Bunu okuyorsunuz:
“Daha Cesur Bir Dünyaya…” Nova Norda – Paralel Evrende Dünya Tarihi

“Daha Cesur Bir Dünyaya…” Nova Norda – Paralel Evrende Dünya Tarihi

Nova Norda

İlk teklisi Çıktım Bi Yola’dan beri dinleyicilerine ilham veren Nova Norda’nın yolculuğu ilk albümü Paralel Evrende Dünya Tarihi ile devam ediyor.

 

21 Nisan’da yayınlanan Paralel Evrende Dünya Tarihi albümündeki parçaların söz müziği Nova Norda’ya, mixi Tuna Erlat’a, masteringi Erim Arkman’a ait. Kayıtta Kaan Arslan, prodüksiyonda da yine Tuna Erlat imzasını görüyoruz.

 

Nova Norda - Peşimdeyim Kendimin
Nova Norda – Peşimdeyim Kendimin (Albüm) 2022

Nova Norda hayallerine inanan ve ayakları yere basan biri. Bunu projeleriyle de şarkı sözleriyle de tekrar tekrar gösteriyor. Gerçeklikten kopmadığı için de hayallerin içinde kaybolmak yerine hayallerini gerçekliğin tam ortasına çekip onları yaşıyor. Biz de Nova Norda’nın yükselişini mutlulukla izliyoruz. Çıktım Bi’ Yola diyerek cesaretle çıktığı yolunda çok güzel işler yapan Nova her yeni projesinde bizi şaşırtmaya ve kendini aşmaya devam ediyor. Sadece şarkıları değil yarattığı konseptleriyle, kesinlikle izlenmesi gereken bir görsel şölen olan konserleriyle harikalar yaratıyor. ve yaşanması gereken bir deneyime dönüştürmesi çok büyük bir başarı. Özellikle albüm lansman konseriyle geçtiği NN3.0 konsepti çok güzel detaylarla dolu. Albümün Paralel Evrende Dünya Tarihi konseptiyle uyumlu olan Helenistik sahne dekoru, sütunlar, ekibin antik zamanlar esintili kostümleri (özellikle Ömer Okan Arslan’ın müthiş şort-eteği çok başarılı bir tasarım) ve sütunların üstündeki arktaki “Sevgi Kazanacak” yazısı – ki bu yazı Peşindeyim Kendimin’in videosundaki kitapta da vardı…

Nova’nın alternatif sahnede her şeyi kendi kendine yapan bir sanatçıdan bu kadar sahne şovları olan ince ince işlenmiş konseptlerle yaratan bir sanatçıya dönüşümü gerçekten ilham verici. Bütün ekibiyle büyük bir uyumda olmaları, aynı yolda yürekten isteyerek ilerlemeleri birlikte yükselmelerini sağlıyor. Güzel enerjileri de hem yeni şarkılarında hem de konserlerde dinleyicilerine direkt olarak geçiyor.

Nova Norda’nın yarattığı dünyanın sınırları gittikçe genişliyor ve ışıltısı arttıkça artıyor. Biz de Nova’yı heyecanla takip etmeye devam ediyoruz. Ayrıca güzel bir haber verelim, bütün albüm süreci belgeselleştiriliyor. Yani çok yakında Paralel Evrende Dünya Tarihi albümünün yaratım aşamalarını detaylıca izleyebileceğiz!

 

Paralel Evrende Dünya Tarihi

Albümün ilk parçası olan Paralel Evrende Dünya Tarihi’nde Nova’nın bir röportajından bir kesiti dinliyoruz. Nova’nın “Bir süper gücüm olsa … olurdu.” sorusuna cevabıyla başlayan albüm, aslında gerçekten bu albümün çıkış noktası olmuş. Dinlediğimiz ikinci parça ise albümün ilk teklisi olan Zorba. Şarkının rengarenk klibi, Nova’nın bir müzede ilgisini çeken bir tabloyu incelemesiyle başlıyor. Biz de Nova’yla birlikte tablonun içine girerek oradaki hikayenin peşine düşüyoruz. İsyancıların, sahtelik akan düzene ve bu düzeni savunanlara karşı durmalarını, onların rahatlarını kaçırmalarını keyifle izliyoruz. Dayattıkları statüko yıkılınca savunmasız kaldıklarını görmek bize gerçekten büyük cesaret ve ilham veriyor.

