuğu Didem Pekün. Ayrıca bu yıl ilk kez Türk sinemasının genç isimlerinden sürpriz bir sanatçının hazırladığı kısa film bölümü yer alacak.

Dünya Sineması bölümünde Haruki Murakami’nin öyküsünden uyarlanan Güney Kore’nin Oskar adayı Şüphe(Burning), ulusal ve uluslararası birçok yarışmadan adaylık ve ödülle dönen Uzak Evren(Distant Constellation) ve Cannes En İyi Yönetmen ödülü sahibi Pawel Pawlikowski’nin son filmi Soğuk Savaş(Cold War) gibi filmler olacak.

“Yalanlar Çağı” adı verilen bölümde ise eleştirmen Jonathan Rosenbaum ve Ehsan Khoshbakht’in seçtiği, konusunun hakikat sonrası toplum ve yalan haberler olduğu üç film “Başarının Tatlı Kokusu (Sweet Smell of Success, 1957), “Büyük Karnaval” (Ace in the Hole, 1951), “Öfkenin Sesi” (The Sound of Fury, 1950)”  yer alacak.

Mahmut Fazıl Coşkun’un bugüne kadarki en güçlü filmi olan Anons, yerli korku sinemasının öne çıkan yönetmenlerinden Can Evrenol’un ikinci uzun metrajı Ev Kadını (Housewife) ve başrolünü Damla Sönmez’in üstlendiği Sibel filmleri ise Türkiye 2018 bölümündeki filmlerden sadece birkaçı.

Gezici Festival’in Ankara programı ise şöyle;

 

Umarız keyifli bir festival süreci geçirirsiniz, İyi Seyirler 🙂

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0