Bunu okuyorsunuz:
Erdem Yener’le 70’lere Yolculuk: Bana Yalan Söylediler

Erdem Yener’le 70’lere Yolculuk: Bana Yalan Söylediler

2018’in sonlarında ilk albümünün çıkış parçası olan Belki’yi 10. yılı için Ferman Akgül’le yeniden düzenleyip Belki10 olarak bizlere sunan Erdem Yener yepyeni bir projeyle karşımızda!

Kendi markası olan Pop Rock Mahsulleri Ofisi (PRMO Müzik)’nin yapımcılığını üstlendiği Film Olmuş Şarkılar projesiyle  her ay bir Yeşilçam şarkısını bizlerle buluşturacak olan Erdem Yener sayesinde bu sene nostaljiye doyacağız. Bu proje kapsamında yorumladığı ilk şarkı, yıllar önce Semiramis Pekkan’ın sesiyle hayat bulan Bana Yalan Söylediler oldu.

Tanıtım videosunda projenin amacını “Gittikçe yozlaşan dünyamızda nereden geldiğimizi unutmamak, esasen hangi duyguların insanları olduğumuzu bir nebze olsun hatırlatmak amacıyla böyle bir çalışmaya imza atmak istedim.” diyerek açıklayan Erdem Yener’in bu yoldaki ilk adımının oldukça sağlam olduğunu görüyoruz. Herkesçe bilinen Bana Yalan Söylediler’e çok güzel dokunuşlarda bulunmuş, şarkının üstündeki kasveti atıp şarkıyı daha dinamik bir hale getirmiş. Müziğin yoğunluğunun azalmasına ön yargıyla yaklaşmayın lütfen. Çünkü ferahlayan atmosfer sayesinde sözlere daha çok alan açılmış ve bu da şarkıyı daha dengeli bir hale getirmiş.

 

 

Sözleri Fikret Şeneş’e, müziği José Feliciano ve Betty E. Cropper’a ait olan şarkının düzenlemesinde Erdem Yener ve Sertan İpek’i görüyoruz. Gitarda Nihat Üney, basta Gürkan Bozacı, klavyede Sertan İpek, davulda Fırtına Kıral ve çelloda Özlem Yorulmaz yer alıyor. Babajim’de kaydedilen şarkı, mixte Ender Akay, masteringde Tanju Eren imzası taşıyor.

 

Yener Film prodüksiyonuyla çekilmiş klibin yönetmenliğini bizzat Erdem Yener üstlenmiş ve çok da güzel bir sonuç ortaya çıkarmış. Her şarkı için ayrı ayrı dönemsel kurgular hazırlanan projede ilk yolculuk 1970’lere yapılmış. Erdem Yener’in “70’lerde yaşasaydım hayatım nasıl olurdu?” düşüncesiyle çektiği klip, titizlikle işlenmiş detaylarla dolu. Fuar Ada ve Golf Gazinoları, Karşıyaka’nın denize bakan eski görünümlü apartmanları gibi hala o dönemin ruhunu taşıyan mekanların da yardımıyla film sahneleri, klip efektleri, kıyafetler gibi klibi zenginleştiren birçok ayrıntı bizi gerçekten o dönemlere götürüyor.

Aylin Kontente’li film sahneleri dikkatleri çekse de benim en sevdiğim kısım, Erdem Yener’in üzerine gelen adamları iki eliyle absürt bir şekilde bertaraf ettiği sahne oldu.

 

Son olarak hem projenin tanıtım videosunda hem de klipte İzzet Öz’ün yer almasıyla ilgili çok tatlı bir detaya değinmeden geçemeyeceğim. Konuk olduğu bir programda “1987’de İzzet Öz, Pop Saati programında: ‘Şimdi yeni 45’liğiyle Michael Jackson sizlerle, Bad!’ dedi ve ben onu izledim. Ben onu hazır olda izledim ve 8 yaşımda ne olacağıma karar verdim.” demişti. Yani Bana Yalan Söylediler’in klibinde İzzet Öz’ün “Yeni 45’liğiyle Erdem Yener sizlerle, Bana Yalan Söylediler!” demesi, o ilham anına gönderilmiş bir selam.

Ben Bana Yalan Söylediler’i çok sevdim ve bir sonraki şarkıyı da gideceğimiz yılı da çok merak ediyorum. Yeni şarkı yayınlanana kadar sizi kliple 70’lere uğurluyor, Film Olmuş Şarkılar’ın da yolu açık olsun diyorum.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0
Yorumlara Bak (2)
  • Tinderde kardeşim bir kız gösterdi, adını bile hatırlamıyorum şuan ama fotosunun altında bu sitenin linki vardı. Yani, milletin sevgili kovaladığı ortamda ben tesadüfen aradığım siteyi buldum. Gerçekten çok hoş, yani nasıl anlatacağımı bilmiyorum, benim için çok özel olan ama adı hiç anılmayan isimlerin haberlerini görünce çok etkilendim.. Elinize emeğinize sağlık…

Cevap Bırak