Bunu okuyorsunuz:
Bağzıları’yla Bağzıları’na Dair | Röportaj #4

Bağzıları’yla Bağzıları’na Dair | Röportaj #4

bağzıları

Şarkıları ve yeni albümleriyle merak uyandıran Bağzılarıgrubuyla Ceren Ekşiler ile beraber röportaj yapalım dedik. Grup üyeleri bizi çok samimi karşıladı, onlara teşekkürü borç biliyoruz. Ve şimdi Bağzıları’na dair ufak bir yolculuğa çıkıyoruz.

Neden alternatif müzik?
Kendimizi daha iyi ifade edebildiğimiz bir müzik türü olduğu için. Çünkü alternatif müzik deneysel çalışmalara daha açık bir tür.

Peki grubun adı neden Bağzıları?
Bu birazcık zorunlu bir isim. Hatta bizi dinleyen bir dinleyicimizin eski ismimizi değiştirmek zorunda kaldığımızda bize önerdiği bir isim. İlk duyduğumuz anda çok sevdik ve pek de düşünmeden kabul ettik açıkçası.

Bu noktaya gelirken hangi aşamalardan geçtiniz?
Geldiğimiz bir nokta olduğunu pek sanmıyoruz. Yani bu işe gerçekten yıllarını, zihnini, bedenini kısacası her şeyini vermiş sanatçılar varken bizim daha bu seviyede bir noktaya gelmiş olduğumuzu söylemek bize de biraz abes kaçıyor.

Üst üste talihsizlikler yaşıyorsunuz, şarkılarınızı çalan Youtube kanalının kapatılması gibi, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Keşfet fm’in şarkılarımızı çalmadığını belirtmek isteriz. Bizimle irtibat kurup paylaşımda bulunmuşlardı. Fakat kanalın kapanmasının bizimle bir alakası yok. Biraz izinsiz paylaşımları fazla kaçırdıkları için başka sanatçılar telif uyarısında bulunduklarından kanal kapanmak durumunda kalmış. Ama şarkılarımızın oradan silinmesi bizim için bir nebze daha iyi oldu. Kendi kanalımızı açmaya karar verdik bu vesileyle. Zaten dinleyicilerimizde gayet vefalı çıktılar ve bizi kanalımızdan da buldular.

Bildiğimiz üzere üç gitarcı ve üç davulcu değiştirdiniz, neden?
Çok eleman değişmesinin sebebi genelde kafa uyuşmazlığı diyebiliriz. Sonuçta müzik yaparken üretirken aynı hissiyatta olmak gerekiyor. Bu yüzden bir ara arayış içine girmiştik. Zaten mutlaka karşınıza aynı hissiyatı paylaşabileceğiniz insanlar çıkıyor. Bizim için en önemlisi kafamızı çevirdiğimiz zaman birbirimize güvenebileceğimizi bilmek.

Yeni albümünüz çıktı, albümde en sevdiğiniz parça hangisi?
Ömer’le Emre ‘Bir Şair Değilim’ parçasını çalmaktan ve söylemekten daha hoşnutlar. Diğerleri ise ne olursa çalarız kafasındalar.

Şarkıları hep beraber mi yazıyorsunuz?
Hayır şarkıları Ömer yazıyor.

Hep hayalini kurduğunuz mesleği mi yapıyorsunuz? Eğer hasbel kader bu mesleğe başladıysanız, şu anda seviyor musunuz? Sevmek ve bu meslekte mutlu olmak için neler yaptınız?
Buna meslek olarak bakmıyoruz. Sonuçta müzik bir tutkudur ve içinde bulunduğumuz düzen ne kadar buna izin vermesede bir şekilde bu tutkunuzdan vazgeçemiyorsunuz. Daha sonra gelişen süreçte belirli bir kazancınız oluyor tabiki. Bu yüzden dışardan gören birisi için meslek olarak tanımlanabilsede bizim için değil.

Şuan için en çok bilinen şarkınız ‘Zaten Kırılmış Bir Kızsın’ gibi görünüyor bu kadar ilgi görmesi bekliyor muydunuz ve bu şarkı ortaya nasıl çıktı?
Biz bu kadar ilgi göreceğini tahmin edemesek de yine de dikkat çekebileceğini tahmin etmiştik. Hatta biz kendi şarkılarımızın daha ön planda olacağını düşünürken bir anda bu kadar önde olması tuhaf gelmedi değil.

