Bunu okuyorsunuz:
“Gülmedi Kader” ile Gökhan Türkmen ve Birkan Nasuhoğlu | Röportaj #32

“Gülmedi Kader” ile Gökhan Türkmen ve Birkan Nasuhoğlu | Röportaj #32

gökhan türkmen, birkan nasugoğlu röportaj

Geçtiğimiz ay yayınladıkları “Gülmedi Kader” ile çok ses getiren ikili Birkan Nasuhoğlu ve Gökhan Türkmen ikilisi ile sade ve küçük bir röportaj yaptık. Bu ikili ile ilgili merak ettiklerinizi sormaya çalıştık.

 

Gökhan Türkmen hepimizin tanıdığı, pop müzik camiasında uzun süredir en aktif kariyeri olan sanatçılardan biri. Büyük İnsan, Lafügüzaf, İhtimaller Perisi gibi çoğu şarkıyla insanları büyülediğini de inkar edemeyiz. Birkan Nasuhoğlu ise solo kariyerine yeni başlayan, Yedinci Ev ile iki albüm ve tekliler yayınlayan, şu zamanlarda da solo olarak adını herkese duyurmaya başlayan bir sanatçımız.

 

Güçlü Bir Bağ…

 

Yeni albümün ilk teklisi “Aşkın Enkazı”nda aynı zamanda firmanızın sanatçıları olan Birkan Nasuhoğlu ve Ahmet Faik Dökmeci ile çalıştınız. Nasuhoğlu ve Dökmeci’nin sizin müziğinize olan katkısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gökhan T.: Birkan ile yaklaşık 1 yıl önce tanıştık ve çok güzel bir iletişim kurduk. Gerek sosyal, gerekse müzikal anlamda birbirimizi besleyebildiğimiz bir dostluğumuz oldu. Birkan başarılı bir söz yazarı olmasının yanında harika bir müzisyen. Aşkın Enkazı ile birlikte başlayan müzik yolculuğumuz bundan sonra da devam edecek. Ahmet Faik ise uzun yıllardır hayatımda olan ve sahnede beraber yol aldığım tartışmasız özel müzisyenlerden. Kompozisyon bilgisine ve aranjörlüğüne güvendiğim bir müzisyen dostum. “Aşkın Enkazı” da tam onun altından kalkabileceği bir şarkıydı.

 

Yakın dönemde Gökhan Türkmen’le çalışmaya başladınız, Kendisinin size müziksel ve manevi olarak katkıları neler?

 Birkan N.: Kısa sürede aramızda oldukça güçlü bir bağ oluşmaya başladı. Birbirimizi iyi anladığımızı düşünüyorum. Tecrübeleri bana ışık oluyor, ondan her anlamda değerli şeyler öğreniyorum.

 

 

“Gülmedi Kader” teklisinde Birkan Nasuhoğlu ile düet yaptınız. Bu çalışmanın oluşum süreci nasıl gelişti?

Gökhan T.: Bir gün konser çıkışı dostlarla evde bir araya geldik. O gece, Birkan’ın elinde bir gitar, benim elimde bir gitar. Spontane melodiler çıkardık. Nakaratın ilk çıkışı da o zamandır. Ardından biz uzun bir süre bir aradayken ve ayrı ayrıyken telefonla paçayı çalıştık. Birkan yaptıklarını gönderiyor ben üzerine çalışıyorum, ben yaptıklarımı gönderiyorum Birkan ekliyor. Böylece yaklaşık 1 yılda parçayı tamamladık. Son derece zevk aldığımız bir çalışma oldu.

 

Yeni Şarkılar, Düşünceler

 

Yayınladığınız üç şarkıda yayınlanacak olan yeni albümden.Bir sonraki şarkı ne zaman geliyor? Hayranlarınıza yeni şarkılarla ilgili ufak sürprizler vermek ister misiniz?

Gökhan T.: 14 Şubat’ta bir “Kağıt” parçam çıkıyor. Fransız sanatına ilgimi müzikte birleştirmek istedim. Hem Türkçe hem de Fransızca olarak iki versiyonuyla tüm dijital platformlarda yerini alacak. Fransız Kültür Merkezi’nden sevgili Nathalie Reins yazdığım sözleri Fransızca’ya çevirdi. Anlam bütünlüğü korunarak çok tadında çevirisini yaptığı parçanın prodüktörlüğünü sevgili Tunç Çakır, düzenlemesini ise Atıl Aksoy yaptı. Biz büyük bir keyifle yaptık, dinleyicinlerin de aynı zevki alacağına inanıyorum. Kağıt’tan sonra 2 parçamız daha peş peşe aylarda çıkacak, ardından sürpriz olarak 3 parça daha ekleyerek 10 şarkılık albümümüzü tamamlayacağız.

