Bunu okuyorsunuz:
“Buraya Kadar Her Şey Yolunda” Baturalp’ten Yeni Tekli: Velfecr

“Buraya Kadar Her Şey Yolunda” Baturalp’ten Yeni Tekli: Velfecr

baturalp 2020

Baturalp’in en yeni teklisi Velfecr 27 Ağustos’ta tüm dijital platformlarda yerini aldı! Söz ve müziği Baturalp’e ait olan Velfecr’in düzenlemesi de Baturalp ve Onur Gülanber’e ait. Pastel renklerin hakim olduğu klibin yönetmenliğini de Mutlu Cengizhan Öztürk üstlenmiş.

 

 

Velfecr’de agnostik bir bireyin sorgulamasını ve kendi içinde anlam arayışını dinliyoruz. Arayışında o kadar yorulmuş ki artık bir cevap bulup bütün soru işaretlerini ortadan kaldırmak istiyor. Bir sonuca ulaşmak için de kesin çözümün, kendi ölümünü hızla getirmek olduğuna karar veriyor.  Bu, kolayca verilmiş bir karar değil çünkü sözlere baktığımızda aslında hayatı sevdiğini görebiliyoruz; ama bilemediklerinin getirdiği karanlık ve ne yaparsa yapsın berrak bir şekilde görememek, o kadar dayanılmaz bir hale gelmiş ki artık aydınlanmak istiyor.

 

“İstedim ama görmedin hiç beni, haykırdım duymadın sesimi
Söyle bana, varlığın yokluğunu bilir mi?
Denedim ama yok, ne seni  ne de kendi kendimi bulamadım hiç
Ölüyorum ama var sebebi”

 

Baturalp’in çok iyi bir söz yazarı olduğunu biliyoruz. Şarkının kalbinde yer alan, La Haine filminden aldığı “Buraya kadar her şey yolunda…” repliğiyle yazmaya başladığı Velfecr’de de yine harika bir iş çıkarmış. Benim bu şarkıda asıl dikkat çekmek istediğim nokta ise Baturalp’in ne kadar iyi bir anlatıcı olduğu. Velfecr’de birinin bir başka insana anlattığı veya kendi kendine söylediği sözleri dinlemiyoruz, kurulan bütün cümlelerin muhatabı tanrının kendisi. Yani içinde bulunduğu durumu, varlığından emin olmadığı tanrıya anlatacak kadar çözümsüz ve acı içinde olan birinin söylediklerini dinliyoruz. Baturalp’in seçtiği sözcükler, bu bıkkınlığı ve bunalımı yeterli bir şekilde hissettirebiliyorken bir de bu yaratıcı anlatım yolunun kullanılması, sözlerin anlamlarını kuvvetlendirerek şarkıyı daha etkileyici bir hale getirmiş.

 

“İçim acıyor benim, niye kor bu yürek?
Yanıyor, yakıyor sorununu bilerek
Sönemez ateşi, tek çarem
Gömsem diri diri, görsem en dibi”

 

baturalp velfecr

 

“Günün ilk ışıkları…”

 

Velfecr’de alınan intihar kararı, tanrının varlığına dair kesin bir sonuca ulaşmak için olsa da aslında elde edilecek sonuç bundan çok daha fazlasını kapsıyor. Sadece tanrının varlığının peşine düşmek değil; kendi varlığının, hür irade kavramının, yaptıklarının ve yapmadıklarının anlam kazanacağı bir yolculuğa çıkış bu. Yaşama dair tüm soru işaretlerinin teker teker yok olacağı bir arayış… Bu belirsizlik kümesinin, en sert gerçeklere giden yolun masalsı bir atmosferde sunulması, hayatın sona ermesinin “günün ilk ışıkları” anlamına gelen Velfecr ile anlatılması gibi tezatların üzerine kurulmuş olması sayesinde içinde kaybolunan kaosa rağmen umudun korunabilmesini sağlıyor. Yüksek temposuyla sonuca ulaşma arzusunun büyüklüğünü, neşeli tınısıyla her şeyin sonunda gelecek olan rahatlamayı hissettiren müziği de tüm bu duygu ve düşüncelere sağlam bir zemin hazırlıyor.

 

“Buraya kadar her şey yolunda, dedim
Ben uçamam anca düşerim
Bilemedim, sadece süzülmek istemiştim”

 
Önceki şarkılarında analog soundu tercih eden Baturalp’in, Yanıyorum Okyanusumda’da kullandığı sentetik dokunuşları  Velfecr teklisinde de görüyoruz. Bu yeniliklerin ardından, Baturalp’in kendi tarzında ve sürekli  gelişim halinde olan müziğinde bir sonraki adımını merak ve sabırsızlıkla bekliyoruz. Şu sıralar üçüncü albümünün çalışmalarına devam eden Baturalp’in müzikal yolculuğunu ve albümün hazırlık sürecini takip etmek isterseniz Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.
 

“Denedim ama yok
Ne seni gördüm ne de velfecr’i
Sevemedim, desem yalan olur bu şer geceyi”

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
1
kalp <3
6
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0