Bunu okuyorsunuz:
Zülfü Livaneli’den Mutluluk

Zülfü Livaneli’den Mutluluk

zülfü livaneli

Yıllarca yaptığı müziklerle hepimizin gönlünde taht kurdu Zülfü Livaneli. Kimi zaman bir Nazım dizesinden seslenip ”Karlı kayın ormanında yürüyorum geceleyin. Efkarlıyım, efkarlıyım. Elini ver, nerede elin?” dedi, kimi zaman ”Yaşasın sevdalılar, sevdalım hayat” dedi. Müzikle dolu dolu geçen 50. sanat yılını, yine müzikle dolu dolu kucaklaşacağımız bir albümle taçlandırdı. ”Bir Kuşaktan Bir Kuşağa” adı ile çıkardığı albümde kimler yoktu ki. Mert Fırat, Yeni Türkü, Fırat Tanış, Bulutsuzluk Özlemi ve daha ne önemli isimler. Bu albüm de diğer albümleri gibi baş tacımız oldu hepimizin.

Müzisyenlik yönü anlatmakla bitmeyen Zülfü Livaneli’nin bir de anlatmakla bitmeyecek edebi yönü var tabii ki. Birçoğumuzun raflarında bir solukta okunanlar olarak yerini aldı kitapları. Birçoğumuz henüz bir kitabını bitirmeden bir diğerini almaya koşar oldu. İşte ben de tam olarak onlardan biriyim bu konuda aslında. Kardeşimin Hikayesi’ni okuyarak tanıştım Zülfü Livaneli kitaplarıyla. Daha sonra Serenad, Mutluluk derken bir de baktım ki müziği gibi edebi yönüne de hayran olmuşum.

Bu aralar çok güzel bir proje ile bizlerin karşısına çıkıyor Livaneli. Mutluluk adlı kitabının müzikali ile. ”Selvi ağaçlarında serçe yuvaları olur. Bu ufaklık da oradan düştü. Kim bilir ne oldu; kazayla mı düştü, biri mi itti?” Müzikal, 30 Mart’ta Arcola Theatre’da yaptığı prömiyerinin ardından 31 Mart’ta ve 1 Nisan’da tekrar Arcola Theatre’da sahne aldı. Buradan sonra 7-8-9 Nisan’da Almanya turnesine devam edecek olan müzikal 17-27 Nisan’da Zorlu PSM’de bizlerle buluşacak. Arcola Theatre ve Talimhane Tiyatrosunun ortak prodüksüyonu olan müzikalin müziklerini, Yeni Türkü ve İncesaz gruplarından tanıdığımız Cengiz Onural yönetiyor. Zülfü Livaneli Mutluluk’ta Doğu ile Batı’yı karşı karşıya getirirken, bu müzikal otantik Türk çalgıları ile geleneksel boyutu harmanlıyor. Bizler de bu güzel birlikteliği izlemek için merakla Zorlu PSM gösterimini bekliyoruz.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0