Bunu okuyorsunuz:
Röportaj #6: A’dan Z’ye Keti

Röportaj #6: A’dan Z’ye Keti

keti

Yeni neslin yükselen grubu Keti adına sevgili Egemen Sarıkaya ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Sanırım hayatınızın kırılma noktalarından birisi Fanta Stage yarışmasıdır. Yarışma sonrası hayatınızda neler değişti? Ve günümüzde bu seviyede bir yarışma bulunmamasını nasıl buluyorsunuz?

 

Fanta Stage bizler için önemli bir süreçti, henüz gençtik ve pembe toz bulutlarından oluşan bir hayal dünyamız vardı. Yani anlayacağınız dünya henüz bizler için o kadar da kirlenmemişti. Şehir şehir gezdik, konserler verdik, büyük kitlelere ulaştık. Yarışma sonrası ise pembe dünyanın aslında var olmadığını anlayıp gerçek hayata adapte olmaya çalıştık uzunca bir süre. Yarışma sonrasında sadece toparlanmaya ve ayakta durmaya çalıştık. Araya başkaları girdikçe müzik yapmaktan uzaklaştık. Şu sıralar konuştuğumuz şey şu, iş bizden çıktıktan sonra hep bir sekteye uğruyor. Tek bir isteğimiz var, sadece müzik yapmak. Ama bu yarışma sonrası mümkün olmadı.

Artık yarışmalar yok çünkü yeni jenerasyon yani z kuşağının ilgi alanları bizlerinden çok farklı. Çok hızlı değişen ve anı yaşayan bir dünya var. Bu sebepten ötürü markalar artık insanlara sosyal mecralar üzerinden ulaşmaya başladı ve müzik gençlere ulaşma aracı olmaktan çıktı. Hal böyle olunca büyük sponsorlu yarışmalar ise tarih oldu. Bundan sonra müzik sevdalısı zengin birisi olmadıkça bu tarz şeylerin olacağını düşünmüyorum.

 

Yakın zamanda bir albüm ve single çalışmanız olacak mı?

Bir single çalışmamız var. Ömrüm isimli çok sevdiğimiz parçanın devamını yaptık ve ömrüm 2 ismini verdik. Yepyeni bir parça, alışageldiğimiz Keti’den daha farklı, daha olgun ve sözleri ile kendini öne iten bir parça. İçimizden böylesi geldi bu dönemde. Yeni albümün ilk single çalışması diyebiliriz. İlk albümde hayallerimizi anlattık, yeni albümde ise hikayemizi anlatacağız. “Bizim Hikayemiz” ismine karar verdik.

Yeni albüme gelince böyle bir çalışmamız alttan var, sürekli beste üretimine devam ediliyor lakin resmi albüm kayıtlarına ne zaman başlanır bunu söylemek için şu an yeterince söz sahibi değiliz malesef. Çünkü müzikte var olabilmek için maddi manevi çeşitli destekler gerekmekte. Eksik olduğu müddette sağlıklı bir müzik üretimi gerçekleşmesi söz konusu olmuyor. Hayırlısı diyelim ve bu konuyu atlayalım şimdilik.

İleriye dönük projeleriniz nelerdir?

Genel anlamda gruptaki herkesin gelecek adına ortak paydası şu an Keti. Bunun yanı sıra herkesin kişisel bazda bulunduğu diğer projeler tabi ki mevcut. Gelecek ne gösterir şu an için söylemek çok güç.

Aynı zamanda Fatma Turgut ve maNga grubuyla yürüttüğünüz projeleriniz var ve çok yoğun tempoda çalışıyorsunuz. Bu durum Keti grubunun yeni şarkı ve albüm sürecini nasıl etkiliyor?

Herkesin kişisel bazda projelere ağırlık vermesi tabi ki Keti’nin ufakta olsa sendelemesine neden oluyor. Lakin yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü, grup üyelerinin kişisel bazda iş yapması gerekiyor.

Eminim benim gibi bir çok dinleyiciniz aklındaki bir soruyu sormak istiyorum. Sosyal medyadaki bazı videolarınızda hiçbir yerde yayınlamadığınız çok güzel şarkılarınız var. Bu şarkıları ileride duyma fırsatımız olacak mı?

