Bunu okuyorsunuz:
Uclercagri’dan Yılın Son Teklisi: Gösteremediğinde

Uclercagri’dan Yılın Son Teklisi: Gösteremediğinde

uclercagri

Probis, Ben Seni Nasıl Kaybettim S*kiyim gibi şarkılarıyla tanıdığımız Uclercagri’nin yeni teklisi Gösteremediğinde 17 Aralık 2021’de tüm dijital platformlarda yerini aldı.

 

Geçtiğimiz haziranda yayınlanan Hayır Dünya’nın ardından arayı fazla uzun tutmayan uclercagri, gösteremediğinde ile 2021 bitmeden bu seneki üçüncü teklisini paylaşmış oldu. gösteremediğinde’nin sözleri uclercagri’ya, müziği uclercagri ve Omeria’ya, mix ve masteringi Ömer Çelik’e ait.

 

 

Dinlerken nefes aldığımızı hissettiğimiz gösteremediğinde’yi uclercagri şu şekilde anlatmış: “gösteremediğinde’de karakter, hayalperest fakat hayat karşısında tutuk kişinin istemediği, terk etmek istediği şeyleri bilerek ona hep farklı bir seçeneğinin daha olduğunu hatırlatıyor. Karakterin aklındaki kolay yol, kendilerinden başka hiçbir şeye ihtiyaç duyulmayacak, yoğun hislerle bezenmiş bir serüven olarak tasvir ediliyor.”

Biz de gösteremediğinde için çok çaba harcanıp üstüne fazla değer yüklenenlerin karşısında zahmetsiz olanın haklı yüceltilmesi diyebiliriz. Çok güzel bir aşkı dinlediğimiz şarkıda heyecanı değil de dinginliği ve huzuru hissediyoruz. Zorlayan yüklerden, bağlardan kaçıp kurtulabileceğimizi; tek yolun içinde bulunduğumuz yol olmadığının farkına varıyoruz. Her zaman bizim için orada birisinin olduğunu bilmenin verdiği güven duygusu içimize işliyor. Yorulmanın yıpranmanın değil de kolaylıkla gerçekleşen şeylerin değerli olduğunu hatırlıyoruz.

gösteremediğinde aynı zamanda uclercagri’nin ne kadar iyi bir söz yazarı olduğunu net bir şekilde görebildiğimiz şarkılarından biri. Genelde şarkılarda kendimizi o sözleri söyleyenlerin yerine koyarız; ama gösteremediğinde’de kendimizi direkt anlatıcının karşısındaki kişinin yerine koyabiliyoruz. Bu, şarkının bir konfor alanı yarattığını gösteriyor. Ve uclercagri’nin duru anlatımıyla bunu başarabilmesi gerçekten çok değerli.

 

“Sil at herkesi, sil at
İstemedin hiç, söyle
Kendine
Denerdim deme
Haksızlık ettiler sana
Eminim buna
Ben varım artık, sil at
Kes at”

 

 

“Chill bir atmosfer…”

Eylül ayında yaptığımız röportajda şarkılarının hep farklı olacağını “Hayır Dünya’dan farklı olacağını biliyorum sadece.” şeklinde belirten uclercagri; gerçekten Hayır Dünya’dan -ve diğer şarkılarından çok farklı bir şarkı yayınlayarak bu sözlerinin altını çizmiş diyebiliriz. Daha hararetli olan önceki şarkılarının aksine chill bir atmosferi olan gösteremediğinde, lo-fi sounduyla da turuncu ve oyunlar albümlerinden farklı bir deneyim yaşatıyor. Bu farklılıkların içinde bize tanıdık gelen bir detay var; o da uclercagri’nin neredeyse tüm şarkılarında olan kendine has soundu. Kusursuz olmamasının verdiği samimiyet, sanki uclercagri şarkıyı yanı başımızda söylüyormuş gibi hissettiriyor; bu da sözlerin yarattığı konfor alanını güçlendiriyor ve bize kendi hayatımızın başrolü olduğumuzu hatırlatıyor.

 

“Kolay olanı sevdin
Zor değilim hiç ben de
Güç alır sevgim
Gösteremediğinde
İstediğini bildim
Söyleyemediğinde”

 

İlk bakışta yalın bir şarkı gibi görünse de bütünüyle ele aldığımızda gösteremediğinde’nin ne kadar zengin bir dokusu olduğunu görebiliyoruz. Loopta dönen oriental melodi, gitar riffleri; şarkının ortasında dahil olup sonra hemen kaybolan saksafon; akışı canlı tutup şarkıya asla düşmeyen bir dinamik kazandırıyor. Bu tansiyon, uclercagri’nin etkileyici vokaliyle birleşince, şarkıda anlatılan yoğun hisler, şarkıyı dinleyenlere rahatlıkla geçebiliyor.

 

“Eksik olanı buldum
Kendi kişiliğimde
Solda gideriz elbet
Sen de dene ve ben de
Kim tanıyabilir ki
Senle beni bir evde
Düşlerimizi kurdum
Kavga sonu eğlence”

 

 

 

Yeteneği ve sürekli kendini geliştirmesiyle müzik dünyasında yerini her geçen gün daha da sağlamlaştıran uclercagri’nin sonraki adımlarını merakla bekliyoruz. Son olarak uclercagri’nin 8 Ocak’ta Ankara’da bir konseri olacağı haberini de verelim. Yeni şarkılarından ve konserlerden haberdar olmak için uclercagri’yi Instagram ve Twitter hesaplarından takip etmeyi unutmayın.

 

“Her şey sakin bize
Her şey yarım bize
Güzel yarın bize”

 

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
1
kalp <3
4
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0