Bunu okuyorsunuz:
Bursa’dan Çıktığını Duyunca Şok Olacağınız Bir Grup: She Past Away

Bursa’dan Çıktığını Duyunca Şok Olacağınız Bir Grup: She Past Away

she past away

She Past Away, 2009 yılının Kasım ayında, Bursa’da kuruldu. Şu an Volkan Caner ve Doruk Öztürkcan’dan oluşan grup, dur durak bilmeden yurt dışına konser konser koşuyor.

 

 

Türkiye’de fazla ilgi görmemiş, ama yurt dışında çok fazla revaçta olan bir gruptan bahsetmek boynumuzun borcu. Şu ana kadar katedrallerde konser verip, Dior’un moda şovunda şarkılarının çalınmasına kadar bir sürü başarıya sahipler.

Kendilerinin yaptığı müzik türünü, post-punk tonları ve minimalist şiir ile karıştırarak ortaya çıkmış bir müzik olarak tanımlıyorlar. Seksenler punk ezgilerini darkwave ile beraber duymak mümkün. Duygularla harmanlanarak anksiyete, nihilizm gibi konuları işlemelerine ve tamamen bireysel olmasına rağmen geniş ve bazı soruları sorabilecek kadar cesur bir içerik…

 

 

Volkan Caner ve İdris Akbulut’un kurduğu grup Türkiye içerisinde birçok etkinlikle yer alıp sesini duyurmuştu geçtiğimiz yıllarda. Daha sonra gruptan ayrılan İdris Akbulut’un yerine Doruk Öztürkcan katılıyor ve güncel olarak grubun klavye ve davullar kısmından sorumlu.

Asylum Party, Death In June, Siouxsie and the Banshees, DAF, Xymox gibi gruplardan etkilendiklerini söyleyen bu grubun tarzı Joy Division, The Cure, Bauhaus, Depeche Mode gibi gruplara da benzetiliyor. Elektronik müziği kullanarak güzel bir sentez yaptıkları Belirdi Gece, Narin Yalnızlık ve dumanı hala tüten Disko Anksiyete albümleri tarafından her geçen gün kanıtlanıyor.

 

 

İşin en ilginç kısmı…

Türk bir plak şirketiyle değil, Atina kökenli Fabrika Records ile çalışan bu grup sayesinde, Fabrika’nın ev sahipliği yaptığı; az bilinen ama kaliteli gruplar (Isolated Youth, Tango Mangalore, Selofan, Lebanon Hanover gibi) kolaylıkla keşfedilebilir.

 

 

Sonuç olarak, She Past Away karanlık müziğe farklı bir bakış açısı oluşturan, şahsına münhasır bir grup. Mutlaka bir kere görülmeli. Dinleyiciye entegre ettiği hisler ve nihilistik bakış açılarıyla çektikleri kliplerin her biri ise sanat eseri.

10 Mart 2020’de Box and the Twins ve İzlandalı Kælan Mikla ile “Dark Night” kapsamında ülkemize geleceklerini duyurmuş bulundular. Bilet kapıp dinlemek şart.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
1
ilginç
1
kalp <3
4
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0