Bunu okuyorsunuz:
“Çıldırtıcı Bir Devinim” Baturalp’ten Yeni Tekli: Keşke

“Çıldırtıcı Bir Devinim” Baturalp’ten Yeni Tekli: Keşke

baturalp

Yılın başından beri her ay yayınlanan teklileriyle adım adım yeni albümüne yaklaştığımız Baturalp’in son teklisi Keşke 3 Haziran’da tüm dijital platformlarda yerini aldı!

 

Üçüncü stüdyo albümünün yayınlanmasına az bir süre kala hız kesmeden yeni şarkılarını yayınlamaya devam eden Baturalp, nisan ayından bu yana yeni teklileri Güneşin Batıdan Doğduğu Gün, Keşke ve Cenaze Marşı’nı dinleyicileriyle buluşturdu. Üç parçada da sözler Baturalp’e, müzik ve düzenleme Baturalp ve Onur Gülanber’e ait.

 

Güneşin Batıdan Doğduğu Gün

29 Nisan’da yayınlanan Güneşin Batıdan Doğduğu Gün’de chill, uçup gidecekmiş gibi hafif bir müziğin peşine takılıyoruz. Sanki bir meltem tüm can acıtıcı gerçeklerin tozlarını kaldırıp onları üzerimize yağdırıyor. Peşimizi bırakmayan hüzünden koşarak uzaklaşma, mutluluğa ulaşma isteğiyle doluyor içimiz. Yüksek rakımda başımızın dönmesi gibi yüksek duygularla sarhoş oluyoruz. Ve nakaratta Baturalp’in parlayan güçlü vokali, bir katarsis gibi, sükunetle topladığımız hüznü kafamızın içinde ağlayarak haykırışımıza eşlik ediyor.

Güneşin Batıdan Doğduğu Gün, Baturalp’in yeni albümünün teklilerinden en sevdiğim şarkılardan biri oldu. Umut dolu müziği ve can acıtıcı sözleriyle beni o kadar etkiledi ki ilk dinleyişimden sonra bir süre sadece duvarı izledim. Gerçek bir duygusal yıkım yaratan Güneşin Batıdan Doğduğu Gün’ü dinlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

 

“Gün doğarsa bir gün batıdan
Sonumuz olur kurtulamam sensiz
Ama benim yolum seni yakar olmalı bahar
Senin yolun bensiz”

 

 

Cenaze Marşı

Baturalp’in bir diğer teklisi Cenaze Marşı, 13 Mayıs’ta yayınlandı. Karanlığıyla, düşük temposuyla ve sıra dışı vokaliyle ilk dinleyişte herkesi şaşırtıyor. Bu özellikleriyle aklıma Leonard Cohen’in Thanks for The Dance albümünü getirdi, Cenaze Marşı.  Baturalp’in kulağa tanrısal bir sesleniş gibi gelen sesi gerçekten dinleyenin tüylerini diken diken ediyor.

Bir ayrılık hikayesi dinliyoruz Cenaze Marşı’nda; kendine acımasızca davranarak yaşadığı eziyeti uzatan, bata çıka adım atmaya çalıştığı çamurların gömülen birinin ağzından. Pişmanlığını, keşkelerini, korkusunu ve yok olmayı isteyecek kadar üzülmesini yüreğimizde hissediyoruz. Renklerini ve anlamını yitiren dünyasından gelen “Ölümü gördüm.” cümlesi, dünyanın o halini daha önce görmüş herkesi anında mahvediyor.

“Bazen geçerim evinin önünden
İzbe bir köşede denk gelirsek diye
Tesadüfen olmaz ama öyle bil lütfen
Olmayacak bir hayal bu yaşanmayacak türden”

 

 

Keşke

 

Baturalp’in son teklisi Keşke, 3 Haziran’da yayınlandı. Ve daha şimdiden Keşke’nin Baturalp’in tüm şarkıları arasında öne çıkanlardan biri olacağını söyleyebilirim. Bu şarkıyı dinleyip de “Aaa, bayağı sarıyor!” demeyen kimseyi görmedim bu bir haftada. Bu konuda şarkının en başında nakaratın yer almasının etkisinin olduğunu ve bunun harika bir karar olduğunu düşünüyorum. Enteresan sözleri duyar duymaz dikkatimizi çekiyor ve “verse” bitince nakarat bu sefer bizi bırakmamak üzere yakalıyor. Ayrıca müziğin öngörülemez seyri de çok ilgi çekici. Şimdi ne yöne gidecek diye dinlerken merak uyandıran yükselmeler, alçalmalar, inanılmaz bir keyif veriyor. Nakaratta dinlediğimiz gitar riffi de şarkının etkileyici detaylarından biri. Bu çıldırtıcı devinimin içinde loopta dönen kararlı melodi, karizmatik bir element olarak bu akışın ortasında “Ben buradayım” diyerek parlıyor.

 

Baturalp’in şarkılarının soundu bir değişimden geçiyor. Her yeni şarkısında biz de müzikal evreninin yeni yeni yerlerini keşfediyoruz. Yeniliklere kolayca adapte olamayan biri olarak şu zamana kadar yayınlanan birçok şarkıyı ilk dinleyişimde yabancıladım. Ama Keşke’de bana tanıdık gelen bir şeyler oldu ve şarkıyı hemen ilk dinleyişimde kabul ettim. Belki Vurdu Kafama’nın baş döndüren dinamiğine benzettim, belki de bahsettiğim gitar riffi bana Karışık Bir Albüm’deki parçaları hatırlattı. Veya belki de ikisi birden. Ama bu tanıdıklıkla birlikte yeni ve farklı bir şeylerin olduğunun da farkındayım. Bu nedenle Baturalp’in sürprizlerle dolu yolculuğunun her adımını heyecanla takip ediyorum. Yeni albüme kadar neler dinleyeceğimizi de çok merak ediyorum. Siz de bu merakı taşıyorsanız yeni şarkılardan anında haberdar olmak için Baturalp’i Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

 

“Kaybettim götüm başım ayrı oynuyordu benim
Delice raks ettim
Kevgir gibi delik deşik oldu içim dışım
Yüzemem ben dipteyim”

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
3
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0