 

Bir süre önce iki şarkı yayınlayacağınızı duyurdunuz. Ne zaman geliyorlar, ufak sürprizler açıklamak ister misiniz?

Birkan N.: Şöyle bir sürpriz açıklayayım; kaydettiğimi söylediğim o iki şarkıyı biraz daha sonra yayınlamaya karar verdim. Yayınlamayı düşündüğüm ve büyük bir kısmı hazır olan çok şarkı var. Fakat bunlardan bir tanesi şu sıralar bizim fazlaca dikkatimizi çekti ve onu öne almaya karar verdik, kayıtlara da başladık. En kısa sürede yayınlamak istiyorum.

 

 

Bu projeler dışında yapmayı düşündüğünüz yeni çalışmalar var mı?

Gökhan T.: Çok şey var aslında… Yeni kayıtlar, yeni şarkılar, yeni birkaç tane albüm…Çok farklı şeyler değil…

 

Yakın dönemde bir albüm fikriniz var mı? Yoksa single odaklı ilerlemeyi mi düşünüyorsunuz?

Birkan N.: Yedinci Ev ile 2 albüm yaptığımız için albüm çalışmasının ne denli meşakkatli ve özel bir iş olduğunu az çok biliyorum. Albüm yapmak istiyorum fakat zaman veremem… Zihnimde ve ruhumda bu fikrin bir bütün olup, beni ele geçirmesini bekliyorum.

 

“Temiz bir ses kalitesiyle müzik dinlemek paha biçilmez…”

 

2019 Yılının sonunda 11.yıla özel bir best of albümü plak olarak dinleyicilerle buluşturdunuz. Bu çalışmanın oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

Gökhan T.: Tabii ki bir müzisyen olarak plak çalışmak büyük bir keyif. Arzu ettiğim bir çalışmaydı. Hem kendi beğendiklerimiz hem de sevenlerimizin yoğun ilgi gösterdiği 9 tane seçerek ilerledik. Abby Road Studios İngiltere’deki kayıtlarla da taçlandırdık. Kapak görsellerimiz Morespace tarafından yapıldı. Hakan Adil’in Emre Erdemoğlu kreasyon fotoğraflarıyla tamamladığımız çok güzel bir çalışma oldu. Türkiye’de plak severler oldukça fazla, temiz bir ses kalitesiyle müzik dinlemek ise paha biçilmez. Bundan sonra her albümümüz dijital platformlarda yer almasının yanında, CD ve plak formatında da raflarda yerini alacak.

 

Gökhan Türkmen 2019 moda çekimi

 

Parçaları tekli olarak mı yayınlamayı tercih ediyorsunuz genelde? Bunun nedenini dinleyicilerin parçayı daha iyi dinlemesi, anlaması için diyebilir miyiz? Genelde albüm olarak sununca insanlar bazı parçaları atlayabiliyor.

Birkan N.: Her şarkı hak ettiği yeri er ya da geç buluyor. Elbette ki bazı şarkılar daha çok seviliyor. Bunun özel bir nedeni yok bence. Özel bir nedeni ya da doğru bir matematiği olsa yayınladığımız her şarkı eşit düzeyde ilgi görür zaten. Dönemsel vaziyet, ülkedeki ruhsal durum vs çok fazla değişken var. 2019 senesinin başında 2020 sonuna kadar şarkılarımı tek tek yayınlamaya karar vermiştim. Birlikte çalışacağım çok fazla yeni insan vardı. Birbirimize alışmak için şarkı kaydedip, yayınlayıp, konser yapmak en güvenilir ve sağlam yol olacaktı. Bir nevi kendi içimizde tanışma merasimi diyebiliriz.

 

Yeni albüm projeniz tamamlandığında CD olarak da yayınlanacak mı?

Gökhan T.: Tabi, önceden de belirttiğim üzere 2020 Eylül ayında tamamlanmasını planladığımız albüm dijital platformlarda yer almasının yanında, CD ve plak formatında da raflarda yerini alacak.

