Bunu okuyorsunuz:
“Bitmeyecek Bir Yaz Partisi” Evdeki Saat – Huzursuzluğun Meyvesi

“Bitmeyecek Bir Yaz Partisi” Evdeki Saat – Huzursuzluğun Meyvesi

Evdeki Saat

Evdeki Saat’in yeni uzunçalar albümü Huzursuzluğun Meyvesi tüm dijital platformlarda yerini aldı!

3 Haziran’da yayınlanan Huzursuzluğun Meyvesi daha önceden dinlediğimiz Sustum, Rüyadasın ve Sarmaşık dahil olmak üzere 7 parçadan oluşuyor. Albümdeki şarkıların sözleri ve müziği Eren Alıcı’ya ait. Prodüksiyon kısmında ise Eren Alıcı ve Eren’in birlikte sahne aldığı Bahadır Kartal, Yüce Akın, Kaan Ceylani ve Kerem Demirayak’ı görüyoruz.

 

Indie pop türünde şarkılar dinlediğimiz Huzursuzluğun Meyvesi tatil için yola çıkıyormuşuz gibi hissettiriyor. Albüm, yüksek tempolu altyapıları, hareketli gitar riffleri ve dreamy synthleriyle dinleyenleri hiç bitmeyecek bir yaz partisine davet ediyor.

 

Şarkılara göz atmadan önce belirtmek istediğim bir durum var şarkı sözleriyle ilgili. Sözlerin aşkla mı ilgili, bir iç hesaplaşmayla mı ilgili olduğuna net bir şekilde karar veremediğim iki şarkı var: Sarmaşık ve Eksildi İçimizden. Albümü dinlerken siz de fark edeceksinizdir; benim tamamen bulunduğum ana ve o anın dertlerine göre yorumlayabildiğim şarkılar bunlar. Ve bu yazıyı yazdığım sırada varoluşsal sancılarımın içinde boğulduğum için Eksildi İçimizden’i de buna uygun bir şekilde kabul edip yazdım. Bu detayı da belirttiğimize göre albüme şarkılar özelinde bakmaya başlayabiliriz.

 

Evdeki Saat - Huzursuzluğun Meyvesi
Evdeki Saat – Huzursuzluğun Meyvesi

 

Sustum

Albüme dikkat çeken klibiyle beğenileri toplayan Sustum’la giriş yapıyoruz. Şarkının sözleri tarafından saldırıya uğruyoruz desek yeridir. Çünkü şarkıda anlatılan sıkılmışlığı, alışmışlığı ve sınırlardan kurtulma isteğini çok iyi biliyoruz. Baş etmek için görmezden geldiğimiz şeyler tek tek yüzümüze vuruluyor şarkı boyunca. Ama hala bir yerlerde umut olduğunu da hatırlatıyor, Sustum. İlham verici şarkı, özellikle “Uyanıyoruz artık çık şu kafanın içinden” sözüyle bizi harekete geçmeye itiyor.

 

“Sıkıldım buralardan ben
Sıkıldım bu zamandan
Nereye gitsem ne yana baksam
Çok haber aldım azı güzel”

 

 

Rüyadasın, dinleyeni anında dış dünyadan izole eden bir şarkı. Bu hüzün dolu ama keyifli şarkı, yakalayan vokal melodileri ve yüksek temposuyla hemen başlangıcında bizi çekiyor ve bırakmıyor. Bir sarmalın içinde gibi bitmeyen bir baş dönmesi ve akışa kendini bırakma halindeyiz şarkı boyunca. Sanki basamak basamak yukarı tırmanıyoruz ama sarmalın bitişi de bu yükselişin sonu da yok. Merkeze ulaşmaya yakın bile değilken şarkı bitiyor ve bir anda çıktığımız son noktadan, uzaklaştığımız gerçeklerin tam ortasına çakılıyoruz.

 

“İnan yok kimseye savaş açasım
Bıraktım onların adı yaşasın
Benim yok başka bir yere gidesim
Memnundum çok”

 

 

Eksildi İçimizden

Nefes aldığımız uçsuz bucaksız bir gökyüzünün altındayız Eksildi İçimizden’de. Eren Alıcı, insan olmanın, hayatta olmanın getirdiği duygusal yükler ve yüklenen roller tarafından nasıl da harap edildiğimizi çok yalın bir şekilde anlatmış. Dans etmemenin imkansız olduğu şarkıya kendimizi bırakırken bir süreliğine bu ağırlıkları üstümüzden atıp omurgamızı düzeltiyoruz. Tam olarak özgürleşemesek de varoluşsal sancılarımıza kısa bir mola vermek ve dünyada böyle hisseden tek insan olmadığımızı hatırlamak yüzümüzü güldürmeye yetiyor.

 

“Bilemedim ne yapsam
Gidiyorum peşinden
Savrulmak içimi yakıyor
Korkuyorum o yüzden”

 

 

 

Albümün en büyük sürprizi ise şüphesiz, Adana Köprü Başı coverı oldu. Herhalde hayatımızın hiçbir döneminde dilimize “Vur çapayı çapayı, vur kazmayı kazmayı” sözlerinin dolanacağını hiç düşünmezdik. Ama Evdeki Saat’in inanılmaz bir altyapı ve funk dokunuşlarla şarkıyı yorumlamasıyla bu sözler günlerdir birçoğumuzun zihninde yankılanıp duruyor.

 

“Adana köprü başı
Adana köprü başı
Otur saraya karşı
Otur saraya karşı”

 

 

Evdeki Saat, yeni albümün ardından konserlerine son sürat devam ediyor. Albümdeki şarkıları bağıra bağıra söylemek, kitlesel bir rüyadaymış gibi dans etmek için konserlere gitmeyi ve konserlerden haberdar olmak için de Evdeki Saat’i Instagram ve Twitter hesaplarından takip etmeyi unutmayın!

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
2
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0