Bunu okuyorsunuz:
Çok Kültürlü Akordiyon

Çok Kültürlü Akordiyon

Akordiyon (Akordeon): metal dilcikleri olan, körüklü ve klavyeli çalgıdır. Tek bir tuşa basarak akort çıkarabileceğiniz bu ilginç enstrümanda ses, her hareketiyle tüm gerekliliklerini ve yeterliliklerini bünyesinde toplamış bir tek oyuncu ile oynanan tiyatro oyunundaymışız gibi hissettiren körüğün açılmasıyla emilen havanın körük kapanırken çalgıdaki metal dilciklere çarpmasıyla oluşur. Çalgının klavyeleri uyumlu seslerin elde edilmesini sağlar. Klavye tuşlarının her biri metal dilciklere bağlıdır. Tuşlara basınca, bunlara bağlı olan metal dilcikler açılır ve hava akımıyla titreşerek ses verirler. Sağlanan bu uyum ona eşlik eden enstrümanlara karşı da devam eder zira öyle bir alettir ki bu eşlik eden alet ud olsun ya da saz olsun asla deneysel saygısızlık etmez. Çalgı iki elin birlikte hareketiyle çalınır. Sol eli kullanmak için zor ve mühim tarafıdır. Kayışla omuza asılan çalgının çalınması sırasında sol el körüğü açıp kapatırken bas düğmelerine de basar. Sağ el parmaklarıyla ise, sayısı 10 ile 16 arasında değişen bir sıra tuşa basılarak istenilen düzenli sesler elde edilir. Bas sesler melodiye eşlik ederek akort tutar. Çalgının çalışması sırasında her iki elin de uyumlu hareket etmesi gerekir.

Tüm bu teknik bilgilerin ötesinde bence akordiyon kadın gibidir. Farklı, özel ve karmaşık. Çözmek, öğrenmek zaman alır bu emek ister ve hem mantık hem tutku gerektirir.

Eğer merakınız tutkunuz varsa, eğer bugün 1978 yazındaymış gibi yarın 2000’lerin sonbaharındaymış gibi hissetmek istiyorsanız bu çok kültürlü duygu dolu aletin peşinden gidin öğrenin, dinleyin dinlettirin…

.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0