Bunu okuyorsunuz:
Çağlaya Çağlaya: Ömür Kılıçaslan ve Hariçten Gazelciler

Çağlaya Çağlaya: Ömür Kılıçaslan ve Hariçten Gazelciler

2014 yılında bir sabah dengesini kaybederek balkondan düşen, vakitsizce aramızdan ayrılan, “Çağlama” isimli enstrumanın mucidi Ömür Kılıçaslan ve önderlik ettiği Psychedelic Rock, Reggae  grubu “Hariçten Gazelciler” hakkında konuşacağız bugün sizlerle.

1998 yılında “Çamur” isimli grupta birlikte çalışan Ömür Kılıçaslan (Bass Gitar) ve Turgay Çetin (Davul)  2001 yılında arkadaşları Bahadır’ı da aralarına dahil ederek Hariçten Gazelciler‘i kurarlar.Grup içinde çok fazla eleman değişikliği olur. Nihayetinde grup Ömür Kılıçaslan (Gitar, Çağlama, Vokal), Murat Bolat (Bass Gitar, Vokal) ve Turgay Çetin (Davul) olarak son halini alır.

İzmit’te kurulan bu grup uzun süre aynı şehirde kendi işlettikleri barlarda farklı repertuarıyla geniş kitlelere ulaşsa da bar müziğiyle uğraşmanın kendi müziklerini oluşturma yolundaki çabalarına engel olduğu gerekçesiyle grubu dağıtırlar ve uzun bir sessizliğe bürünürler.

2004 yılında “Çağlama” ismini verdikleri enstrümanın icadıyla birlikte yeni bir heyecan,yeni bir repertuar ve kendilerine özgü olan yeni bir müzik türüyle sahnelere geri döndüler. 2004 yılının Mart ayında 6’sı canlı kaydedilmiş 2 tanesi de eski kayıtlardan seçilmiş 8 şarkılık bir demo hazırladılar.

2008 yılında grupla aynı adı taşıyan “Hariçten Gazelciler” isimli ilk albümlerini Kadıköy Müzik etiketiyle yayınladılar ve çok iyi yorumlar aldılar. Pek çok kez sahne aldılar ve ülke genelinde geniş bir kitle edinmeye başladılar.

Yazının başında bahsettiğim gibi yaptıkları müzik türü Psychedelic Rock, Reggae vs. olarak nitelendirilse de grup elemanları yaptığı müziğin belli bir türle özdeşleşmemesinden dolayı müziklerini “nevi şahsına münhasır” olarak tanımlarlar.

https://www.youtube.com/watch?v=afe0QJZPiws

Başarılı bir şekilde müzik hayatlarına devam eden grup 11 Haziran 2014 yılında Ömür Kılıçaslan‘ın ani ölüm haberiyle sarsıldı. Arkadaşlarının ölüm haberini grubun sosyal medya hesabında “Kardeşimiz, canımız, kaptanımız Ömür Kılıçaslan’ı bu sabah kaybettik. Cenaze ile ilgili bilgileri daha sonra paylaşacağız. Hepimizin başı sağolsun.” mesajıyla duyurdular.

Halen Ömür Kılıçaslan anısına anma etkinleri düzenlenmektedir…

Çağlama enstrümanın icadıyla adını müzik tarihine altın harflerle yazdırmış Hariçten Gazelciler grubunun efsanevi solisti Ömür Kılıçaslan’ı saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0