Bunu okuyorsunuz:
Radiohead’e Gelen Konser Tepkileri Üzerine Thom Yorke’tan Cevap Geldi

Radiohead’e Gelen Konser Tepkileri Üzerine Thom Yorke’tan Cevap Geldi

radiohead, thom yorke

19 Temmuz 2017 tarihinde İsrail’in Tel Aviv kentinde sahne almayı planlayan Radiohead, bu hareketi nedeniyle fanları ve diğer sanatçılar tarafından eleştiriye maruz kalmıştı. Filistin ve İsrail arasında yaşanan problemlerle alakalı olarak Roger Waters gibi birçok sanatçının Radiohead’e açık mektup yollayarak, konseri iptal etmesini istemesini istemesinin üzerine grubun lideri Thom Yorke’dan bu çağrıları reddeden bir cevap geldi.

Uzun zamandır sanatçı kimliğinin yanı sıra aktivist olarak da bilinen isimler, İsrail’in Filistin’e uyguladığı yaptırımları protesto etmek için ülkede konser vermiyor. Bu isimlerin başında da Roger Waters geliyordu. Bu problemlerin üzerine Radiohead’in 19 Temmuz’da Tel Aviv’de konser vereceğini duyurması üzerine Waters başta olmak üzere birçok isim gruba çağrıda bulunarak konseri iptal etmeleri gerektiğini söyledi. Üstüne üstlük konserlerinde de Filistin bayrağı açtı. Fakat Thom Yorke bu çağrılara olumsuz cevap verdi.  Yorke konuyla alakalı olarak kendisiyle hiç yüz yüze iletişime geçilmediğini söylerken, The Independent’ta olayla alakalı yazı yazan Ken Loach’a atıfta bulunarak bir yazı yayınladı.

“Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.”

Yorke’un açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Bir ülkede çalıyor olmak, o hükümeti destekliyor olmak anlamına gelmemektedir. 20 seneden fazladır İsrail’de sahne alıyoruz. Birçok hükumet geldi geçti. Bazıları diğerlerine göre daha liberaldi. Aynı Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi. Trump’ı desteklemiyoruz ama yine de Amerika’da sahne almaya devam ediyoruz. Biz Netenyahu’yu da desteklemiyoruz. Sanat, müzik ve akademik dünya ve çalışmalar yeni duvarlar inşa etmez, o duvarları yıkmayı, aşmayı amaçlar. Müzik açık fikirli olmayı, insancıllığı, diyaloğu ve ifade özgürlüğünü destekler. Umarım bu sözlerimiz yeterince açıklayıcı olmuştur.”

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0