Bunu okuyorsunuz:
Öğrenci Odalarından: Kutup Ayısı ve Penguen

Öğrenci Odalarından: Kutup Ayısı ve Penguen

kutup ayısı ve penguen

Gitar sololarında Onur Utkan Biçer, back vokalde Yağızcan Mutlu ve vokalde Emin Yerli’den oluşan Kutup Ayısı ve Penguen grubu, indie müzik kültürünü gerçekten bağımsız bir biçimde sürdüren az sayıdaki isimden biri.

Farklı yarım kürelerde yaşayan iki hayvandan esinlenerek ismini verdikleri gruplarında, tamamen yaşadıklarını sözcüklere dökerek şarkılarını oluşturmaktalar. Öğrenci ve salaş hayatları sırasında tanışıp, yaptıkları müzik gibi kendi aralarında samimi bir dostlukları olan grup, Youtube ve Soundcloud üzerinden kendi yazdıkları şarkılarını çalıp paylaşmaya devam etmekteler.

Neden bu grubu dinlemeliyim dediğinizde, müziklerinde herkesin kendinden, yaşadıklarından ve düşündüklerinden bir parça bulabileceklerini söyleyebilirim. Parçaların çoğunu yazan Emin Yerli; aklındakileri kağıda dökerken oldukça basit ve dinlendiğinde ne düşündürüyorsa o anlamı çıkarabileceğiniz içten cümleler kurduğunu söylüyor. Grubun dinlendiğinde ilk hissettirdiği samimiyet duygusu bu yüzdendir. Örneğin “Demişti Annem Aslında” adlı parça, söz yazarının bütünüyle pişmanlıklarla dolu ve kör olduğunu fark ettiği süreçte,  ‘Ne çabuk geçiyor bu yıllar, ansızın kayboluyorlar’ demesiyle, sizi seven insanların uyarılarına rağmen acılarla ve boşa geçen yıllara dikkat çekiyor. Alternatif akımın ürünü olan bu parça, dinginliğiyle huzur verirken; aslında bir gece yarısı öğrenci evi olmasından dolayı gürültülerinden şikayet etmesinden korkulan komşular, içeride uyuyan arkadaşlar ve evden atılabilmenin verdiği endişe sonucu ortaya çıkan, yarı sessiz bir sedadır aslında. Müziklerinin samimiyeti hakkında bilmek isteyebileceğiniz bir başka küçük detay ise, “Yaşlanmasın Diye Büyükbabam” ismi verilen parçanın sözlerindeki iki acının farkıdır. Büyükbaba farklıdır çünkü anneden, babadan ve kardeşten diyen söz yazarı parçada, yaşlanmasın diye büyükbabam bitmesin diye son sigaram diyerek büyük ve derin bir sorun ile küçük ve basit bir sorunu yan yana kullanıp karma bir anlam kurmak istemiş, birbirleriyle harmanlamıştır.

Öyle dalgın ve umarsız halde, Soundcloud hesabınızda, ‘damağımın tadını değiştirmek, umudu hissetmek istiyorum’ dediğiniz bir anda Kutup Ayısı ve Penguen çayınızın ya da şarabınızın yanında sizlere eşlik edebilir.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0