Bunu okuyorsunuz:
Mustafa Kaymak “Green” ile Sundance Film Festivali’nden Ödülle Dönüyor

Mustafa Kaymak “Green” ile Sundance Film Festivali’nden Ödülle Dönüyor

mustafa kaymak - green (aka good immigrants) movie, film

Geçen yıl; başrollerini Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ ve Tolga Tekin’in paylaştığı “Kelebekler” ile Sundance Film Festivali’nden ödülle dönen Tolga Karaçelik’in ardından bu yıl ise Amerika’da yaşamını sürdüren Türk yapımcı Mustafa Kaymak 12.5 dakikalık kısa filmi “Green” ile ABD En iyi Kurgu Kısa Film Jüri Ödülü’nü kazandı.

New York’ta yasadışı olarak bulunan Samet’in bir akşam ırkçı saldırıya uğramasını ve ardından diğer göçmenlerle kaldığı evden kovulmasını konu edinen filmin hikayesini Mustafa Kaymak kaleme alırken filmin senaryosunu ise Suzanne Andrews Correa yazdı. Aynı zamanda yönetmen koltuğunda da yine Correa oturdu. Filmin başrollerini ise dünyaca ünlü dizi Homeland’de de rol almış olan Erol Afşin ve 2014 Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Ödülü’nü de kazanmış olan Aziz Çapkurt paylaştı.

Filmle ilgili duygu ve düşüncelerini dile getiren Mustafa Kaymak, “Green filmi sinemanın ve bir hikayeye inanmanın, farklı ülkeden ve kültürden insanları bir araya getirmesinin en güzel örneklerinden biri oldu. Filmin yönetmenliğini yapan ve senaryoyu birlikte yazdığımız kişi Meksika kökenli bir Amerikalı, ben Türk’üm, görüntü yönetmenimiz Los Angeles’tan Hint asıllı birisi, oyuncular Türkiye ve Ortadoğu’dan. Biz göçmenler bir dayanışma ruhuyla kendi hikayelerimize sahip çıkıyoruz, yolculuğumuza sahip çıkıyoruz.” dedi.

Lisans eğitimini doğduğu şehir olan Ankara’da, Ankara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde tamamlayan Mustafa Kaymak, ikisi de Columbia Üniversitesi’nden olmak üzere Oyun Yazarlığı ve Yaratıcı Film Yapım dalında iki MFA derecesi almış yazar ve yapımcı.

Dipnot: “Kelebekler”den sonra bu yılda yine ülkemizden çıkan bir sinemacının hikayesini yazdığı “Green”in  dünyanın en büyük bağımsız sinema festivallerinden biri olan Sundance Film Festivali‘nden ödülle dönmesiyle, umuyoruz ki seneye de başka bir sinemacımızın Sundance’den ödülle dönüşünün haberini sizlerle buluşturabiliriz.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0