Bunu okuyorsunuz:
“Kelebekler” Film Müziği İncelemesi

“Kelebekler” Film Müziği İncelemesi

kebekler film müzikleri, soundtrack

Üç kardeşin yolları yıllar önce ayrılmıştır. Aradan 30 yıl geçmiştir ve babaları çocuklarını memlekete, Hasanlar Köyü’ndeki evlerine geri çağırır. Kardeşlerden en büyüğü Cemal, onları alır ve nedenini bilmedikleri bir yolculuğa çıkarlar.

 

Üç kardeş köye gittiklerinde babalarının öldüğünü öğrenirler. Babaları, vasiyetinde köye kelebeklerin gelişinde gömülmeyi istemiştir. Birbirlerini çok az tanıyan kardeşler köyde kaldıkları süre boyunca yaşadıkları olaylarla kendilerini, birbirlerini ve babalarının kim olduğunu tanımaya çalışırlar ve onların iç hesaplaşmalarına tanıklık ederiz.
 

 
Sarmaşık’ın ödüllü yönetmeni Tolga Karaçelik’in yönetmenliğini üstlendiği Kelebekler filminin oyuncu kadrosunda Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ezgi Mola, Ercan Kesal gibi oyuncular yer almakta.
 

Kelebekler

 

Tolga Karaçelik’in son filmi Kelebekler henüz yapım aşamasındayken Türkiye’den fon desteği görememişti. Bu durum ise Türkiye’de film yapma özgürlüğü üzerine haklı tepkileri de beraberinde getirmişti.

Film Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Büyük Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Yönetmenin bir önceki filmi Sarmaşık’ın aldığı ulusal ve uluslararası başarılara baktığımızda Kelebekler’in de çıtası yüksek bir film olduğunu görüyoruz.
 

Draması, kara komedisi ve absürdlüğü ile, özellikle de müzikleri ve prodüksiyonu ile harika oyunculuklara sahip bir film.

 

“Kelebekler” Film Müziği İncelemesi
“Kelebekler” Film Müziği İncelemesi
 
Karaçelik: “Kendimi pozitif tutmaya çabalarım genelde ama karanlığa doğru çekildiğimde oradan çıkmam çok zor oluyor. Delirmemek için tam da bu dönemimde Kelebekler’i çektim ve insanlara da iyi gelecek bir film olsun istedim.”
 

 

  1. dk – Telliler Ailesi / Gitar

Film için önemli bir hikaye anlatımı vardır, soft bir kadın sesi “Kelebekler” hikayesini anlattığı esnada yeşil bir alan görürüz. Kamera aksiyon halindeyken duygusal bir müzik eşliğinde hikayeyi dinleriz.

 

  1. dk – Elektronik Müzik / Elektronik Gitar, Bateri

Kemal ve bardaki bir kadını sohbet ederken görürüz. Tanışma faslından sonra bir flörtleşmeye tanıklık ederiz ve sahnenin sonunda kadın Kemal’i tersleyerek dönüp gider.

 

  1. dk – Telliler Ailesi / Gitar

Üç kardeş bir araya gelmişlerdir ve yolculuk yapmaktadırlar. Bu sahnede annelerinin intihar ettiği gerçeğini kara komik bir şekilde öğreniriz. Bu esnada Grup Gündoğarken’in Bir Yaz Daha Bitiyor şarkısını dinleriz.

 

  1. dk – Nefesliler Ailesi / Ağaç Nefesliler / Klarnet

Vurmalılar Ailesi / Darbuka

Telliler Ailesi / Keman

Kardeşler yiyip içmek için bir pavyona girerler ve sofra donattırırlar. Sahnedeki kadın şarkıcı arabesk türünde bir şarkı söylüyordur. Üç kardeş, içki ve yemek eşliğinde dertli ve derin aile konuları konuşurlar.

 

  1. dk

– 30. dakikada çalan arabesk müzik hareketlenir. Fantezi müzik (Taverna müziği) türünde bir müziğe evrilir. O esnada olaylar absürdleşir ve Suzan’ın pavyondaki bir adama saldırmasını izleriz.

 

  1. dk – Üflemeliler Ailesi

Telliler Ailesi / Keman

Kardeşler yolculuklarına devam ederken duygusal ve derin bir müzil dinleriz. Kendileriyle ve birbirleriyle yüzleşmeye devam ettikleri sahneleri izlemeye devam etmekteyizdir. Kendilerini tanımaya çalışırlar, iç hesaplaşma yaşarlar ve geçmişleriyle yüzleşirler.

 

  1. dk – Telliler Ailesi / Gitar, Saz

Kardeşler babalarının evlerine gelirler. Hüzünlü bir atmosfer hakimdir. Babaları ölmüştür ve bu gerçekle artık başbaşalardır.

 

1.15. dk – Telliler Ailesi / Gitar

Elektronik Sesler

Gizemli bir müzik duyarız, aynı zamanda duygusaldır. Suzan bu sahnede geçmişini, ailesini hatırlamaya çalışıp ağlıyordur. Abisiyle gecenin kör karanlığında sokakta oturup birbirlerine destek oldukları bir sahne izleriz.

 

1.26. dk

– Hafif tempolu bir müzik duyarız. Depresif ve alkollü bir ortam vardır. Cemal, Kemal ve Suzan babalarının evinin bahçesinde oturmuş, bir kabulleniş evresi yaşıyorlardır. Hem annelerinin intihar ettiği hem de babalarının ölmüş olduğu gerçeği ile başbaşa kalmışlardır. Bu sahnede yer yer neşeli bir şekilde dans ettikleri, yer yer hüzünlü bakışlar ile sessizce oturdukları çekimler vardır. Bu esnada Nazan Öncel’in Gidelim Buralardan şarkısını dinleriz.

 

1.43. dk – Telliler Ailesi / Gitar, Saz

Kardeşlerin aralarındaki son hesaplaşma sahnesini izleriz. Son kargaşadan sonra da babalarını kelebeklerin düşüşü eşliğinde gömerler. Gerilim, duygusallık, küskünlük ve ölüm konulu bir sahnedir, müzik de bize bunu yansıtmaktadır. Son olarak babalarının vasiyetinde tarif ettiği yere giderler.

 

1.47. dk – Elektronik Müzik

Vurmalılar Ailesi / Piyano

Absürd bir son izleriz, Barış Manço’dan Binboğanın Kızı’nı dinleriz.
 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
1
ilginç
0
kalp <3
4
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
1