 

Yazdığınız şarkıların elbette hikayeleri vardır. Şarkılar duyguların bir nevi dışarı vurmasıdır. Sizde onlarca şarkı yazmış biri olarak bu hikayelerden birini bizimle paylaşmak ister misiniz?

Birkan N.: Yaptığım şarkıların çoğunun bir hikayesi var, evet. Ama hiçbir özel hikaye barındırmayan şarkılarım da mevcut. Fakat bunları anlatmak hoşuma gitmiyor. Dinleyicilerin hayal gücünü etkilemiş oluyorum bu şekilde.

 

Hemdem…

 

Hemdem projeniz nasıl gelişti ve bu bağlamda bu projede Serkan Ölçer ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?

Gökhan: Aslında ilk başta amaç daha önce gitmediğimiz Doğu illerinde yer almaktı. Bunu Serkan ile paylaştığımız zaman dedik ki, madem Doğu’da olacağız, oradaki kültürle entegre olalım. Müziksever vatandaşlarımızla birlikte yürüyelim. Hemdem isminin hakkını verelim, birlikte nefes alalım. Böylece iki tekli gitar, keyifli sohbet ve zengin bir repertuvarla yalın bir müzik yapalım.

 

Hemdem konserleri ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Gökhan T.: Şanlıurfa, Sivas, Elazığ, Diyarbakır… Unutulmaz konserlerimiz arasında yerlerini aldılar. Müziği seven, eşlik eden harika insanlarla bir araya geldik. Memnuniyetleri gerek konser zamanı gerekse sonrasında çok fazla oldu. Biz de mutluyuz, bu nedenle 2020 yılında da devam edeceğiz.

 

Hemdem konserinde bir türkü albümü yapacağınızı söylediniz. Bu albümün oluşum süreci nasıl gelişiyor ve nasıl bir çalışma olacak?

Gökhan T.: Şu anrepertuvar hazırlıklarındayız, önceden de bahsettiğimiz gibi Doğu’da yaşayan dinleyiciler bizlere çok şey katıyor, kültürümüze her seferinde biraz daha şahit olmak projeyi daha kapsamlı hale getiriyor. Albümü 2021 yılında çıkaracağımızı düşünüyoruz.

 

Uyumlu Bir Ekip: GTR

 

Geçtiğimiz günlerde şirketinizin başlattığı yeni bir etkinliğe konuk oldunuz. GTR Live nasıldı? Gökhan Türkmen ‘le güzel coverlara imza attınız.

Birkan N.: Zaten GTR Deneyevi bizim evimiz… Canlı yayının da orada olması ekstra rahat bir durum oldu. E zaten biz bir araya geldiğimizde pek rahat durmuyoruz. Bir de gitarlar elimizde olunca kameraların varlığını unuttuk neredeyse… Devamı gelecek bu canlı yayınların.

 

Profesyonel müzik kariyerinizin 11. yılını geride bıraktınız. Bu 11 yılın size müzikal olarak kattıklarını nasıl özetlersiniz?

Gökhan T.: Azimle ilk önce kendime sonra da birlikte yol aldığım ekibimle günümüze geldim. Doğru insanlarla, doğru zamanlarda yine doğru projeler yaptık. Ben her zaman ne istediğimi bildim, 20 yıl sonra nerede olmak istediğime karar vererek ilerledim. Bu süreçte kendimi geliştirmek için öğrendim ve çabaladım. Aslında biten bir devir yok, süren bir yol var. Müzikal olarak gelişim hep devam edecek.

 

Bir süreden beri basın ve PR çalışmalarınızı da kendi firmanız GTR üzerinden yapmaya başladınız. Bu konuda da firma olarak çalışmaya nasıl karar verdiniz?

Gökhan T.: Bir müzisyen olunca ve bu sektördeki artı ve eksileri “tecrübe” edince pratikte ihtiyaçlara daha farklı bir gözle bakıyorsunuz. GTR Müzik kuruluşundan bu yana bu bilinçle ilerliyor. Bir müzisyenin ihtiyaçlarını ve sektördeki ilerleyişini bu bilgiler doğrultusunda değerlendiriyor. GTRmedianews’de bu doğrultuda ortaya çıktı. Kayıtlarımız için GTR Deneyevi bizim için nasıl bir gereklilik ve önem arz ediyorsa PR ajansımız da aynı gereklilikle ortaya çıktı. Son 1.5 yıldır PR ekibimiz GTR Müzik çatısı altında yol alıyor.

