Bunu okuyorsunuz:
Indie Folk Grubu BAHR ve Glasxs’ten Yeni Tekli “Papillon” Yayında

Indie Folk Grubu BAHR ve Glasxs’ten Yeni Tekli “Papillon” Yayında

bahr, glasxs

İstanbul’lu indie folk grubu BAHR’ın yeni teklisi Papillon, 2022 baharında yayınlanacak olan yeni albümleri Cursed Home’un yayınlanan ilk şarkısı “Papillon” yayınlandı.

Vokallerinde Yusuf Bahar’a Londra’da yaşayan müzisyen Glasxs (Melis Uslu) eşlik ediyor. Bas gitarda Ceren Bettemir’in, davul, perküsyon ve synthesizer’da Nihal Saruhanlı’nın yer aldığı şarkıda, Hamburg’da yaşayan genç müzisyen Mercan Demirkanlı flütle eşlik ediyor.

 

 

 

Nostaljik hikayesi, melankolik müziği, konforlu ve hüzünlü atmosferi ile BAHR için daha önce uğranmamış bir müzikal durak olan Papillon’a, Hazal Bayar’ın hazırladığı ve müzisyenlerin çocukluk ve gençlik yıllarından çeşitli anıların paylaşıldığı müzik videosu eşlik ediyor. Papillon’un mix & masterı 2020’de yayınlanan ilk albümleri I Resist’te de beraber çalıştıkları Barkın Engin tarafından yapıldı. Kelebeğin metamorfoza uğraması gibi yaşadığımız dönüşümleri anlatmaya çalışan Papillon, çocukken kurduğumuz büyük hayallerinin yitip gidişini umutsuzca izlediğimiz yolculuğumuzu hikayeleştiriyor. Kendimizi zorlayarak girdiğimiz kırılgan ilişkilerimizde veya seçilmiş ailelerimizde bir avuntu arayan kelebek “Papillon”, hikayesinin büyük başarılar yerine kendini serbest bırakma ile bitmesine şaşırıyor.

 

 

BAHR KİMDİR?

Indie folk türünde müzik yapan BAHR 2016 yılında İstanbul’da kuruldu. Şarkıcı/şarkı yazarı Yusuf Bahar ve davulcu/perkusyoncu Nihal Saruhanlı ile başlayan BAHR, 2019 yılında bas gitarda Ceren Bettemir’in dahil olmasıyla bugünkü şeklini almış oldu. 2019 yılında Radyo Boğaziçi’nin düzenlediği Battle of the Bands yarışmasını birincilikle tamamlayan BAHR, Haziran 2020’de Dokuz Sekiz Müzik etiketi altında ilk kısaçaları “I Resist”i, aynı albümde yer alan “Those Streets” için yaptıkları kliple beraber yayınladı. Batının folk müziğinden ve doğunun kültüründen ilham alan BAHR’ın şarkılarında 90’lar rock müziğinin izlerini görebilirsiniz. BAHR’ın son kısaçaları bir düet çalışma olan “Papillon”. Londra’da yaşayan müzisyen Glasxs ile seslendirilen “Papillon” 2022 Nisan ayında yayınlandı. “Papillon” ilerleyen aylarda yeni kısaçalarlar ve iki yeni EP takip edecek. Böylece BAHR’ın 2022 yılı müzikal hikayesi bütünlüklü haline ulaşmış olacak.

 

 

GLASXS KİMDİR?

