Bunu okuyorsunuz:
Yerli Gitaristlerin Yerinde Çözümü: String Muter

Yerli Gitaristlerin Yerinde Çözümü: String Muter

tel susturucu

Son günlerde farklı renklerdeki seçenekleri ile pek çok müzisyenin gitarını süslemenin yanı sıra, onların işlevselliğini de destekleyen tel susturucularının üreticisi Emre Sargın bizlere String Muter ve hikayesinden bahsetti.

String Muter nedir?

String Muter aslında İngilizce anlamının tam karşılığı diyebileceğimiz bir kelime grubudur. Hatta ‘Silencer’ da ekleyebiliriz bu anlama. Yani tel susturucudur. Fakat asıl amacı bütün telli çalgılarda, çalınan telin dışındaki diğer tellerin işlevsiz ses çıkarmasını önlemektir.

Diğer işlevleri de şöyle:

  • Fretbuzz dediğimiz tellerin fretlere  değmesinden kaynaklanan kirli sesi azaltır.
  • Akort kaçmasını en aza indirger.

Neden String Muter üretmeye başladınız?

2012 senesinden beri bas gitar çalıyorum. 2013’te ise sahne almaya başladım ve bas gitarın üst eşik kısmında çevremdeki müzisyenlerde, bildiğimiz toka tarzı şeyler görmeye başladım. Bunu ilk başlarda süs zannettim. Daha sonra öğrendim ki, aslında tellerin titreşimini engelliyormuş ve herkes kullanıyormuş. Sonra ben de bir kaç toka alıp denemeye karar verdim ve denememle ben de aradaki minik farkı hissettim. Fakat bu basıncı arttırırsam, farkın da daha çok olacağını düşündüm. Ayrıca tel değiştirdikçe tokanın esnekliği kayboluyordu. Ben de toka yerine kilitli bir sistem yapmaya karar verdim.

En son 2016 sonlarında araştırmalarım sonucunda hangi materyalleri  kullanmam gerektiğini öğrendim ve her bir parçayı ayrı ayrı bularak bunları kendim birleştirdim. İlk başta kendim denedim ve sonuç olumluydu. Kesinlikle tokadan çok daha faydalı bir ürün oldu. Tabii bu arada sosyal medya olsun, benimle müzik yapan arkadaşlarım olsun ilgi gösterdiler, haliyle onlar da istediler. Onlara da yapmam sonucunda bir anda gerçekten böyle bir ürüne ihtiyaç olduğunu fark etmiş olduk. Ben de bu sayede sosyal medyadan ürünü tanıtmaya başladım.

Sizden daha önce böyle bir eksikliği fark edenler olmuş mu?

Dediğim gibi büyüklerimiz genelde toka kullanıyorlarmış ve ayrıca yurtdışında da benimkine benzer bir ürün varmış. ülkemizde de kullanılıyormuş fakat çok uçuk fiyatlardan satıldığından, benim üretmiş olduğum bu ürün hem daha kullanışlı hem de daha ekonomik geliyor müzisyen arkadaşlara.

Size nereden ulaşabilirler?

Bana Instagram üzerinden @stringmuterturkey hesabımdan ulaşabilirler.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
1
ilginç
1
kalp <3
0
karasızım
1
olamaz!
1
üzücü
1
Yoruma Bak (1)
  • Sayın Emre Sargın’ ın ürettiği ürüne ve neredeyse kar gözetmemek üzere Türkiye’ deki bütün müzisyen arkadaşlarla bu ürünü paylaşmasına çook büyük saygı duyup sonuna kadar desteklemekle beraber, bir gazeteci ve bas gitarist olarak haberin yanlış yapıldığını düşünüyorum. Patent durumunun ne olduğunu bilemiyorum ama, GruvGear markasının ” Fret Wrap ” denen ürünüdür bu ürün. Saolsun Emre arkadaşımız bu ürünü isteyen, ihtiyacı olan arkadaşlarımızın bir dünya para bayılmasının önüne geçmiştir. Ancak gerçekleri söylemekte gazetecilik görevidir, lütfen araştıralım.. Bu arada iyi ki varsın Emre Sargın, senin gibi girişimci yüreklere ihtiyacımız var..

Cevap Bırak