Bunu okuyorsunuz:
Bi’ Şarkı Bi’ Öykü 5: Sıfırın Neresindesin?

Bi’ Şarkı Bi’ Öykü 5: Sıfırın Neresindesin?

Şarkılardan esinlenerek yazılmış öyküler serisi. Bu hafta Pinhani’nin “Geri Dönemem” şarkısına eşlik eden öykümüz: Sıfırın Neresindesin?

Yaratıcı, insanları yaratırken onların bu dünyadaki amaçlarını da kalbine gizlemiş olmalı. Bu öyle bir amaç ki onların sabah erkenden mutlu kalkmasını sağlayan, gece de gözlerine uyku girmemesine sebep olan bir amaç. Bulduklarında coşkuya kapıldıkları, başka bir şey düşünemez hala geldikleri bir amaç. Tabii bu kalpte bir yerde saklı olmalı.

Kimi hemen buluyor, yoluna devam ediyor. Kimi sancılı bir süreç geçiriyor, sonunda buluyor. Kimi hiç bulamadan ömrünü tamamlıyor. Kimi arıyor bulamıyor, kimi aramadan buluyor, kimi aradığının mükâfatını alıyor, kimi de bulduğunu sanıyor ve hayatı bir yanılgı içinde, “acaba mı lan” diye düşünerek geçiyor. O amaç işte, tek bir şeyde süper olduğun, yeteneğinin tümü. Bunu bulduktan sonra diğerleri de kendiliğinden geliyor.

Ama bu arayış, bu sancı, bu emin olamama, Çin malı bir amaç mı yoksa sağlam bir Japon malı mı bilememe hali, bu amaçsız uykusuzluklar… Sanırım bunların toplamına da hayat deniyor. Amacı bulana kadar da net bir ön yargı ile “bu hayat çok boktan lan!” oluyor.

Ben de o boktanlığın içinde nefes almaya çalışanlardandım. Amacı bulamadıkça şans oyunları, bahis kuponları, bazen kumar masaları ve tabii kapanması mümkün olmayan borçlar. Hızla zengin olayım derken, hızla ortamların en borçlu adamına dönüşmek bu düzende çok kolay. Amacın hızlı para kazanmaksa bunu dürüst yollardan yapmak pek de mümkün değil galiba.

Komik olduğu düşünülen Türk mafya filmlerindeki gibi olmuyor borçlu insanın peşine düşen adamlar. Gayet ciddiler ve çeşitli şaklabanlıklar yaparak kaçmak mümkün değil. Bu durumda da ortamların en borçlu adamıysanız beklediğiniz amaç kendinden ortaya çıkıyor: kaçmak!

Bir şarkıda şöyle diyordu “Zaman bize yeniden şans verir, yeni bir hayat savaşmak demektir.” Şimdi hiç bilmediğim bir şehrin sokaklarında dolaşırken aklımdan bu sözler geçiyor. Kimseyi tanımıyorum, ne yapacağımı bilmiyorum, param yok, sıfırın hangi noktasındayım bilmiyorum.

İşte yeni bir amaç. Madem sıfırsın, artık ileriye doğru gitme zamanı. Sıfırdan kurma, savaşma ve geçmişi geride bırakma zamanı. Hey millet! Aranıza yeni geldim ben! Eğer değişmemişsem çok kalamam ama geri de dönemem!

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0