Bunu okuyorsunuz:
Günün Sonunda Dinlenesi Grup: Ibeyi

Günün Sonunda Dinlenesi Grup: Ibeyi

ibeyi

Fransa’da yaşayan Kübalı ikiz kardeşlerin oluşturduğu grup olan Ibeyi, hem müzik tarzı hem gelenekçi yapıları hem de harika sesleri ile dinleyenleri kendilerine hayran bırakıyor. River şarkısı ile kitlesini genişleten Ibeyi, takdir edilecek işler yapmaya devam edecek gibi.

Lisa-Kainde Diaz ve Naomi Diaz, Fransa’da doğdu. Ancak babaları Kübalı anneleri ise Venezuela asıllı Fransız bir kadındır. Diaz kardeşlerin müzik ile tanışmaları ise daha doğmadan belliydi desek yeridir. Çünkü babaları Anga Diaz ünlü Cuban perküsyonistidir ve latin caz grubu Irakere ile Grammy almıştır. Anneleri Maya Dagnino ise şarkıcı ve söz yazarı. Babaları Naomi ve Lisa 11 yaşındayken vefat edince ikili onun yolunda gitmeye karar vermiş ve Yoruba müziğini öğrenmeye başlamışlar.

Yoruba, aslında Nijerya’daki en büyük etnik topluluktur. Son yıllarda Ibu ve Hausa kabileleri nüfus olarak Yoruba kabilesine yaklaşsa bile özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa’da yaşayan Nijeryalıların hemen hemen hepsinin Yoruba soyundan geldiği sanılmaktadır. Diaz kardeşlerinin soyu aynı şekilde bu kabileden gelir ve Yoruba dili, müziği, gelenekleri hemen her şarkısında izlerini hissettirir.

2013 yılında müzik dünyasına adımını atan Diaz kardeşler Ibeyi adını Yoruba dilinde ‘’ikiz’’ anlamına geldiği için seçmişlerdir. Grup, kendi adıyla aynı ismi taşıyan ‘’Ibeyi’’ adlı albümlerini 17 Şubat 2015’te yayınlamıştır. Kendi geleneklerine has olan, İngilizce ve yer yer Yoruba diliyle oluşan şarkılar özellikle etnik fusion ve alternatif pop tarzıyla ön plana çıkmıştır. Tabi bu albümden bahsederken River şarkısından bahsetmemek olmaz. Albümün ikinci teklisi olan River şahsen benim ilk dinlediğim şarkılarıydı. İlginç video klipleri insanı izlerken nefes almasını engellese bile harika seslerinin rahatlatıcı etkisi nefes aldırıyordu. River şarkısı senkretizmin dini ve müzikal anlamda örneklerinden biridir. Senkretizm farklı düşünce sistemlerini birleştirme veya uzlaştırma anlamına gelir. Afrika kabilelerinin farklı inanç sistemleri ile Hristiyanlığın iç içe geçmesi sonucu ortaya çıkan senkretik özellikler tarihsel dönem boyunca değişiklik gösterse bile müzik bakımından hala aynı konular üzerinden ilerler. Tarihsel dönemde ise köle ticaretleri 14. Yüzyılın sonunda çalıştırılacak insanları hemen her yere götürülürdü. Bu götürülen insanlar ise yaşadıkları yerdeki dini sisteme karşı ile kendi inançlarını yaşamaya çalışıyorlardı. Bunun sonucunda ise bazı hibrit inançları ortaya çıktı (vudu, santeria, candomble gibi). River şarkısı yüzyıllardır süren bu sürecin günümüzdeki ürünlerinden biridir. Hristiyanlığı anlatan ilk bölüm nehirde vaftiz olarak dünyevi günahlardan ve hatalardan ruhu yıkayarak arınmayı ifade ederken, ikinci bölümde ise Yoruba inancının tanrısal varlıklarından biri olan Oshun’a hitap eder. Yoruba inancına göre Oshun, temiz ve taze suyun tanrısıdır. Yani nehirlerin tanrısıdır. Nijerya’da bulunan Oshun nehri Hindistan’daki Ganj nehri gibi kutsal özelliklere sahiptir. Tamamen din temelli olan sözleri insanı rahatsız etmiyor aksine ruhunu dinlendiriyor. Tıpkı Oshun gibi, tıpkı günahlardan arınmak için yıkanılan nehir gibi en derinine hitap eden şarkı, hikayesi, harika video klipi, Ibeyi’nin muazzam yorumu ve müziği ile ömür boyu dinlenecek cinsten bir şarkı.

Albümün diğer parçalarından kısaca bahsedecek olursak, ilk single olan ‘’Oya’’, 2013’te ölen kız kardeşlerine hitap eden ‘’Yanira’’, ‘’Stranger/Lover’’ ve ‘’Ghosts’’ parçaları ön plana çıkan şarkılar. Özellikle ‘’Stranger/Lover’’ şarkısı en çok dinlenen şarkılarından biridir. The Skinny, The Observer ve Exclaim! Gibi saygın değerlendirmelerden 5 tam yıldız alan albümün metacritic skoru 78’dir.

Grup geçtiğimiz aylarda ‘’Ash’’ adında bir albüm yayınlayarak yine adından söz ettirmiştir. Henüz taze olan albüm tıpkı ilk albümleri gibi yavaş yavaş insanı etki altına alıyor. Albümde ‘’Away Away’’, ‘’Numb’’, ‘’Deathless’’ ve ‘’I Wanna Be Like You’’ şarkıları ön plana çıkmaktadır. Tabi ilk albümdeki kadar Yoruba etkisi görülmese bile yer yer etkisi görülmüş. Geçen yaz ise ülkemize gelerek dinleyicilerini tatmin eden oldukça başarılı performans sundu. Umarız yakında tekrar ülkemize gelerek bizlere muazzam sesleri, enerjileri ve dinlendirici soundlarıyla harika bir performans daha izletirler.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0