Bunu okuyorsunuz:
Mabel Matiz, Maya’dan Yeni Single Yayınlandı “Öyle Kolaysa”

Mabel Matiz, Maya’dan Yeni Single Yayınlandı “Öyle Kolaysa”

Mabel Matiz Mart ayında yayınlanacak albümü Maya’dan yeni bir single ile karşımızda.

Anıl Can ve Mabel Matiz’in yönetmenliğini yaptığı “Ya Bu İşler Ne” ile Pantene Altın Kelebek Ödüllerinde Yılın En İyi Video Klibi ödülünü aldılar. Altın Kelebek ödül konuşmasında da yeni single çalışmalarının haberini vermişlerdi ve heyecanlı bekleyiş başlamış oldu. Günlerdir, haftalardır merakla beklediğim single çalışması ve klibi beklentilerimin fazlasıyla hakkını verdi.

Şarkının  söz ve müziği Mabel Matiz’e, aranjesi Mabel Matiz ve Sabi Saltiel’e ait. Video klibin yönetmenliği, sanat yönetmenliği ve styling çalışmaları Anıl Can, görüntü yönetmenliği Eren Yıldız, dans performansı Gizem Aksu, kurgusu ise Burcu Aktaş tarafından yapıldı.

Şarkının 70’ler rock havası, klibin retro renkleri ve retro konsepti ile şarkının ruhunu yansıtmayı başarmış, alışılagelmiş soundlar ve kliplerin dışında bir sound ve kliple karşımıza çıktılar. Bir şarkıya klip çekmek, o sözleri görsel olarak yansıtmak her zaman başarılı olmuyor ne yazık ki. Fakat Anıl Can ve Mabel Matiz arasındaki iletişimden kaynaklı olsa gerek. Mabel Matiz şarkıları Anıl Can’a dinletiyor ve o şarkıyı yansıtacak görselleri hemen kafasında canlandırıp uygun kareleri yakalamaya çalıştığını düşünüyorum. Ya Bu İşler Ne’de de olduğu gibi size izlerken “Evet bu şarkının video klibi bu” dedirtiyor. Kullanılan renkler, objeler aksesuarlar ve bunları bir de dans ile birleştirince oldukça akılda kalıcı bir hal alıyor.

Mabel Matiz de Öyle Kolaysa’nın klip çekimlerinde Kral Müzik ile yaptığı röportajda “Bu şarkının karanlık yerlerimi iyileştirdiğini düşünüyorum. Bazen her yazdığınız şarkıyı benimseyemezsiniz bu şarkıyı iyi ki yazmışım diyebiliyorum. İnsanın özüne, kurduğu dünyaya bir sitem, bir eleştiri olarak yazıldı. Kırmadan, dökmeden, üzmeden yol alınamayacağına inanmışların bıkkınlığını, yorgunluğunu dile getirmeye çalıştım. Bu hikaye dünya tarihi kadar eski insanlığın hikayesi. Öyle Kolaysa benim için bir tarafın karanığından aydınlığa geçiş kaygısı taşıyan bir şarkı.” sözleriyle özetliyor.

Mabel Matiz’in 4. albümü olacak olan Maya’dan yayınlanan 2 single çalışması bizim albüm için daha çok sabırsızlanmamıza neden oldu. Maya da 20+2 bonus olmak üzere 22 şarkı bulunuyor. Tüm şarkıların söz ve müziği Mabel Matiz’e ait olan albümde 1 şarkıda Sıla Gençoğlu ile ortak besteleri de yer alıyor.

 

Yaşadık be tamam
Anladıysak ne gam
Bir sofrada bin saf tutulmuş
Görmüyorsan devam

Ağlarım gülerim
Aynı tas ve hamam
Adamım, kaygan kanun bu
Düşerim uyamam

Kalmasın bak elinde
Gönül bu yerme yerinme
Ve dünya bir çölse, durma
Seraba su getir

öyle kolaysa gel başımdan
Kaldır at sevdanı
Dertli saz bu boşa çalınmaz
çaldığın reva mı

öyle kolaysa gel başımdan
Kaldır at sevdanı
Dertli sazdım boşa çalınmazdım
çaldığın reva mı

Satmam!
Bu dert benim hem ağam hem paşam!
öğrenirim onunla kendimi
Direnenler yaşar

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0