Bunu okuyorsunuz:
Umut Er’den 2021’e Sıcacık Bir Veda: Zor Bi’Yıl – Akustik

Umut Er’den 2021’e Sıcacık Bir Veda: Zor Bi’Yıl – Akustik

umut er

Umut Er’in yeni EP’si Zor Bi’ Yıl – Akustik 24 Aralık’ta tüm dijital platformlarda yerini aldı!

 

2017’de ilk teklisi yayınlanan Umut Er , yıllar içinde paylaştığı birçok tekli ve iki EP’nin ardından Ağustos 2021’de ilk uzunçalar albümü Zor Bi’Yıl yayınlandı. Ve 2021 bitmeden de bu albümden 6 şarkının akustik versiyonunu bir EP’de topladı. Umut, şu ana kadarki müzik yolculuğunda bazen cayır cayır rock soundu, bazen sentetik sesler bazen de chill dokunuşlar tercih etti. Zor Bi’Yıl – Akustik ile de şarkılarının piyanolu gitarlı akustik halini sıcacık bir atmosferde dinleyicileriyle buluşturdu.

 

 

Albümdeki tüm parçaların söz ve müziği Umut Er’e ait. Umut’un müzikal anlayışı farklı geleneklerden geliyor. Batu Akdeniz’in frontmani olduğu Heavy Sky grubunda, caz ve klasik batı müziği eğitimleri aldığı konservatuvarda edindiği deneyimleri ve dinlediği farklı müzik türleriyle uçsuz bucaksız bir birikimi olduğunu söyleyebiliriz. Bu çeşitlilik şarkı sözlerine de yansımış. Umut’un şarkı sözleri, yerli şarkılarda çok tercih edilmeyen bir düzene sahip. Kısa ve çok tekrarlayan bölümler yok. Bunun yerine bazı şarkılarında tek bir dizeyi merkeze alıp sözleri onun etrafında şekillendirmeyi tercih ettiğini görüyoruz. Umut, uzun ve komplike denebilecek sözlerde yer yer o dizeyi tekrarlayarak dinleyiciye şarkıya bağlanabilecekleri bir nokta veriyor. Sonra da şarkının tamamı yavaş yavaş zihinlere nüfuz ediyor.

Umut’u bu EP ile tanıdıysanız güzel bir haberimiz var: Umut’un daha dinlemediğiniz birçok şarkısı var! Bu şarkıları dinlemek için Spotify’da keşfe çıkabilir, gelecek olan şarkıları için de Umut’u Instagram ve Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz. Ama önce gelin bu albümdeki parçalara bir göz atalım.

 

 

Because Of You

EP’nin ikinci parçası olan Because Of You’da biten bir aşkın arkasından dile getirilen acıları dinliyoruz. Aşk gidince içinde kocaman bir boşlukla yaşamaya devam etmeye çalışan ama bu aşkı aşamayan, açılan boşlukla çok değiştiğinin farkında ama eli kolu bağlı olan birini dinliyoruz. Akustik versiyonunun, rock versiyonundaki keskinlikten arınmış olması, harlı bir ateşin zamanla yerini küllere bırakmasına benzer bir his uyandırıyor. Bu doğal gelişim, şarkıda anlatılanları içselleştirmemizi daha da kolaylaştırıyor.

“Because of you, I can’t hold on
I can’t see what I can see
I can’t live my destiny”

 

 

Kış Getiren

Zor Bi’Yıl – Akustik’in ilk teklisi olan Kış Getiren, bu EP’deki favori şarkım oldu. 24 Aralık’ta saat 00.00’dan sonra Instagram’da bir anda karşıma çıktı ve şarkının minik bir kısmını dinlemem, şarkıya tutulmama yetti. Yaklaşık bir saat sadece bu şarkıyı dinledim. Umut’un mat ve güçlü vokali, şarkının sıcaklığı ve 2000’lerden gelen soundu, beni çok etkiledi.

Umut’un bir Instagram gönderisinde yazdığına göre (buradan okuyabilirsiniz) dışarıda acayip bir hava varken kışın gelmekte olduğunu fark edip içinden “kış getiren” demiş ve şarkının devamı da akıp gitmiş. Kış Getiren’in Zor Bi’Yıl’daki rock versiyonunda çok büyük bir coşku var, müzik, sözler bir çağlayan gibi akıyor. Kolayca, kısa sürede yazıldığı şarkının enerjisinden belli oluyor. Kış Getiren’in bir de lyric video klibi var. Klip bir artwork üzerinde sözlerin ilerlemesinden oluşuyor; ayrıca artwork’te kar yağışının şarkının seyrine göre şiddetlenmesi gibi çok tatlı bir detay var. Bu nedenle şarkıyı Youtube’dan da dinlemenizi öneririm.

 

“Kış getiren
Bi’ yol çiz bize, toplanıp gidelim
Kış getiren
Bi’ sev ki çözüleyim, senle geleceğim”

 

 

Düş

Düş, Zor Bi’Yıl albümünün öne çıkan parçalarından biri olmuştu. Tükenmeyi, pes etmeyi, çekip gitme isteğini anlatırken beklenmedik bir parıltıyla umutlanmayı; ama o karanlıkta çıkmaya çekinmeyi dinliyoruz Düş’te. Aşağı çeken yüklerden özgürleşip onları zorunlu ve incitici bir şekilde değil de isteyerek ve sadece geçmişe dair detaylar olarak tutmakta çözümü bulmayı… Özellikle nakarattaki vokal melodileriyle dinleyeni yakalayan Düş, kolaylıkla ruhlarda yer edinip dillerden dökülüyor.

 

“Bi’ düş ki hep yanında
Elini bırak ve korkma
Sarıl ona sevinsin
Ama bizi unutma asla”

 

 

Hatalarım

Selin Körükoğlu’nun Umut Er’e eşlik ettiği Hatalarım da EP’den önce tekli olarak yayınlanan şarkılardan biriydi. Hatalarım, akustik düzenleme için fazlasıyla etkileyici bir şarkı. Sadece piyano, gitar ve vokallerden oluşan Hatalarım; bir müzikal şarkısı gibi gerçek anlamda dinleyenlerin nefesini kesiyor. İnanılmaz bir tanıdıklık hissi veren şarkı, herkesi büyülü bir dünyaya çekiyor. Ve sözlerin hüznüne rağmen bir Disney filminden gelmiş gibi olmasıyla biterken yüzlerde tatlı bir tebessüm bırakıyor.

 

“Günler uzarken gördüm farklı yolları
Birkaç yolu vardı bu sonsuz yalnızlığın
Seçip birini takip etmek yerine
Git gel yapmaktandı tüm büyük hatalarım
Ah canım hatalarım…”

 

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
2
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0