Bunu okuyorsunuz:
Lana Del Rey’in Albümü Chemtrails Over the Country Club Çıktı

Lana Del Rey’in Albümü Chemtrails Over the Country Club Çıktı

lana del rey 2021

Lana Del Rey’in yedinci stüdyo albümü olan Chemtrails Over the Country Club çıktı; ve her yerden erişilebilir durumda. Kapak, vokal tarzı dahil her şeye en baştan ayar çeken Lana; karşımıza daha duygusal, hassas ve değişmiş bir şekilde çıkıyor bu albümde.

 

Spotify’a albümün geleceğini belirtirken kullandığı fotoğraflardan sadece biri.

 

White Dress

İlk şarkı White Dress çıkıyor karşımıza. Ünlü olma yolunda garsonluk yaptığı zamanları anlattığı bu şarkıyı, dumanlı bir vokal ile seslendirmiş. Bununla ilgili bir videoyu da yakın zamanda Instagram hesabında paylaşmıştı. Aynı zamanda bu albümün üçüncü klibi oluyor White Dress. Lana’ya oldukça benzeyen birisi, klip boyunca paten kayıp birilerine servis yapıyor ve Ms. Del Rey de şarkı söylüyor. Her şeyi sembolik olarak gözünün önüne alan ve incinmiş koluyla (klip çekimlerinde paten kayarken yaşadığı bir kaza) olanları izleyen, olgun bir Elizabeth gördüm ben bu klipte.

 

Lana tarafından editlenmiş, klipten bir sahne.

 

COTCC

İkinci şarkı, albümün single’ı ve muhtemel hit şarkısı COTCC.  Zaten bir önceki yazıda bahsettiğim, farklı bir hikayesi olan, klibi oldukça göz doyuran bir parça Chemtrails.

 

Tulsa Jesus Freak

Üçüncü şarkı, Tulsa Jesus Freak. Lana gibi inançlı biri için şaşırtıcı olmayan, din içerikli bir şarkı. Dinlediği andan itibaren yakalayan bu şarkıyı aylar öncesinde “snippet” formunda paylaşmıştı. Şarkıdaki tek sorun gereksiz bir autotune kullanılması, oldukça kötü bir seçim. Yine de kendini dinletiyor ve akılda kalıyor.

 

Let Me Love You Like A Woman

Dördüncü şarkı, Let Me Love You Like A Woman, albümün ilk klibi ve ilk single’ı olma özelliği taşıyor. NFR! albümünde yer alan Hope şarkısının yerini tutan bir parça.

 

Özellikle LMLYLAW parçasına ve tüm albüme yazdığı sözler Lana Del Rey’in olgunlaştığını gösteriyor kanımca. O değişiyor, yerleşiyor, ve düşünce akışını serbest bırakıyor.

 

Mojo Magazine için LDR. (2021)

 

Wild At Heart

Beşinci şarkı, Wild At Heart, NFR! albümünden How to Disappear & Love Song ezgileri taşıyor. Country camiasına iyice yaklaşıyor bu parçadan anlaşıldığı kadarıyla. Bob Dylan ve Elton John gibi büyük sanatçılardan çokça etkilendiği, Amerika’nın “country club” ruhunu yansıtmaya kararlı olduğu belli. “If you love me, you love me” diyor, akabinde çılgın olduğunu söylüyor her zamanki gibi.

 

Dark But Just A Game

Altıncı şarkı, Dark But Just A Game, Lana için çok farklı olan şarkılardan bir tanesi. Son iki albümünde vurmalı çalgılara dair hiçbir şey yoktu, bu şarkının ritmi bu yüzden Lana fanlarını şaşırtabilir. Bazı büyük müzisyenlerin sonlarının korkunç olduğunu düşünen Lana, asla değişmeyeceğine dair kendine söz vermiş. Yapımcısı Jack’e bunun çok karanlık olduğunu belirttikten sonra Antonoff’un cevabı: “Evet, karanlık. Ama bu sadece bir oyun.” olmuş. DBJAG, bu şekilde ortaya çıkmış. Jack Antonoff LDR’nin daha da yumuşak şarkılar yapmasına ve üretmesine sebep olsa da, enerjileri gayet güzel.

 

Not All Who Wander Are Lost

Yedinci şarkının ismi, Not All Who Wander Are Lost, J. R. R. Tolkien’ın şiiri olan The Riddle of Strider’dan güzel bir anıştırma. Sanatçıların, özellikle de Lana gibi başarılı bir yazarın büyük şairlere/yazarlara anıştırma yapması, yelpazesi geniş bir hareket. Lana, bu parçanın orijinal isminin “Wanderlust” olmasını planlıyormuş.

 

Yosemite

Sekizinci şarkı, Yosemite, bana göre bu albümün en sağlam ve en beklenen şarkısı. Çok başarılı bir yapımcı olan Rick Nowels ile yazılan bu şarkı, senelerce Lana tarafından yayımlanmamıştı çünkü Lust for Life albümü için fazla neşeli olduğunu düşünüyordu ve gerçekten mutlu hissettiğinde herkese gösterecekti bu şarkıyı. Lana’nın tüm albüm dönemlerine nazaran en mutlu ve en sağlıklı dönemi bu olabilir bu açıdan bakıldığında. Buna rağmen albümdeki en hüzünlü ezgilere sahip şarkı olabilir; bu tezatlığa da Rick Nowels kalitesi diyelim.

 

lana del rey 2020
lana del rey 2020, Yosemite tişörtü ile. (Bu tişört bu şarkının geleceğini müjdelemişti bizlere.)

 

Breaking Up Slowly

Dokuzuncu şarkı, Breaking Up Slowly, Lana’nın arkadaşlarından Nikki Lane ile söylediği, güzel vokaller barındıran bir ayrılık şarkısı. Nikki’nin Stevie Nicks’i andıran sesi ile iyice güzelleşmiş.

Dance Till We Die

Onuncu şarkı, Dance Till We Die, en sevdiklerimden. Geçiş kısmı Lizzy Grant dönemlerini anımsatıyor. İyice Country ruhuna bürünmüş, sözlerini ona göre yazmış. İnanılmaz söylemiş bu şarkıyı, ve bir sanat eserine dönüştürmüş!

 

 

Son şarkı, For Free, Zella Day & Weyes Blood ile yapılmış bir düet. Çoğu hayranın en az favorisi olan bu şarkıyı Lana, Texas’ta küçük barlarda birçok kez söylemişti kovboy botlarıyla. Pozitif, umut dolu bir şarkı.

 

Özet olarak, Lana Del Rey tüm rutinlerini kırarak yepyeni bir albüm çıkardı ortaya ve olgunlaşma döneminin adımlarını da COTCC ile atmış oldu.

Yayınlandığı ilk gün, bugün 19 Mart tarihinde iTunes’un US listelerinde bir numaraya ulaşan ve Justin Bieber’ın güncel şarkısını geçen Chemtrails, yaygın müzik dinleyenlere çok bir şey vaat etmese de, durgun, duygusal ve country bazında düşünüldüğünde ümit verici bir albüm.

Keyifli dinlemeler.

 

Neil Krug’un spesifik olarak bu albüm için çektiği “exclusive” fotoğraflardan biri. Bu fotoğraflara ulaşmak şu anlık zor.

 

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
3
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0