Henüz sizlerin dinlemediği bir çok parçamız mevcut. Elimizden geldiğince tabi ki sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz.

 

 

Konu sosyal medyadan açılmışken sen düzenli olarak aktif bir şekilde genç müzisyenleri yönlendirmek için Youtube videoları çekiyorsun. Bu video çekme fikri nasıl ortaya çıktı ve senin ulaşmayı istediğin nokta nedir? Genç müzisyenlere ne denli destek veriyorsunuz?

Ben küçükken müzik ve gitar hakkında bilgiyi o kadar zor alırdık ki, ben hiç bir zaman düzenli bir müzik dersi alamadım mesela. Sebebi maddi yetersizliklerdi. Lakin bu işi hep severek ve isteyerek yaptım. Bu işe atılma sebebim ise benim gibi bu iş adına heyecanlı olan fakat imkanı olmayan arkadaşlara bir nebze olsun geçtiğim yolları özetleyebilmek ve onların hayallerine öncü olabilmek. Daha önce yapılmayan bir şey ve böyle bir kaynak eksiği vardı, bunu tamamlamaya çalıştım. Gençlere yardım etmek istiyorum, elimden maddi anlamda henüz bir şey gelmiyor  fakat manevi bir destek vermeye çalışıyorum. Ulaşmaya çalıştığım nokta ise gençlerin kendilerine güzel bir uğraş sağlaması, müzik ve sanatın hayatta daha değerli bir yere gelmesi.
Şu an içerisinde bulunduğumuz leş müzik sektörünün ancak gençlere yol gösterildiğinde  çözüleceğini düşünüyorum. Kısacası varmayı istediğim nokta sektörün poposu olmayan sanatçılara da yer açabilmesi.

Son 7-8 yıllık süre içinde Keti nasıl bi değişim gösterdi?

Aslına bakarsanız çok bir değişim yok fakat tabi yaşların ilerlemesi ile hayat kaygıları devreye girmiş bulunuyor bu da ister istemez daha sağlıklı müzik üretimine engel oluyor ve tabi ürettiğimiz müziği de etkiliyor . Eskisine göre çok daha yavaş iş yapıyoruz diyebilirim grup bazında.

Sizin albümüzde yer alan veya almayan şarkılarınız arasında çalmaktan en çok hoşlandığınız şarkı hangisi?

Kendi adıma Mor Salıncak, Ömrüm ve Sen(Cover) şarkılarını sahnede çalmaktan epey keyif alıyorum. En sevdiğimi sorarsanız konserlerimizde ki doğaçlama takılıp, ruhumuzu özgür bıraktığımız anlar.

 

Eskişehir’in sizin için yeri nedir?

Eskişehir bizim evimiz ve hep öyle kalacak.

Sanırım ilk albümün kayıtları sırasında hard disk yanmış ve tüm kayıtlar kaybolmuştu. Bu olay sizi nasıl etkiledi?

Albüm kaydı maNga’nın stüdyosu StudioN’da gerçekleşti ve bu olay orada gerçekleşti. Bu olay albüm çıkış tarihimizi neredeyse 1 sene ileri attı. Hayatımızdaki kayıp süreçlerden biri olduğunu düşünüyorum bunun bu yüzden olay bizleri derinden etkilemiştir

Ve tabii ki Yağmur Sarıgül. Ne söylemek istersiniz?

Yağmur Sarıgül yeri geldiğinde grup üyelerinden daha çok grup üyesi, yeri gelince bir abi, yeri geldiğinde ise bir arkadaş olarak her daim bizlere olan desteğini hiç eksiltmedi. Fazla söze gerek yok, bir gün bir yerlere gelirsek onun sayesinde.

Son olarak genç müzisyenlere neler söylemek istersiniz?

Müziğe gerçek anlamda destek versinler. Gençler ise bol bol çalışsınlar ve youtube kanalıma abone olsunlar.

 

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCQmviyCFlhva5KYnh67aAaQ

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0