Bunu okuyorsunuz:
Bünyede Antidepresan Etkisi Yaratan Kız Kardeşler: First Aid Kit

Bünyede Antidepresan Etkisi Yaratan Kız Kardeşler: First Aid Kit

First Aid Kit

‘’İskandinavlardan çıkan müzik dinlenir’’ algısını daha güçlü kılan, yaptıkları işlerle her geçen gün kalitesini arttıran İsveçli kız kardeşler, son günlerde yeni albümleri ‘’Ruins’’ ile adından tekrar söz ettirmeye başladı.

Johanna ve Klara kardeşler Stockholm’de dünyaya gelmiş. Johanna 31 Ekim 1990’da doğarken kız kardeşi Klara ise 8 Ocak 1993’de doğmuş. İkili çocukluktan beri şarkılar söylemeye başlamışlar. Müzik işlerine ilk olarak küçük kardeş Klara atılmış. 2005 Yılında henüz 12 yaşında arkadaşlarıyla kurduğu müzik grubunun solisti olan Klara, müzik tarzı ile insanları şaşırtmış. 12 yaşında olmasından çok İsveç’te country müzik yapması insanlara bir hayli garip gelmiş. Aynı yıl annesi Noel hediyesi olarak ona gitar almış ve müziğe olan tutkusu sayesinde kendi kendine hızlı bir şekilde çalmayı öğrenmiş. Büyük kardeş Johanna ise Klara’nın aksine daha çok pop şarkılara merak salmış. Tabi Klara’nın tutkusu Johanna’yı etkilemiş ve beraber söylemeye başlamışlar. Beraber çalışmaya ve kendi şarkılarını yazmaya başlamışlar. Bir gitar ve iki ses. İlk performansları ise ne bir turnede ne bir okul konserinde ne de bir doğum gününde değil, Stockholm metrosunda gerçekleştirmişler.

Metroda kazandıkları para ve babalarının desteğiyle 2007 yılında daha profesyonel imkanlar bularak MySpace aracılığıyla kendi şarkılarını bütün dünya ile paylaşma imkanları bulan Johanna ve Klara, söz ve müziği kendilerine ait olan ‘’Tangerine’’ şarkısını İsveç radyolarına yolladıktan sonra beklenmedik şekilde ‘’2007 yazının en iyi şarkısı’’ seçildi. Buradan sonra ise biri 14 diğer 17 yaşında olan First Aid Kit’in hızlıca yükselmesi şaşırtıcı olmadı.

2008 yılında Youtube’da yayınladıkları Fleet Foxes cover videoları ile dünyayı kasıp kavurdular ve 2009 yılında bir EP yayınlayan grup ilk ciddi çıkışını 2010 yılında çıkan ‘’The Big Black and the Blue’’ albümü ile yaptı. Ulusal kanallar, çeşitli organizasyonlar, turneler… 4 sene önce metroda şarkı söyleyen bu kız kardeşler Jack White’dan telefon alır ve o günden sonra dünyaya açılmaya karar verirler.

2012 yılında ikinci stüdyo albümleri olan ‘’The Lion’s Roar’’ piyasaya çıkar. Oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşan albüm onlara ün getirir. Conan Show’da ilk uluslarası performanslarını sergilerler daha sonra Lollapalooza Festivali, Berlin Festivali gibi önemli yerlerde ana sahnede yer alırlar. Albümde ise öne çıkan en önemli parça, Rolling Stone dergisinin 2012 yılının en iyi 10 şarkısından biri olarak gösterdiği Emmylou’dur. Ayrıca Wolf, The Lion’s Roar ve Blue şarkıları albümün öne çıkan parçalarıdır. Wolf şarkısı özellikle defalarca dinlenecek türden bir şarkı.

2014 yılında çıkan üçüncü albümleri ‘’Stay Gold’’ ise onları tanıyan kitlenin büyük kısmını oluşturan bir albüm oldu. Albüm o kadar başarılı oldu ki kendi deyimleri ile ‘’yetişecek turneleri’’ kalmamıştı. Metacritic skoru 80 olan albüm, The Guardian, AllMusic, LA Times, Rolling Stone, NME gibi önemli yerlerden 5 üzerinden 4 yıldız almıştır. Ülkemizde de yayınlanan bir otomobil firmasının reklam müziği olan My Silver Lining ile popülerleştiler. Tabi reklam sadece ülkemizde yayınlanmadığı için, kendilerini popülerleştiren şarkı olarak kabul edebiliriz. Billboard’un 2014 yılının en iyi 10 şarkısından biri olarak seçtiği My Silver Lining dinleyenin bıkana kadar dinlese bile bıkmayacağı bir şarkı. Albüm ile aynı isme sahip Stay Gold ise bir diğer popüler şarkıları. Ayrıca Cedar Lane, Master Pretender ve The Bell albümün öne çıkan diğer şarkıları.

First Aid Kit 4 yıl sonra yeni albümleri ‘’Ruins’’ ile son günlerde ses getirmeye başladı. Geçtiğimiz hafta yayınlanan albümün ilk teklisi olan It’s a Shame tam First Aid Kit şarkısı. Klara’nın country aşkı ile Johanna’nın pop tutkusunun birleşimi. Hemen her şarkılarında olduğu gibi. Ancak ikinci tekli ‘’Fireworks’’ ise yeni bir tarz gibi gözüküyor. Hayranlarının çoğunluğu albümün en güzel şarkısı olarak gördüğü Fireworks yer yer elektro gitar ve yaylı enstrümanların birleşimi ile harika bir şarkı. Son tekli ise albüm ile aynı ada sahip ‘’Ruins’’. Ayrıca albümün ilk dinlenildiği zaman sevilen Postcard, Distant Star ve  Rebel Heart albümün öne çıkan parçaları. Ayrıca albümde R.E.M gitaristi Peter Buck, Midlake’den McKenzie Smith gibi güçlü isimlerin imzası da var.

4 yıl gibi uzun bir aradan sonra tekrar aramıza dönen Klara ve Johanna Söderberg kardeşler o muazzam ses uyumlarının yanı sıra country folk ve indie folk müziğin önde gelen isimlerinin en başında yer alacak gibi gözüküyorlar.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0