Bunu okuyorsunuz:
Deniz Mert’ten Yılın Son Teklisi: Olması Gerektiği Gibi

Deniz Mert’ten Yılın Son Teklisi: Olması Gerektiği Gibi

Yılın son günlerini yaşıyoruz. Yılın sonu sadece yeni yıl için hayaller kurmak değil aynı zamanda geçmiş yılın değerlendirmesi ve geçmiş yılbaşı kutlamalarını düşünmekle birlikte geçmişe giden uzun bir yolculuğu da kapsıyor. Geçmiş yıllar, anılar, şehirler, insanlar ve şarkılar…

Bu nostalji rüzgarının büyüsüne kapılmışken karşıma çıkan ve zihnimde ziyaret ettiğim 2000’lerin kalbinden gelmiş gibi beni yakalayan bir şarkı oldu, Olması Gerektiği Gibi. Olması Gerektiği Gibi’nin söz ve müziği Deniz Mert’e ait. Şarkıda gitarda Deniz Mert’i, bas gitarda Mehmet Emin Sarıalioğlu’nu dinliyoruz. Şarkının mix ve masteringi ise Yiğitcan Diri imzası taşıyor.

 

Deniz Mert
Deniz Mert

Olması Gerektiği Gibi, minimal sözlerle yalın bir müzikle had safhada duygu hissettirmeyi başaran bir şarkı. Bu sadelik, anlaşılmış hissettirerek şarkının en güçlü yanını oluşturuyor. Bu sayede sözlerde anlatılan hüzünlü farkındalık, dinleyiciye kolaylıkla geçiyor. Şarkı başlarken duyduğumuz küçük pürüzler, gitarın strumming patterni ve ana melodiyse sıcacık bir hava yaratıyor. Sanki Deniz Mert yanı başımızda şarkıyı söylüyormuş gibi samimi bir atmosferin içinde buluyoruz kendimizi.

 

“Her şey çok iyi görünüyor olabilir
Ama hiçbir şey olması gerektiği gibi değil”

 

 

Olması Gerektiği Gibi’den sonra Deniz Mert’in diskografisinde geçmişe doğru gittim. Ve iyi ki böyle yapmışım. Deniz Mert’in yayınlanmış 16 teklisi var. Bu şarkılar, keşfetmekten keyif aldığım, yer yer tanıdık hissettiren harika bir müzikal evreni oluşturuyor. Geniş bir açıdan yaklaşırsak 2023’ten önceki şarkılarında daha indie soundlar hakimken zamanla Deniz Mert’in sert unsurlar ekleyerek şarkılarını daha “köklere bağlı” bir rock sounduna büründürdüğünü görebiliriz. Benimse tüm bu şarkıların arasında özellikle dikkat çekmek istediğim iki şarkı var, Görmedin ve Benimle Kal.

 

“Dur, daha öncekiler gibi olmadan dur
Gitme ne olur”

 

 

Benimle Kal, elektro gitarların sert mizacı, hacimli vokallerle ve sözlerin tavrıyla hem Olması Gerektiği Gibi’yle aynı evrene ait hem de bambaşka olduklarını fark ettiren bir şarkı. Sözlerde biten bir aşkın ardından geride kalan birinin son çaresini deniyormuş gibi adeta çığlıklarını dinliyoruz. Olması Gerektiği Gibi’deki metanet burada yok, oradaki “Bunu daha önce gördüm, biliyorum.” hali yok. Bir felaketin içinden telaşlı dizeler akıp gidiyor.

Görmedin ise meydan okuyan tavrıyla dinleyenin içinde bir ateşi yakıp yer yer körükleyen, yer yer küllendiren bir şarkı. Girişindeki gitarla dinleyeni en başından yakalayan şarkı, sözlerdeki kırılmışlığı çok başarılı bir şekilde dinleyiciye geçiriyor. Aynı anda hesaplaşma ve anlaşılma isteğini, vazgeçmeyi ve kabullenmeyi en pür haliyle hissediyoruz.

 

 

Biz bu yazımızda sadece 3 şarkıdan bahsettik ama Deniz Mert’in keşfedilmesi gereken daha çok şarkısı var. Siz de Deniz Mert’in önceki şarkılarını dinlemek için Spotify’dan, yeni şarkılarından haberdar olmak için de Instagram’dan Deniz Mert’i takip edebilirsiniz.

 

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
4
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0