Bunu okuyorsunuz:
Röportaj #3: Kaç Canım Kalmış

Röportaj #3: Kaç Canım Kalmış

Yeni albüm hazırlığında olduğunu öğrendiğimiz ‘Kaç Canım Kalmış’ grubunun solisti Yiğitcan Önal ile çıkış hikayeleri ve yeni albümlerine dair bir röportaj gerçekleştirdik.

1) Bize Kaç Canım Kalmışın çıkış hikayesinden bahsedebilir misiniz biraz?

5 Yıl önce, bilgisayarda kendimce müzik yapmaya çalıştığım bir dönemdi. Ekipmanlar alıp duruyordum, ses kartı, mikrofon derken en basit anlamıyla bir home studio’m oluşmuştu. Ama hala tam olarak ne üreteceğimi bilmediğim için cover falan kaydediyordum. Sonra Soundcloud’da bu tip öncü gruplardan birkaçını keşfettim. İlk defa derdini dramatize etmeden, ağlamadan, aynı zamanda çarpıcı bir şekilde anlatabilen bir müzik türüyle tanışmıştım, heyacanlıydım. Sonra bir gün “Ben de yaparım” deyip işe koyuldum. Sonuçtan memnun kalınca yayınladım. Grup formatına daha sonra, konserlere başlarken geçtik.

2) Yaptığınız müziklere bakınca her şey sizin için bir müzik gibi görünüyor bizlere. Parçalarınızı yazarken nasıl bir durum izliyorsunuz?

Herkes hayatından, yaşadıklarından yola çıkarak yazar sanıyorum. Bende de biraz öyle. Rahatsızlık duyduğun, anlatamadığın, anlatsan da kulak arkası edileceğin şeyler vardır ki bunları doğru müzikle birçok insana dokunmasını sağlar hale getirebilirsiniz. Bu güzel bir şey. Şu ana kadar yayınladığımız parçalardan bazıları var mesela, çoğunlukla insanlarda gözlemleyip ve anlam veremediğim şeylerden yakınıyor. Bunları şu an, insanların önüne çıkıp söylesem duyuracağımdan çok daha fazla kişi dinledi. Amacına ulaşmış oldu bir anlamda.

3) Peki bu parçaları yazarken etkilendiğiniz birileri ya da bir şeyler var mı?

Yani aslında dediğim gibi şu ana kadar ne yaşadıysam, ne dinlediysem, ne okuduysam her biri ayrı ayrı etkilemiştir. Bazen alakasız bir şekilde kendi parçalarımızdan birini dinlerken “Aa bak burayı şu şu yüzden yazmışım” diye 2 yıl sonra falan fark ettiğim oluyor.

4) Uzun bir duraklama döneminin ardından albüm hazırlığında olduğunuzu biliyoruz. Bize biraz yeni albümünüz hakkında ipucu verebilir misiniz?

Albümün ismi ve kapağı büyük olasılıkla belli. Parçaların düzenlemeleri bitmek üzere. Önceki albümden farklı olarak en karanlığından en geyiğine geniş bir skalada farklı farklı parçalar var. Bu sefer sadece eğlenceli olsun diye uğraşmadım. “Çıkan şey samimiyse, tamamdır” mantığıyla hareket ettim. Prodüksiyon olarak da ev kaydı olan ilk albümün amatörlüğünden farklı olarak stüdyo işi bir albüm olacak. Heyecanlıyım. Bu sefer birkaç güzel klip de olsun istiyorum, kafamda bazı arkadaşlarımla geliştirdiğimiz fikirler var ama bunları hayata geçirmek için doğru imkanlar her zaman karşınıza çıkmayabiliyor. Ya da gerekli çevreniz olmayabiliyor falan. Bu işler biraz böyle yürüyor galiba. Yine de işbirliği tekliflerine açığız 🙂

5) Peki bu albüm hazırlığı sürecinde etkinliklerinize devam edecek misiniz?

Yok, şu an için etkinliklere ara verdik, odaklanıyoruz diyelim 🙂

6) İnsanların size,etkinliklerinize ve parçalarınıza ulaşabileceği sosyal medya hesaplarınızı öğrenebilir miyiz?

Tabii,
Facebook: https://www.facebook.com/kaccanimkalmis/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCctTIMfKzN1zIt_m97GAxWg
Soundcloud: https://soundcloud.com/kaccanimkalmis
Twitter: https://twitter.com/kaccanimkalmis
Instagram: https://instagram.com/kaccanimkalmis

Bunlar dışında Spotify, Deezer, Itunes, Tidal gibi online müzik dinleme uygulamalarında da şimdilik sadece ilk albüm x3’ü, yakında da yeni albümü bulabilirsiniz.

7) Son olarak bizlere eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Kaç Canım Kalmış adına “altmüzik” e çok teşekkürler, tekrar görüşmek üzere 🙂

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0