Bunu okuyorsunuz:
Cigarettes After Sex Dokunuşuyla Yeniden Doğan “Neon Moon”

Cigarettes After Sex Dokunuşuyla Yeniden Doğan “Neon Moon”

Cigarettes After Sex

Son zamanlarda adını daha sık duymaya başladığımız, vokalleri Greg Gonzalez’in sesiyle efsaneleşen New York çıkışlı grup geçtiğimiz günlerde yeni teklileri “Neon Moon” u yayınladı.

Şarkının orijinali Amerika’lı country müzik grubu Brooks & Dunn’a ait ve hatta grubun adı duyulunca akla gelen ilk şarkılardan. Cigarettes After Sex’in yorumunu dinlemeden önce, bir country grubuyla böylesine özdeşleşmiş bir parçayı nasıl kendi ruhlarıyla bütünleştirdiklerini uzun uzun düşünüyor ve aynı zamanda da dinlemek için sabırsızlanıyorsunuz. Bu sabırsızlığın nedeni ise aslında grubun dingin, huzurlu havası ve Gonzalez’in sesinden ne duysak sanki baştan beri ona aitmiş izlenimi yaratması.

Grup kendi tarzını “ambient pop” olarak tanımlıyor fakat böyle bir soundun hissettirdiklerini iki kelimeye sığdırmaya çalışmak apaçık bir haksızlık. Cigarettes After Sex; kafa karışıklığını ve netliği, rahatsızlığı ve huzuru, depresifliği ve sebepsiz mutluluğu aynı anda yaşatan bir grup. Şarkılarının genelinde kendimizi isim koyamadığımız ama bir yandan da varlığından keyif aldığımız sonsuz bir boşluk hissiyatına teslim ediyoruz.

Grubun ana temasının, kliplerinin ve tüm görselliğinin siyah ve beyazdan oluşması da akıllara griyi getiriyor. Bu iki keskin rengin arasına gizledikleri soundları tüm dinleyenleri ve tüm duyguları grileştiriyor. Müzik hislere hitap eder; hüzün, mutluluk gibi kavramları uçlarda yaşatma gücüne de kuşkusuz sahiptir fakat duygu durumumuzun karmaşasına, bilinçaltımızdaki düşüncelere bu derecede erişebilmesi, aynı anda çok fazla hisse karşılık bulması o kadar da alışılagelmiş bir durum değil. Cigarettes After Sex tam da bu sebeplerle kendine has olarak yorumlayabileceğimiz, ruhu ve derinliği olan bir grup.

Tüm bunları bir saniyede aklımızdan geçirdikten sonra play tuşuna tıklıyoruz ve Neon Moon bizleri hiç şaşırtmıyor. Yıllardır orada duran ve ben buyum diyen klasikleşmiş sayabileceğimiz bir country şarkısı bize hiç bilmediğimiz yönlerini gösteriyor ve şarkının sözleri de bu yeni yorumla kendini baştan yaratıyor. Zaman ilerledikçe sound gitgide grileşiyor, ne dinlediğimizi değil ne hissettiğimizi düşünmeye başlıyoruz. Üç dakika ve kırk altı saniyenin sonunda ise başladığımız yeri ve neden buraya sürüklendiğimizi anlamak için replay tuşunun batağına düşüyoruz. Yani anlıyoruz ki; evet, Cigarettes After Sex dinliyoruz.

Bir süre daha replay tuşuna tıklayacak gibiyiz, Neon Moon’un yaratıcısı Brooks & Dunn’a ve ışığını bambaşka bir açıdan yansıtmasını sağlayan Cigarettes After Sex’e söylenecek tek bir kelime var: “Teşekkürler”…

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0