Bunu okuyorsunuz:
Keşfetmeyen Kalmasın#2 : Dessa

Keşfetmeyen Kalmasın#2 : Dessa

dessa

Aşina olduğumuz Amerikalı rapperlardan farklı tavrı ve dinledikçe dinleten sesi ile Dessa, 3. Stüdyo albümü ile müzik kütüphanenizde yer almaya geliyor. “Chime” adlı albümü şubat ayında yayınlanacak olan Dessa’nın özellikle canlı performanslarına mutlaka kulak kabartmalı.

Margret Wander, yani Dessa, Minnesotalı bir rapper. Felsefe bölümü bitirmiş olan Dessa profesyonel müzik hayatına başlamadan önce teknik yazarlık ve medikal ürün imalatçılığı yapmış. Sanatla olan ilişkisi ise yazarlık yaparak başlamış. Bu yolda yapacaklarından çok emin olmamasına rağmen yazılarını The New Yorker ve Paris Review gibi dergilere gönderip kendine yer edinmeyi başarmış. Dessa, 2009 yılında bir de kitap yayınlamış ve şiir koleksiyonları yayınlamaya da devam ediyor. Ancak zamanla müzik onun hayatında yazarlıktan daha büyük yere sahip olmuş olmalı ki, iyi bir sanatçı ve iyi bir rapper olmak için çok çabaladığını birçok röportajında dile getirmiş.

Hip-hop dünyası ile içli dışlı olanların duymuş olması muhtemeldir, Dessa aynı zamanda Amerikan Hip-hop kollektifi Doomtree’nin kurucularından. Doomtree; Cecil Otter, Dessa, Lazerbreak, Mike Mictlan, P.O.S., Paper Tiger, ve Sins’ten oluşuyor . Birlikte projeler de yapan ekip ile ilgili olarak Dessa; “Temel olarak birbirinden ayrı sanatçılarız, ancak bazen hepimize hitap eden bir albüm çıkartmak için Voltran tarzında bir araya geliyoruz.” cümlelerini kullanıyor. Doomtree şimdilerde bir plak şirketi olarak da hizmet veriyor.

İlk solo albümü “A Badly Broken Code”u 2010 yılında yayınladıktan hemen bir yıl sonra ikinci albümü “Castor, The Town”u da piyasaya süren Dessa o yıllardan beri canlı performansalarla Amerikanın dört bir yanında müzik severlerle buluşmuş.2017 yılında ise Minnesota Orkestrası ile birlikte ilk kez sahne almış ve konserin headliner’lığı da kendisinin olmuş.

Dessa’nın üçüncü stüdyo albümü “Chime” ise 23 Şubat 2018’de yayınlanacak, şimdilerde ön satışa çıkmış durumda. Bu albümde yer alan parçalardan biri olan “Good Grief”in klibi ise yayınlandı bile. Dessa, mart ayında Amerika, Avrupa ve Asya’yı kapsayan bir turneye çıkıyor. Konser takvimi henüz açıklanmadı ancak Türkiyedeki dinleyenlerini bir sürpriz bekliyor olabilir.

Not: Dessa, Tiny Desk Concert performansıyla izleyenleri bir hayli etkiliyor ancak kendisine birçok sahnesinde eşlik eden güzel sesli Aby Wolf da ayrıca incelenmesi gereken isimlerden. Kendisini de mutlaka listeye alacağım…

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0