Bunu okuyorsunuz:
Bi’ Şarkı Bi’ Öykü 2: Adam Olacak Çocuk

Bi’ Şarkı Bi’ Öykü 2: Adam Olacak Çocuk

Şarkılardan esinlenerek yazılmış öyküler serisi. Her hafta bir şarkı bir de öykü. Bu hafta Flört grubunun “Dün  TRT’de İzledim” şarkısına eşlik eden öykümüz: Adam Olacak Çocuk

Rahmetli Barış Manço, 7’den 77’ye programıyla dolaylı yoldan 80’li yılların sonunda TRT’de ilk evlilik programını yapmıştır.

Çok manasız ve altı dolmamış bir trbilgi gibi geldi değil mi? Herkesin severek izlediği koskoca Barış Manço’nun günümüzün çok tartışılan, kurgularla dolu, ev ve arabaların sayıldığı, emekli maaşlarının hesaplandığı, çeşitli şaklabanlıkların yapıldığı evlilik programlarıyla ne işi olur. Adam Olacak Çocuk da böyle şey mi olur diyorsun içinden. Elbette ilgisi yok, aslında kendisi benim anne ve babamın tanışmasına vesile olmuş, bilmeden yuva kurmalarını sağlamıştır. Yaslan arkana, anlatıyorum. Çünkü ben de dün TRT’de izledim ve seninle paylaşmam gerek.

Yıl 1989. Annem ilk eşini kaybedeli iki yıl olmuş, 5 yaşındaki çocuğuna çalışarak bakan, yıkılmaz bir kadın. Babam da ilk eşinden boşanmış ama iki çocuğundan ilgi ve alakasını eksik etmeyen bir adam. Annem oğlu Kenan’ı, babam da kızı Elif’i Adam Olacak Çocuk bölümü için 7’den 77’ye programına getirmiş, Barış Manço’nun önüne bırakmışlar.

İlk Elif çıkmış çiçekli tatlı elbisesiyle Barış Manço’nun o minik sahnesine. Başlamış Barış Manço ile muhabbet etmeye. Elif en çok babasını anlatmış. Ne kadar yakışıklı olduğunu, evde her işi nasıl yaptığını, arabasını, gülmeyi çok sevdiğini, onu nasıl eğlendirdiğini anlatmış da anlatmış. Barış abi merak etmiş tabii, kim bu baba diye. Onu da çağırmış sahneye. İşte annem ilk orada görmüş babamı. Yıllardır sönük bir volkan gibi davranan kalbi, o an itibariyle harekete geçmiş. “Masmavi gözleri, kamera ışıkları ile buluştuğunda, hafif kırlaşmış saçları, elmacık kemikleri ve en önemlisi o kocaman gülüşüyle beni benden aldı” diye anlatıyor annem.

Annemin içine ateş düşmüş ama adam evlidir diye düşündüğü için, bu düşünceye bağlı olarak göreve çağrılan itfaiye ekipleri kalbinde hızla çalışmalara başlamış. Nitekim tam başarılı olup, yangını kontrol altına alacaklarmış ki Barış abinin sorusu üzerine babam hanımından ayrıldığını ve yalnız olduğunu söylemiş. Sanırım o sırada annemin kalbinde görevli olan itfaiye erleri, bu sözler üzerine yaşanan patlama sonucu pes edip, merkeze dönmüş olmalılar.

Program bittiğinde annem Elif’i sevmek bahanesini de arkasına alarak soluğu babamın yanında almış. “Ben Kenan’ın annesi Zehra” diye başlayan oradaki muhabbetleri önce flörtleşmeye, üç ay sonra da nikah masasında “Evet”lere dönüşmüş. Nikah şahitlerinin Barış Manço olduğunu söylememe bilmem gerek var mı?

Ben de ikisinin ortak tek çocuğu olarak 1991 yazında dünyaya gelmişim. Adım Barış ve ben o programın kayıtlarını dün TRT’de izledim 🙂

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0