Bunu okuyorsunuz:
Yeni Teklisi Gökkuşağı İle Sezer Koç

Yeni Teklisi Gökkuşağı İle Sezer Koç

Sezer Koç, 2022, The Away Days

Sezer Koç’un yeni teklisi Gökkuşağı 13 Mayıs’ta tüm dijital platformlarda yerini aldı.

 
The Away Days’ten tanıdığımız Sezer Koç, 2020’de yayınladığı ilk teklisi Kal Yanımda ile solo yolculuğuna başlamıştı. Geçtiğimiz iki yılda dinlediğimiz teklilerin ardından 13 Mayıs’ta yayınlanan yeni teklisi Gökkuşağı ile Sezer Koç’un ilk albümüne bir adım daha yaklaşmış olduk. Bunun üzerine biz de Sezer Koç’un solo şarkılarıyla ilgili bir yazı yazmak istedik. Siz de hazırsanız vakit kaybetmeden, dinleyenlere sonsuz bir yaz düşü yaşatan şarkılarda yolculuğumuza başlayalım.

 

Sezer Koç’un ilk teklisi Kal Yanımda Eylül 2020’de yayınlandı. Yazın son izleri yavaş yavaş silinirken gelen bu chill şarkı, bizi adeta uçsuz bucaksız kumsallara geri döndürmüştü. Sezer Koç, bize solo yolculuğunun ilk adımında tarzıyla ilgili büyük ipuçları vermiş aslında. Tüm şarkılarının temelini oluşturan chill atmosferiyle, doğadan gelen sözleriyle daha ilk şarkısından bize nefes alma alanı yaratmış Sezer Koç.

 

“Bil ki bu filmin sonu artık geldi
Bırak beni bana geri
Yüzündeki izleri tüm detaylarıyla
Çizdim gün gibi”

 

 

Kal Yanımda’dan iki ay sonra gelen ikinci tekli Kör Bir Oda’da Sezer Koç’a Glasxs eşlik ediyor. Kal Yanımda’ya göre daha yüksek tempolu bir şarkı, Kör Bir Oda. Deniz tuzunu tenimizde hissettiğimiz şarkı; harekete geçiren gitar riffleri, yükselen synthleri ve romantik vibe’ıyla yüzümüzde 4 dakika 37 saniye süren tatlı bir gülümseme oluşturuyor.

 

“Sesini bir duysam
Denize yakamoz vurduğunda
Nefesine sığınsam
Bir damla yağmurda”

 

 

“Erişemeyeceğimiz bir sakinlik ve duru bir akış…”

2021’de Sezer Koç’tan Su, Partiküller ve Kurtar Beni’yi dinledik. Pür aşkı dinlediğimiz yalın ve etkileyici Partiküller ve “Kurtar beni!” haykırışlarına yürekten katılarak eşlik ettiğimiz, coşkulu melodisiyle dinleyeni dans ettirmeden bırakmayan Kurtar Beni, gerçekten çok güzel şarkılar. Ama bunların yanında benim için apayrı bir yere sahip olan Su’ya özellikle değinmek istiyorum. 7 Mayıs 2021’de yayınlanan Su, benim 2021’de en çok dinlediğim şarkı oldu. Hemen girişindeki gitar riffiyle dinleyeni yakalayan Su, gerçek anlamda huzur dolu bir şarkı. Asla erişemeyeceğimiz bir sakinlik ve duru bir akış… Zamanın akıp gitmesini, bizim buna müdahale edemeyişimizi anlatan Su, minimalist anlatımıyla söz yazarlığı açısından da Sezer Koç’un en iyi eserlerinden biri.

Su’yu dinlerken yaşadığımız bütün yıllar, aylar, günler dolaşıyor ayak bileklerimize. Olduğumuz yerde durup sadece kendi geçmişimizi düşünüyoruz. Olanları ve olmayanları. Güveni bir alan gibi, bir ev gibi sığınılabilecek bir şarkı bu. Sanki şarkı boyunca dünya susuyor ve zaman gülüşlerimize, gözyaşlarımıza saygı gösterircesine duruyor. Sizi duygudan duyguya sürükleyecek bu büyüleyici şarkıyı dinlemenizi kesinlikle öneriyoruz.

 

“Su, burada hediyen
İstediğin an, damlayan mumlarıma saplan
Dur yazma yeniden
Eskidi zaman, kaybolan yıllarına saklan”

 

 

Sezer Koç’un 2022’de yayınlanan ilk teklisi Bu Düş Değil oldu. 2021’de kaybettiği anneannesinin ardından yazdığı şarkıda dinlediğimiz masalsı sound; ilhamını anneannesinden annesine, annesinden de Sezer Koç’a geçen ninnilerden almış. Şarkının sözlerinde kederi, sabırla kabullenilmiş acıyı dinliyoruz. Bu yavaş yavaş küllenen; ama hep orada duracak olan ateşi bilen herkesi etkileyen şarkı, özellikle “Uzun zamandır böyleyim sen en derinlerinde kalbimin” dizesiyle dinleyenin kalbinin en derinine dokunuyor.

 

“Simsiyahtı gözlerin
Bu düş değil senin bahar yelin
Uzun zamandır böyleyim
Sen en derinlerinde kalbimin”

 

 

“Denizler boyunca koşma isteği…”

Sezer Koç’tan son olarak 13 Mayıs’ta yayınlanan Gökkuşağı teklisini dinledik. Gökkuşağı’nın söz ve müziği Sezer Koç’a, mixi Orçun Ayata’ya, masteringi ise Martin Cocinski’ye ait. Şarkının klibinin yönetmenliğini ise Nikola Stojkovic üstlenmiş.

Gökkuşağı, yazın kendini hissettirmeye başladığı bugünlerde; dinleyen herkesi  gelecek günler için heyecanlandıran, heveslendiren çok tatlı bir şarkı. Şarkılarında doğadan ögelere çokça yer veren Sezer Koç, Gökkuşağı’nda da bizi nefes alabileceğimiz, her şeyin güzel renklere büründüğü bir sahile götürüyor.

Şarkının mutluluk veren gitar partisyonları adeta bir meltemi üzerimize çekiyor ve her adımımızda yaşadığımızı hissettiğimiz bu dünyada bize var olma gücü veriyor. Kendimizi bıraktığımız rüzgarı arkamıza alıp denizler boyunca koşma isteğiyle içimiz dolup taşıyor.

 

“Hazır değilim bu dalgalarla
Nasıl başa çıkar kalbim alabora
Ufak bir adaya düşüp
Tek dileğim sen olsa”

 

 

The Away Days’te yaptığı işleri bayılarak dinlediğim bu yetenekli müzisyenin solo şarkılarını dinlemek beni çok mutlu ediyor. Sezer Koç’un söz yazımının Türkçe chill müziğe yeni bir soluk getirdiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Arabesk denilebilecek sözlerle lo-fi melodiyi synthleri bir araya getiren şarkıların aksine; gerçekten her bileşeniyle “chill” olan şarkılar yaratıyor Sezer Koç. Hüzünde de mutlulukta da temelde huzuru, akışta süzülmeyi tüm varlığımızla hissediyoruz. Teklilerini beğeniyle dinlediğim Sezer Koç’un albümünü merakla, sabırsızlıkla bekliyorum. Siz de bu heyecan dolu sürece ortak olmak isterseniz Sezer Koç’u Instagram hesabından takip edebilirsiniz!

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0