Maddi sıkıntılar yaşadınız mı? Bu sıkıntılarla nasıl başa çıktınız?
Bu gönderiyi Macbook’tan yazıyoruz ama taksidi daha yeni bitti. Tabii ki maddi sıkıntılar sürekli peşimizde. Fakat alıştık bu duruma ve baş edebiliyoruz. Fiziksel boyutta etkisi olsa da manevi olarak pek sıkıntı olmuyor.

Hayallerinizin şu anki hayatınızı oluşturmada rolü neydi? Bu noktaya geldiğinizi hayal ediyor muydunuz?
Açıkcası yeni bir grup olduğumuz halde bu kadar kısa sürede iyi tepkiler beklemiyorduk fakat hala hayallerimize ulaştık diyemeyiz. Yani yolun çok başındayız ve içimizdeki bu tutku devam ettikçe hiçbir zaman hayallerimize ulaştığımız anlamına gelemeyecek çünkü her zaman gidilecek bir yol var ve bu yol sizi ister istemez bir sürece atıyor ve siz de önünüze bakıp devam ediyorsunuz. O yüzden en son nereye kadar gidebiliriz bilmiyoruz. Önemli olan içimizden geldiği gibi davranmak.

Vazgeçmek istediğiniz, bıktık artık dediğiniz bir an oldu mu?
Bunu söylemek için çok erken. Çok büyük konuşmak istemiyoruz ama bu kısa zaman zarfında hiç böyle bir düşünceye kapılmadık. Arada birbirimize şakalaşmalarımız oluyor tabii ki, Bir ara Twitter hesabımızda Müziği bırakıp pilavcılığa mı başlasak diye paylaşımlarımız olmuştu hatta. Ama şu an için kesinlikle öyle bir düşüncemiz yok daha da gidebildiğimiz kadar gitmek istiyoruz.

Konserlerinizde komik durumlar yaşıyor musunuz?
Bir keresinde sahnede Ömer’in mikrofonu bir anda kapandı.Daha sonra sağa sola bakınırken birkaç kez mikrofona vurdu ama ses alamadı, bu arada grup hala çalmaya devam ediyordu ve Emre Ömer’in kolundan çekerek kendi mikrofonunu kullanmasını söyledi. Şarkı sonunda sesçi arkadaş mikrofonu değiştirmeye geldiğinde mikrofonu kapatanın aslında Ömer olduğunu söyledi. Komik mi bilemedik ama biz gülmüştük.

Siz şarkıları yazıp kaydederken ne hissediyorsunuz ve dinleyenden nasıl hislerle karşılık bekliyorsunuz?
İlk başta kaydederken biraz titiz davranmaya çalışıyoruz ama bir şarkının kayıt taslağını birçok sefer değiştirdiğimiz oluyor. Mesela Kime Sığındam Sigarası Bitmiştir şarkısının bir çok versiyonunu kendi aramızda denedik. Hala daha hangi versiyonla devam edeceğimizden emin değiliz.
Dinleyenlerden ilk önce gayet samimi olmalarını istiyoruz çünkü bize gerçek eleştirinin olumlu yönde dönmesi bizi mutlu eder.

Sizi seven, dinleyen güzel bir kitleye sahipsiniz, bu kitleye neler söylemek istersiniz?
Biz en çok konser vermekten keyif alıyoruz. Albüm ismimizde ‘Bize Kalsın’ olarak belirledik ve bu aslında Youtube yorumlarından esinlemiş olduğumuz bir isim. Çünkü genelde dinleyicilerimiz bize hep bu tarz yaklaşımlarda bulunuyorlar. Biz de ilk albümümüzün ismini onların isteğinden esinlenerek seçtik. Eğer bize kalmalarını istiyorlarsa konserlerimizde yanımızda olmaları gerek. Belki de onlardan tek isteğimiz bu olabilir. Müzisyenler konser verdikleri sürece ayaktadırlar.

Herkese sevgiler..

Bağzıları grubuna oldukça teşekkür ediyor, bu güzel yolda onlara başarılar diliyoruz.

Ceren Ekşiler ve Elif Karakan

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0