Bunu okuyorsunuz:
Arpist Zeynep Öykü, Albümünü Aynı Yıl Doğan Üç Besteciye Adıyor: 1685

Arpist Zeynep Öykü, Albümünü Aynı Yıl Doğan Üç Besteciye Adıyor: 1685

arpist zeynep öykü

Başarılı arpistlerimizden Zeynep Öykü, çalışmalarını bağımsız olarak yürütebilmek amacıyla eşi Ali Öztürk ile kurduğu Ali Öztürk Prodüksiyon Yapım etiketiyle yayınladığı ilk solo albümü “1685” ile bir albümden daha fazlasını dinleyicilerle sunuyor.

 

Albüm, tüm tasarımıyla birlikte 1685 yılında var olabilecek bir ürünmüşçesine hazırlanmış; bu bağlamda albüm kutusu kumaştan dikilmiş ve albümün ismi üzerine işlenmiş. 2019 Eylül’ünde kaydedilen ve 2020’nin ilk zamanlarında Öykü’nün konserlerinde ve internet sayfasında (www.zeynepoyku.com) satışa çıkan albümde Öykü, belli bir konsept oluşturarak; 1685 yılında doğmuş üç önemli besteciyi (Johann Sebastian Bach, George Frideric Handel ve Domenico Scarlatti) bir araya getiriyor.

 

Arpı en yalın sesiyle kaydetmiş

Ayrıca Öykü, arpı yalın sesine en yakın haliyle kaydetmek isteyerek bu alanda çalışmalar yapmaya başlamış ve İngiltere SAE’den Müzik Yapımcılığı eğitimi alırken, arpa en uygun kayıt tekniklerini araştırıp sonuç olarak arpın doğal sesie çok yakın bir duyum elde etmeyi başararak bu bağlamda albümü stüdyo yerine, yaşayan bir mekanda; 1415-1418 yılları arasında yapılan ve Bağdat – İstanbul yolu üzerindeki dinlenme mekanlarından biri olan Gölpazarı ilçesine ait Taşhan’da (Öztürk ile birlikte) kaydetmiş ve Taşhan’ın akustiği ile arpın doğal sesini bir araya getirmiş; bununla birlikte albümde insan duyumuna yakın şerit mikrofon, sıcak sesi ile tüplü mikrofon teknolojisi ve arpı doğru mikrofonlamaktan gelen bu doğal uyumu en minimal haliyle işleyerek sunmuş.

 

 

Dünyanın En Pahalı Arpı

Öykü’nün albümünde kullandığı arp, dünyanın en önemli tarihi arp uzmanı George Howard Bryan tarafından restore edilmiş 1917 yapımı bir Wurlitzer DDX’dir. Bu arp, üretildiği yıllarda “Dünyanın En Pahalı Arpı” sloganı ile pazarlanmış ve kısa bir süre az sayıda üretilmiş ve şu an çok az sayıda bulunan yumuşak sesli bir arptır.

PUR Studio’da mixlenen albümün mastering çalışması, Pieter Snapper imzası taşırken; edit-mix çalışması ise Zeynep Öykü ‘ye ait.

Albümde üç bestecinin eserlerinin yanı sıra, aynı yüzyılda yaşamış Giovanni Battissa Pescetti, Henry Purcell ve William Croft’un da eserleri yer alıyor.

Şu an herhangi bir dijital müzik platformunda bulunmayan 1685 albümünü, Zeynep Öykü’nün internet sitesinden satın alabilirsiniz.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
4
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0