Bunu okuyorsunuz:
Baturalp’ten Ay Bile Baksa Gözlerine Tutulur ve Kabus

Baturalp’ten Ay Bile Baksa Gözlerine Tutulur ve Kabus

baturalp

Baturalp’in yeni teklileri Ay Bile Baksa Gözlerine Tutulur ve Kabus tüm dijital platformlarda yerlerini aldı.

11 Mart’ta yayınlanan Ay Bile Baksa Gözlerine Tutulur teklisinin ardından geçtiğimiz cuma günü yayınlanan Kabus ile Baturalp, yeni albümünden dört parçayı dinleyicileriyle buluşturmuş oldu.

 

 

Ay Bile Baksa Gözlerine Tutulur’un sözleri Baturalp’e, müziği ve düzenlemesi Baturalp ve Onur Gülanber’e ait. Klibin yönetmenleri ise İdil Dizdar ve Said Dağdeviren.

Şarkıya seksi ve yakalayan bir gitar riffiyle giriyoruz. Bir dinleme platformunda şarkı için “Manyetik bir çekim alanına sahip şarkı.” şeklinde bir açıklama yapılmış; bu çok doğru, gerçekten manyetik bir çekim alanı var şarkının. Gözle görülebilecek, elle tutulabilecek kadar yüksek tansiyon şarkı sonuna kadar dinleyeni her yerden kuşatıyor.

 

“Hırçın bir denizde yelkenli olur elbisesi, düğmesi onun dümeni
Sokağın ışığı yatağıma girince yakamoz olur adeta parmak izleri
Eriyor eriyor eriyor eriyor eriyor buz dağı kalbim
Biliyor biliyor biliyor biliyor biliyor acısı bende baki”

 

 

Baturalp’in şarkıları genel olarak kendi içinde çatışmalar yaşayan birinin hislerini anlatıyor ve Ay Bile Baksa Gözlerine Tutulur da böyle bir şarkı. Aşkın ne kadar büyük ve karşı konulamaz bir duygu olduğunu da görüyoruz aslında Baturalp’in şarkılarında. Kendini bir kara delik gibi tükenmiş ve tüketen biri olarak gören bir insanın bu karanlığa rağmen aşka düşmesi; aşkın her şeyi yutan bir enerjiden bile güçlü olduğunu gösteriyor.

 

“Ay bile baksa gözlerine tutulur, dudağın bana yol olur zifir gecemde
Ölüm bile büründü renge bense kara leke, yaklaşma yutamam seni de”

 

 

Zihninin İçinde Bir Kaos…

1 Nisan’da yayınlanan Kabus’un sözleri Baturalp’e müziği ve düzenlemesi Baturalp ve Onur Gülanber’e ait. Bitmeyen soğukların ardından tüm ülkeye baharın geldiği günde yayınlanan Kabus, gerçekten neşemizi taçlandırmak için yapılmış gibi. Neşemizi taçlandıran şarkının Edgar Allan Poe şiirleri gibi kasvetli bir atmosferi olduğunu belirtmemiz gerekiyor bu noktada. Kalbi çürümüş gotik bir karakterin elinde solmuş çiçeklerle gezdiği bir sahne gibi keder dolu bir şarkı, Kabus. Acımasızca ve soğuk bir tutum var aslında şarkının sözlerinde; ki bu da bu şarkıyı Baturalp’in en karanlık şarkılarından biri yapıyor. Mezarlık çağrışımı yapan bu şarkıyla baharın gelişini bağdaştırmamızın sebebi ise tabi ki müziği. Dinlerken yerimizde duramadığımız şarkının ana melodisi, yüksek enerjisiyle bizi sözlerin ayazından çekip çıkarıyor.

 

 

Baturalp’in röportajlarına bu ara sıkça denk geliyorum. Röportajlarda verdiği cevaplar, Baturalp’in mantıklı, sonuç odaklı ve gerçekçi biri olduğunu işaret ediyor. Ama şarkılarında anlattığı hikayeler ise; bize bunun tam tersine çok duygusal ve kırılgan biri olduğunu düşündürüyor. Ve bu büyük tezatlık da bizi Baturalp’in zihninin içinde bir kaos olduğu düşüncesine çıkarıyor. Sanki en savunmasız kaldığı anlarda o kaosun içinde boğuluyormuş da tamamen kaybolmamak için o duyguları yaşayıp kelimelere dökerek bundan kurtuluyormuş gibi. Survival bir içgüdüyle samimi bir biçimde ses bulan duygu ve düşüncelerin bu kadar etkileyici olmasında şüphesiz bu görkemli karmaşanın payı çok büyük.

 

“Gözlerin kal der gibi baksa bana yine tekrardan unutamam bu hissi
Aklım gider kahrım rüzgar dinmeyecek bir acı gibi akıyor gözlerim
Kabus! Sensiz her gecem”

 

 

Baturalp’in ilk albümünden bu yana çok zaman geçti. Ve Baturalp’in başladığı yerle şu an bulunduğu yer arasındaki farkı bariz şekilde görebiliyoruz. Son birkaç şarkısıyla birlikte aslında Baturalp’in daha yüksek tempolu şarkılara geçtiği çağa tanıklık ediyoruz. Ay Bile Baksa Gözlerine Tutulur ve Kabus ile devam eden bu süreci, yolun sonunda bizi bekleyen albümü merak ederek heyecanla takip ediyoruz. Siz de bu yolculuğa katılmak isterseniz Baturalp’i Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
2
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0