Bunu okuyorsunuz:
Heybeliada’dan Yükselen Ses: People Around

Heybeliada’dan Yükselen Ses: People Around

people around

Bir seneden uzun zamandır kısıtlamalarla yaşıyoruz. Evlere kapanmalar, yeni yasaklar, mesafeler, kaygılar… Kendimize bile tahammül edemez hale geldik. Hazır bahar gelmişken bu güzel havalarda sizi kendi kaosunuzdan çekip çıkaracak bir gruptan bahsedeceğiz bu yazıda: People Around…

 

People Around, Heybeliada’da etnik-elektronik, downtempo, lo-fi türlerde müzik yapan bir grup. Let Us Be Around You mottolarıyla karmaşadan uzakta, bir adada müziklerini yapıp insanların hayatlarına bu şekilde dahil oluyorlar. Oral Sargın ve Zafer Özkan’dan oluşan People Around, 2018’de İstanbul’da kurulmuş. Uzun yıllar süren dostlukları, ikisinin de müzisyen olmasıyla farklı bir boyut kazanmış ve birlikte müzik yapmaya başlamışlar. Grupta elektro gitarda Oral Sargın, klarnet ve saksafonda Zafer Özkan yer alıyor. Şarkılarını elektronik altyapı üzerine elektro gitar, klarnet, saksafon emprovizasyonlarıyla oluşturuyorlar.

 

 

Electric Coffin

İlk teklileri Electric Coffin 2019 yılında yayınlanmış. Ağır ve karanlık bir atmosferi olan bu şarkı, bir kayıp üzerine yapılmış. People Around’un farklı kültürlerin harmanlanmasından oluşan, sınırları çok geniş bir soundu var. Bu uçsuz bucaksız skalada tabi ki şarkılarının karakterleri çok farklı oluyor. Electric Coffin’in de diğer şarkılarından farklı olarak oriental ve yer yer tasavvufi diyebileceğimiz bir havası var. Klarnetin bir ağıt gibi vurucu soloları ve elektro gitarın karanlık tonu hüznü derin bir şekilde hissettiriyor. Ve perküsyon… O kadar etkileyici ki dinlerken tüylerim diken diken oldu. Electric Coffin’in canlı performans videosunu People Around’un Youtube kanalından izleyebilirsiniz; ama ben dinlerken perküsyondan çok etkilendiğim için önceliği stüdyo kaydına vermenizi öneririm.

 

 

Three Monkeys

Three Monkeys, Olta Dayanışma’nın Olta 4 albümününde yer alıyor. Albümün ilk parçası olan Three Monkeys aynı zamanda benim de dinlediğim ilk People Around şarkısı. Kaygılarımın içinde kaybolmaya çok yakın olduğum bir dönemde karşıma çıkan bu şarkıyı ilk dinlediğimde uzun zaman sonra nefes alabildiğimi hissettim. Dışarıda kocaman bir dünya olduğunu unutmuş ve sonsuza kadar bu sınırların içinde yaşayacağımı düşünürken; bana sonsuz ihtimallerin varlığını bu ilerleyişi öngörülemez şarkıyla hatırlattılar. Öngörülemez diyorum çünkü lo-fi başlayan şarkıda bir anda klarnet giriyor ve klarnet şarkıya chill bir hava veriyor. Farklı kültürlere ait ögeleri çok başarılı bir şekilde harmanlamışlar. Aslında People Around’un müziğini de tam olarak böyle tarif edebiliriz. Elektronik altyapıyla elektro gitar, saksafon ve klarneti bir araya getirip doğal bir şekilde akıp giden şarkılar yaratıyorlar.

 

people around

 

Rough

Gelelim benim en sevdiğim şarkılarına… People Around’ın dinlediklerim arasında en sevdiğim şarkıları, şu an sadece Youtube’da dinleyebildiğimiz Rough oldu. Yaza dair her şeye özlem duyduğumuz bugünlerde yazın tasasızlığını, hafifliğini ve sıcaklığını taşıyan Rough’da modern ve retro tınıların başarılı bir füzyonunu dinliyoruz. Rough’un saksafon kompozisyonuna ayrıca dikkat çekmek istiyorum; çünkü şarkıda Zafer’in çaldığı “catchy” bir melodi var ve  beni yakalayan da o melodi oldu. Ve Oral’ın muazzam gitar solosu… Gerçekten aklımı başımdan alan bir şarkı Rough. Bazen kendiliğinden kafamın içinde çalmaya başlıyor ve bir anda çok mutlu oluyorum. Size de hiç beklemeden bu şarkıyı dinlemenizi öneriyorum. Ayrıca videoyu izlerken grubun enerjisi sayesinde pozitifleneceğinizi de garanti ediyorum.

 

 

Biz üç tanesinden bahsettik ama tabi ki daha fazla şarkıları var. Son olarak 26 Şubat’ta yayınlanan Mild’ı ve diğer şarkılarını dinlemek isterseniz en yakın streaming platformdan People Around’u dinleyebilirsiniz. Ayrıca yayınlanmayı bekleyen diğer şarkılarını kaçırmak istemiyorsanız grubu Instagram’dan takip etmenizi öneririz. Bırakın pozitif enerjileriyle etrafınızda olsunlar.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
2
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0