Glasxs (Melis Uslu) doğa ile robotları bir araya getiremediği için depresyona girmiş, Londra merkezli bir müzik prodüktörüdür. Grey Owl (bas gitar) ile birlikte çalışan; Radiohead ve Portishead gibi isimlerden ilham alan Glasxs’in prodüksiyonu kendisine ait olan ilk albümü ‘Planet Reverse’ 21 Ekim 2016’da tüm dijital platformlarda dağıtılmıştır. Albüm pek çok ‘2016’nın En İyileri’
listesinde yer almıştır. Bir Mehmet Güreli şarkısı olan ‘Kimse Bilmez’ yorumu ile de yerli sahnede ses getirmiştir. Glasxs, 93 Feet East London, Saarbach Gallery Berlin, Salon IKSV, Beehive Bow London, Peyote, Kadıköy Sahne, IF Performance Hall, Peyote Eskişehir, Bronx gibi mekanlarla birlikte Londra’da Women of Electronica, PureGold Festival, Brockley Max Festival’lerin yanı sıra; İstanbul Caz Festivali, Nilüfer Müzik Festivali, Indiecity V Festival, IKSV Kanyon Cuma Sahnesi, Kıyı Müzik Radiohead Günü, Who’s In A Bunker gibi festival ve etkinliklerde sahne almıştır. Sahnede, Grey Owl ile birlikte, maNga grubuyla bilinen Özgür Can Öney de davullarda eşlik etmektedir. 2018’de Glasxs’in ikinci Türkçe albümü ‘Mavi Toz Ormanda’ Sony Müzik, Epic Istanbul etiketiyle çıkmış ve pek çok ‘2018’in En İyileri’ listelerinde yerini almıştır. Sony Müzik etiketiyle çıkan 2019 teklileri ‘Bebek Bana Her Şeyi Anlat’ ve ‘Space is the Place’ için, başta Radiohead olmak üzere pek çok grupla çalışan Londralı prodüktör Mikko Gordon ile güçlerini birleştirmiştir. 2020 yazında ‘Seni Kimler Aldı’ şarkısına getirdiği yorumla büyük beğeni toplayan sanatçı, 2021 sonbaharında paylaştığı ‘Hayalet Gemi/Shipwreck’ teklisinin ardından üçüncü albümünü, ‘Prenses Anksiyete/Princess Anxiety’ adıyla iki dilde, çift-albüm olarak Avrupa Müzik etiketiyle yayımlanmıştır. Albüm, BBC Radyo, New Music Saturday Podcast, Hürriyet, Açık Radyo, Gazete Oksijen gibi pek çok mecrada “2021’in En İyi Albümleri” listelerinde çok geçmeden yerini almıştır. Glasxs aynı zamanda bir İngiltere radyosu olan Radio Wigwam’ın Radyo Ödülleri’nde En İyi Indie-Pop Sanatçısı adayı olmuştur.

 

 

MERCAN DEMİRKANLI KİMDİR?

Mercan Demirkanlı 1998 yılında İstanbul’da doğdu. 9 yaşında flüte başladı ve 2007-2016 yılları arası Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğrenim gördü.2009 Bulgaristan International Young Virtuosos yarışmasında 2.’lik, 2011 İzmir Uluslararasi Flüt yarışmasında 2.’lik, 2012 İzmir Uluslararasi Flüt yarışmasında 1.’lik, 2014 Internatinal Monaco Flautissimo Flüt yarışmasında 2.’lik ödüllerini kazandı. 2021 yılında Borusan Kocabıyık Vakfı’nin müzik bursunu hak kazandı. Şu anda eğitimine Hamburg Hochschule für Musik und Theater’da, Profesor Björn Westlund’un sınıfında Master 2. sınıf ögrencisi olarak devam etmektedir.

 

BAHR & GLASXS – PAPILLON 2022
Söz Müzik: BAHR
Vokal: Yusuf Bahar & Glasxs
Gitar: Yusuf Bahar
Davul, perküsyon, synthesizer: Nihal Saruhanlı
Bas: Ceren Bettemir
Flüt: Mercan Demirkanlı
Kayıt Stüdyosu: Studio Drum & Bass
MIX & Master: Barkın Engin
Albüm Kapak Tasarımı: Salih Gürkan Çakar
Fotoğraf: Doğan Soykan, Seaco PP Music
Video: Hazal Bayar

Instagram
Youtube
Spotify

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
2
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0