Bunu okuyorsunuz:
Hemen Şuan Melis Danişmend Dinlemeniz İçin 6 Geçerli Neden

Hemen Şuan Melis Danişmend Dinlemeniz İçin 6 Geçerli Neden

Melis Danışmend

Melis Danişmend bildiğiniz üzere çok yönlü bir sanatçı ya da bilmediğiniz üzereyse şöyle anlatalım. Melis Danişmend şarkı söyler, yazar ve beste yapar. Albümlerinde daha ne kadar şaşırtabilir, ne kadar güzelleşebilir dediğim ipek sesli kadındır da aynı zamanda.

Melis Danişmend Üçnoktabir rock grubunun solisti olarak girdi hayatımıza. Ardından sakinleşmeye karar verip, ilk solo albümü Daha Az Renk’i 2010’da, Biraz Gülmek İstiyordum’u 2013’te, Ve Ev albümünü ise 2016’da yayınladı. Pek çoğumuz onu Çok Geç ve Bin Doz Öfke parçalarıyla tanıdık. Biraz melankolik olan şarkılarıyla bağrımıza bastık ilk iki albümü, son albümün gelmesiyle de “eve ulaştığını” belirten sanatçı ilk albüme göre içimizi umutla dolduran şarkılara imza atmış.

Şimdi ise neden işinizi gücünüzü bırakıp, listelerinize birer şarkısını eklemelisiniz, neden şu an bir müzik ziyafeti çekmelisiniz ondan bahsedeceğim. Melis Danişmend dinleyenleri, acaba listeye hangi şarkısını koyacak dediğinizi duyar gibiyim. Hepsini! Hepsini kafamdaki listeye koyuyorum tabi ki ama buraya her maddenin altına bir tane olmak üzere koyacağım. Geçerli nedenlerimin sonuna da Melis Danişmend’in Spotify hesabını bırakacağım ki siz benden sonra da devam edin.

Hiç Melis Danişmend dinlememiş olanlara da bence Türkiye’nin en iyi vokallerinden olan Melis Danişmend’i takdim etmek isterim. Hazırsanız başlayalım,

1. Melis Danişmend’in İçinize Akıp Dağılan Sesi

Bu şarkıyı dinlediğinizde içinizde bir ferahlama hissi, biraz huzur oluşuyor. İçinize akan o güzel sesle, “köklerim sıkı sıkı gövdem katı” diyen Melis Danişmend’i ilk maddeden dinleyebilirsiniz.

2. Şarkıların Melodisi Sizi Rahatlatacak, Dans Ettirecek

Melis Danişmend’in umudu bizlere hatırlattığı ve belki de bize bir soru sorduğu şarkıyla bu maddeyi savunuyorum. Gün içerisinde bakış açımız sebebiyle karşı tarafı suçluyor olabiliriz, belki direk karşıyı suçlamaktansa sakin davranıp empati kurmamızı sağlayacak bu güzel şarkı!

3. Seçtiği Sözcükler ve Yaptığı Benzetmelerin Güzelliği

Klişe benzetmelerden ve sıfatlardan kaçıp,  bazen eski Türkçe sıfatları kullanır. Bazen de durumu anlatmak için aklımıza hiç gelmeyecek benzetmeler bulur. Bu benzetmelerle durumu en iyi şekilde anlarsınız da, boğazınızdan kaynar su akıtırsanız canınızın ne kadar acıyacağını tahmin edebiliyorsanız, birinin yokluğunun ne kadar acı verdiğini de anlıyorsunuz.

Kettle’da sular kaynattım, boğazımdan içeri akıttım. Öyle bir his sensizlik kalbimi yaktı.

4. Aynı Durumları ya da Benzerlerini Yaşamış Olmamız ve Biraz da Kendimizle Konuşuyor Olmamız

Dertlerimizi, yakındığımız şeyleri, hüzünlerimizi ya da mutluluğumuzu heyecanımızı bir çok Danişmend şarkısında bulmak çok normal.

Hepimiz en az bir kere çok eğleniyorum taklidi yapmadık mı? Her şeye dışardaymışız gibi bakıp içerdeymişiz gibi kahkaha atmadık mı?

5. Coverları

“Yeniden yorumlama”nın hakkını veren insanlardan Danişmend, öyle ki bazen ilk söylemiş sanatçıların şarkısından daha çok bağlanıyorum. Biraz da hüzünlü sesinden ne güzel parçalar doğuyor öyle… Bu maddenin altına bir kaç şarkı arasında kararsız kalsam da, Çok Geç’i koyacağım. Aslında Feridun Düzağaç şarkısı olan bu parçayı, çok güzel yorumlamış Melis Danişmend! Orijinali dinleyince, aynı şarkı olup olmadığına emin olamıyorsunuz. Dikkat şarkı eser miktarda hüzün içerebilir! Video klibinde ise Feridun Düzağaç var, izlemeyi unutmayın, bir de Sertab Erener’in İncelikler Yüzünden şarkısını da yorumlamış, bir göz atın ona da.

 6. Havalar  

Havalar da Melis Danişmend dinlemeye çok uygun! Sanatçının hareketli şarkıları oldukça fazla olsa da, Melis Danişmend denince biraz daha sakin ve duygusal şarkılar aklımıza geliyor. Son bir kaç aydır sıkça dinlediğim şarkıyı da buraya bırakayım. Bazı günler hatırlanır diyip veda eden Melis Danişmend ile kapatalım.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0