Bunu okuyorsunuz:
Kerem Ardahan “Super Cherry Turbo Punch” İle Şarküteri’de

Kerem Ardahan “Super Cherry Turbo Punch” İle Şarküteri’de

  • 27 Aralık 2019 - 26 Ocak 2020
Big Babloli Şarküteri, 27 Aralık 2019- 24 Ocak 2020 tarihleri arasında Kerem Ardahan'ın Super Cherry Turbo Punch isimli, çoğunlukla linol baskılarından oluşan solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Big Babloli Şarküteri, 27 Aralık 2019- 24 Ocak 2020 tarihleri arasında Kerem Ardahan’ın Super Cherry Turbo Punch isimli, çoğunlukla linol baskılarından oluşan solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

 

Ana disiplini resim olan Kerem Ardahan’ın, 2 yıl boyunca çalıştığı Big Baboli Print House atölyesinde edindiği baskı tekniklerini, kendi primitif yaklaşımıyla harmanlayarak hazırladığı sergi, Pazartesi günleri hariç 11:00 – 19:00 saatleri arasında Big Babloli Şarküteri’de gezilebilir.

Ardahan, çalışmalarında katıksız bir ifade biçimi arıyor. Saf ifadenin ancak en başa; basit, vahşi ve ilkel olana dönmekle ortaya çıkabileceğini düşünen sanatçı, İlkel insanların ve çocukların, temel ihtiyaçlarını ve kendilerini ifade etmek için yaptıkları hareketler ve çıkardıkları seslerden yola çıkarak, çalışmalarında “kazıyor, tırmıklıyor, bağırıyor, inliyor” ve sonuçlarını izleyiciyle paylaşıyor.

Çalışmalarını “Bağımsız bir iç ses arayışıyla çıktığı yol” olarak niteleyen sanatçı, 20 Şubat – 20 Mart Tarihleri arasında Ankara Cer Modern Hub Art Space’de gerçekleşecek olan Dipten sesler korosu isimli sergisinde yer alacak olan resimlerinin temelini oluşturan ve sürekli beslendiği sokak kültürüne göz kırpan çalışmalarını kapsayan Super Cherry Turbo Punch ismini verdiği sergiyi kendi çocukluğundan  taşıdığı sezgisellikten yola çıkarak kurguluyor.

 

 

Kerem Ardahan ise kendi sergisinden şöyle bahsediyor:

Bu aslında bir oyun. Küçüklüğümüzde oyun oynarken ne yaptığımızı tam da bilmeyiz. Koltuğun tepesine tırmanır, halıda yuvarlanır sonra da takla atarız. Yaptığımız hiç bir hareketin bir sonuca varması gerektiğini düşünmeyiz. Eylemlerimizin tamamı içgüdüseldir. Yaşımız ilerledikçe dışarıdan gelen bilgilerle her şeyi anlamlandırmaya çalışırız ve ister istemez çeşitli manipülasyonlara maruz kalırız.

Budapeşte metrosunda oyun oynayan bir çocuktan duyduğum bir şeydi; Super Cherry Turbo Punch. Bir cümle bile değildi ama o kadar güçlüydü ki bahsettiği şeyi başka kelimelerle ifade etse olmazdı. En az manipülasyona maruz kalmış, en saf ifade biçimine  ilkel insanlar ve çocuklar sahiptir, çünkü sadece temel ihtiyaçları vardır. Eylemleri sezgiseldir ve buna güvenirler. Kendilerine ifade etmek için veya sadece iletişim kurabilmek için hareket eder ve ses çıkartırlar.

Bağımsız bir iç ses arayışıyla çıktığım yolun, Big Baboli süzgecinden geçip, Şarküteri durağında oynanan haline “SUPER CHERRY TURBO PUNCH” denir.

 

Kerem Ardahan Kimdir?

1983 yılında Ankara’da doğdu. Lisans Eğitimini 2001 – 2005 yılları arasında Gazi Üniversitesi Görsel Sanatlar Eğitimi Bölümünde tamamladı. Yüksek Lisans Eğitimini 2005- 2008 Gazi Üniversitesi Eğitim Enstitüsü’nde tamamladı. 2008 yılında İstanbul’a yerleşen sanatçı, 2008- 2013 yılları arasında çeşitli sinema ve reklam filmlerinde sanat yönetmenliği yaptı. 2013 yılında ürün tasarımı üzerine çalıştığı Punta Design’ı kurdu. Şu anda serbest zamanlı olarak ürün ve mekan tasarımı yapmaktadır. Sanat çalışmalarına ise Kadıköy’deki atölyesinde devam etmektedir.

 

 

Kerem Ardahan ile daha önce eserlerini hazırlarken dinlediği 5 şarkılık bir playlist hazırlamıştık.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0