Bunu okuyorsunuz:
Konserler, Festivaller, Etkinlikler… Hayallerde Mi Yoksa Arabalarda Mı?

Konserler, Festivaller, Etkinlikler… Hayallerde Mi Yoksa Arabalarda Mı?

arabada konser, arabalı festival

Son günlerde corona önlemlerinin azaltılmaya başlanmasıyla birlikte devamında gelebilecek rahatlamaları da her alanda tartışır olduk. Corona’dan dünya genelinde en çok etkilenen sektörlerden birisi olan müzik sektörünün akibeti de hem ülkemizde hem de dünya genelinde tartışılan konulardan bir tanesi.

 
Yaşadığımız durumu  kabullenip yeniden inşa etmeye çalıştığımız hayatımızda müzikle alakalı sosyal medya üzerinden bir çok çalışma deneniyor. Canlı yayın konserleri, Zoom partileri bunların başında geliyor. Bizler de elimiz kolumuz bağlı evlerimizde kader mahkumu edasıyla oturmak yerine, bu etkinlikler ile akıl sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Ancak tabii ki bu içselleştirebileceğimiz bir eğlenme formu değil ki gün geçtikçe bu etkinlikler ilk andaki heyecanı yaratmamaya başladı.

arabada müzik festivali, arabada konser
Mads Langer Drive in concert, arabada müzik festivali, arabada konser

Birçok müzisyen bunu, koşulları en güzel şekilde değerlendirerek ve emek vererek icra etse de bugüne kadar içinde bulunduğumuz yaşam formumuz ile örtüşmüyor ve yüzlerimizi tebessümde tutmaya çalışsak da bu durum hem müzisyenler için hem de biz dinleyiciler için bir kaygı konusu olarak zihinlerimizin bir kenarında duruyor.

 

Arabada Konser, Festival İzlemek

Festivallerden hiç umudumuz yok ki bu koşullar altında yapılacak olsa dahi, birçoğumuzun gitmeyeceği ortada.. Son günlerde sosyal mesafe kuralları ile açık hava konserlerinin Temmuz ayında başlayacağı yönünde söylentiler dolaşıyor. Müzisyenlerin, yapımcıların ve organizatörlerin, canlı yayın konserleri ile bu işin devam edemeyeceği ve bir yıl gibi bir sürecin böyle geçmesi durumunda müzik sektöründe büyük bir iflasın yaşayacağı yönündeki kanaati bizleri de kaygılandırıyor. Geçtiğimiz ay Danimarka’da Madslanger dinleyicilerinin arabayla katıldığı bir konser düzenledi ve oldukça değişik bir tecrübe yaşandı.

 

 

Yakın zamanda eski hayatımıza dönemeyeceğimizle alakalı öngörülerimiz kesinleştikçe bu konser adından daha fazla söz ettirmeye başladı. İngiliz medyasında açık hava konserlerinin, dinleyicilerin arabalarıyla katılacağı ve arabalarının içerisinde eğleneceği şekilde organize edilmesi yaz ayları için bir çözüm olarak tartışılıyordu ki geçtiğimiz hafta Brings grubu konserlerini aynı formatta Köln’de gerçekleştirdi ve 250 aracın katıldığı bu konser birçok dinleyici ve müzisyen için heyecan yarattı.

 

 

Tabii bu bizim yabancısı olmadığımız bir kültür gibi, hiç olmazsa büyüklerimizden dinlemişizdir. Açık hava sinemalarında filmlerin arabaların içinden izlendiği hikayeleri… Neden olmasın dedirten bir fikir olarak bizlerde de ufak bir mutluluk yaratmadı değil. Kim bilir belki?

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0