 

“Doydum numaralara
Milyonlarca deli aynı kişi gibi burada
Korkuyorlar hislerinden ayıp gelir ağlamak
Rolü molü geçin gerçek bi’ şey verin bana ya”

 

 

Peşindeyim Kendimin

Albümün öne çıkan parçalarından bir diğeri ise Peşindeyim Kendimin. Rock tınıları taşıyan Peşindeyim Kendimin, gerçek anlamda meydan okuyan bir şarkı. Dedikodunun nasıl ruh tüketici ve kör edici bir şey olduğunu, tüm sözlerden ayrışıp kendini koruyup kendini bilmeyi dinliyoruz Peşindeyim Kendimin’de. Şarkı, bir marş gibi dilimize yerleşiyor ve her dinleyişimizde içimiz bağıra bağıra eşlik etme isteğiyle dolup taşıyor.

Peşindeyim Kendimin’in lyric videosunda sözlerdeki gibi dedikodu ve nefretle başlayan olayların bir cadı avına dönüşmesini izliyoruz. Videonun sonunda toplumun yaktığını sandığı kadının küllerden yeniden doğması ise bize “Yakamadığınız cadıların torunlarıyız” sözünü hatırlatıyor.

 

“Böyleydim kendim’ bildim bileli
Durdurma desinler istediğini
Hoş sözlerin kem gözlerin hiçbiriyim
Ben düşman bilmem peşindeyim kendimin”

 

 

Bu noktada albümün lyric videolarının ne kadar başarılı olduğuna değinmemiz gerekiyor. Titizlikle hazırlanmış videolarda her şarkıda ayrı serüvenlerin peşine düşüyoruz. Örneğin Yüreğim Ellerinde’de antik mısırda bir tanrıya elindekileri sunan bir kadının tasvirini izliyoruz. Tacı dahil elinde değerli ne varsa onlardan vazgeçiyor. En sonunda hayat evini temsil eden Per Ankh’la birleşmiş bir kalp figürünü de teslim ediyor. Yani hem hayatını hem yüreğini kaybediyor.

 

 

 

Sarhoşsun Dünya ise Dünya’nın oluşumundan evrime kadar olan zamanlarla başlıyor. Sonrasında sırayla her çağı ve meydana gelen her olayı izliyoruz. Veba salgınını, sanayi devrimini, savaşları, Ay’a çıkmayı ve Dünya’da ekolojik bir felaket yarattığımız bugünü görüyoruz sırayla. Ve sonrasında da muhtemel geleceğimizi… Biraz iç karatıcı olan video, aslında sadece olanın olduğu gibi yansıtılması. Bu can acıtıcı gerçekler yüzümüze vurduğunda bildiğimiz; ama bazen unutmayı tercih ettiğimiz felaketlerin ağırlığıyla baş başa kalıyoruz.

 

“Biz günahkarlar kimse sormadan
Savrulduk bu dünyaya
Bi’ kadeh sana bi’ kadeh bana
Sarhoşuz mecbur mecbursak yaşamaya”

 

 

Pelin

Albümün şüphesiz en merak edilen parçasına geldik. Nova Norda’nın kaybettiği halasının adını taşıyan ve kaybını anlattığı Pelin, gerçek anlamda kalbe dokunan bir şarkı. Nova, birçok insanın içinde yanan ateşi daha önce deneyimleyip söyleyemediği her şeyi incelikle anlatmış. Yasın, ölüme isyanın en değerli ifade edilişi, Pelin. Şarkıda her şeye karşı güçlü durabilenlerin bile ölümün karşısındaki çaresizliğini, özlemin alevlerinin nasıl insanı içten yaktığını dinliyoruz. Zırhını atmış, kırılmış ve dünyaya yenilmiş hisseden birini… Pelin’i çalarken tüm ekibinin gözyaşları içinde kaldığı bir video paylaşmıştı Nova Norda. Gerçekten duygulanmadan dinlemenin imkansız olduğu bir şarkı, Pelin. Pür acı ve hüzünden oluşan bu sözlerin, görkemli müziğin ortasında, kolumuz kanadımız kırılmış bir şekilde kaybettiklerimizi düşünürken zaman zaman biz de gözyaşlarımızı tutmayı bırakıyoruz.

 

“Bir an delirmedim de belki karardım
Ve istedim ki herkes ağlasın
Öyle özledim canım yandı”

 

 

Son olarak albümde yer almayan bir parçadan söz edelim. Normalde albümün 8 parça olması bekleniyordu; ama Nova bu parçanın bir sosyal sorumluluk projesi için ayrı bir şekilde yayınlanacağını duyurdu. Bu proje için 8 Haziran işaret edilmişti. Biz de merakla o tarihi bekliyoruz.

Ayrıca Nova Norda’nın müthiş eğlenceli konserlerine gitmenizi de kesinlikle öneriyoruz. Konserlerden haberdar olmak için Nova Norda’yı Instagram hesabından takip etmeyi unutmayın!

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0