Bunu okuyorsunuz:
2000’lere Geri Dönüş: Umut Er’den Yeni Tekli “Çaldı”

2000’lere Geri Dönüş: Umut Er’den Yeni Tekli “Çaldı”

umut er

Umut Er’in en yeni teklisi “Çaldı” 18 Kasım’da tüm dijital platformlarda yerini aldı.

Geçtiğimiz sene aralık ayında yayınlanan Zor Bi Yıl Akustik EP’sinin ardından hız kesmeden yeni şarkılar yazmaya devam eden Umut Er, yaklaşık bir yıllık sessizliğin ardından Çaldı ile çalma listelerimize geri döndü.

Sözü müziği Umut Er’e ait olan Çaldı’nın düzenlemesi, mixi ve masteringi de Umut Er imzası taşıyor.

2000’ler rock müziği tınıları ile bir anda ortaya çıkan, büyüyen ve kaybından korkulan bir aşkı anlatıyor, Çaldı. Umut, sahnede yerinde duramayan biri ve bunu şarkılarına da yansıtıyor. Bu şarkıda da özellikle harekete geçiren davullar (ki bunu da Umut yazmış, şarkının kalan bütün elementleri gibi) ile sözlerin coşkusunu iliklerimize kadar hissediyoruz. Anlık ve patlayan hislerle dolu şarkı, dinleyenin içini heyecanla dolduruyor.

 

 

“Her şey güneşin doğuşuna kadar…”

Çaldı’da öncesi sonrası olmayan, kısa bir süre içinde kurulan hayalleri, kafada defalarca dönen düşünceleri dinliyoruz. Ve bu yaşanan yaşanmayan her şey güneşin doğuşuna kadar sürüyor. Umut, sözlerinde şarkılarının aynı evrene ait olduğunu gösteren işaretler bırakıyor. Bunlardan biri de gündoğumu. Umut’un diğer şarkılarında da gün doğumuna endekslenen şeyleri görüyorduk. Mesela Zor Bi’ Yıl albümündeki Düş’ün “Soramadım korkumdan kimsin kiminsin. Bildiğim tek şey daha çok var güneşin doğuşuna.” kısmı. Ayrıca yine aynı albümden Beni Bulma’nın “Ve oldu, olan oldu, seni gördüm o an için. Beni çaldın, seni duydum.” ile “Zor bi’ gün doğumu oldu benim için.” dizeleri ve bağlantılı olduğu Zor’un “Dün uzun ve güzeldi ve sen oradaydın.” sözleri de aklımıza geliyor. Şarkıların geneline baktığımızda referans olmayacak sözler aslında ama fark edince insanı mutlu eden detaylar.

 

“O beni yazdı, hiç gitmediğim yerlere
Zaman çok azdı
Gün doğarken biter diye çabam çok aştı
Varlığım şimdi onun elinde
Aklımı çaldı, o an beni çaldı”

 

 

Geçen sene aralık ayında şans eseri dinlediğim Kış Getiren’den beri Umut’un geniş çerçevesindeki müzikal açıdan zengin yaratımlarını merakla takip ediyorum. Üstelik sadece solo projesinde değil birlikte çalıştığı müzisyenlerle de ortaya dinlemesi inanılmaz keyifli işler koyuyor. Geçtiğimiz aylarda, yeni yaptığı şarkılardan kısa kısa parçalar paylaşmıştı Instagram hesabında. Çaldı da o şarkılardan biriydi. Ve ben o günden beri o parçaların çıkmasını heyecanla bekliyordum. Gerçekten çok güzel işlerin geldiğini söyleyebilirim. Ayrıca ilerleyen günlerde Çaldı’nın klibi de yayınlanacağı haberini vereyim. Siz de klipten ve Umut’un yeni şarkılarından haberdar olmak isterseniz Umut Er’i Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

 

“O da beni yazdı, hiç olmayacak yere
Zaman çok azdı
Gün doğarsa biter diye çabam çok aştı, gücümü
Düşüp kaldım koynunda
Aklımı aldı, o an beni çaldı”

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
1
ilginç
0
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0