 

Bir müzisyenden ziyade bir prodüktör olarak, kendi prodüksiyonunu üstlendiğiniz çalışmaları da göz önüne aldığınızda bu yılı müziksel anlamda nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gökhan T.: GTR Müzik 2019 yılında 54 proje çıkardı toplamda 42 sanatçımız bünyemizde yer alıyor. Süreci bildiğiniz sürece, müzikal anlamda gerek sanatçı gerekse şirket olarak memnuniyetsizliğiniz pek olmuyor. Kim ne istediğini ne yaptığını biliyor, planlar yaklaşık 1 yıl öncesinden takvimleniyor. Parça ne zaman kaydedilecek, ne zaman mastering yapılacak, ne zaman çıkacak, klip ne zaman çekilecek, PR çalışmaları ne zaman gerçekleşecek… 2019 Bizler için keyifli bir yoğunlukta ve her zamanki gibi üreterek geçti. 2020’nin de en az geçtiğimiz yıl kadar yoğun olacağını düşünüyorum, şimdiden planlarımız hazır. Hep birlikte göreceğiz.

 

Konserler ve Daha Fazlası

 

Şu an yaşayan veya hayatta olmayan kişilerle düet yapma şansınız var diyelim. Kimlerle düet yapmak isterdiniz?

Birkan N.: Yavuz Çetin ve Müslüm Gürses ile söylediğim bir şarkı olsun isterdim.

 

2019 Sonbaharında başlayan ve 2020 yazına kadar devam edecek olan bir konser programı yayınladınız. Buna yenileri eklenecek mi, hayranlarınızla hangi şehirlerde buluşacaksınız?

Gökhan T.: Evet konserlerimizi yıllık olarak takvimliyoruz ki dinleyenler kolaylıkla takip edip bizlere eşlik etsinler. Çalışmalar hala devam ediyor, Almanya, Viyana, Konya, İzmir, Mersin, Bursa gibi yine Türkiye’nin her yerinde olmayı planlıyoruz. İlerledikçe yeni konserler eklenebilir, rahatlıkla gokhanturkmen.com.tr websitesinden ve sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek güncel duyurulara ulaşabilir, konser biletlerini temin edebilirler.

 

 “Aşkın Enkazı”, “Sır” ve “Gülmedi Kader” şarklılarında ortak bir hikaye vardı. Yeni yayınlayacağınız Şarkılarda da böyle bir konsept düşünüyor musunuz?

Gökhan T.: Şu an öyle bir düşünce yok, bu üçleme bu parçalara özeldi. Parçaların klip hikayesini de bu anlayışla yaptık. Biz spontane projeleri, yaratıcı çalışmaları seviyoruz. Ne zaman nasıl projelerle geleceğimiz belli olmaz.

 

Son dönemde kimleri dinliyorsunuz, takip ediyorsunuz?

Birkan N.: Son dönemde fazlasıyla Ben Howard dinliyorum.

 

Ve konserler…

 

Duyurmak istediğiniz etkinlik veya başka haberler var mı?

Gökhan: Şubat konserlerimize tüm sevenleri bekliyoruz. www.gokhanturkmen.com.tr adresinden detayları görebilirler.

14 Şubat, Viyana

15 Şubat, Essen, Almanya

21 Şubat, İstanbul, Beşiktaş

22 Şubat, Antalya

25 Şubat, Konya

26 Şubat, Ankara

28 Şubat, Bursa

29 Şubat, Eskişehir

 

Birkan N.: 27 Şubat’ta solo kariyerimde ilk defa Ankara’ya gidiyorum. Bu önemli bir haber benim için. 29 Şubat’ta İstanbul’da bir konserim olacak. Tüm etkinliklere instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz. Bildiğin gibi kaydettiğim ve hazır olan 2 yeni şarkım var ama bunların dışında bir şarkı paylaşmaya karar verdim. Onun kayıtları da sürüyor. Mart ayı bitmeden paylaşmak istiyorum.

 

Sevgili Gökhan Türkmen ve Birkan Nasuhoğlu’na röportaj için çok teşekkür ediyoruz. Ama her olayda olduğu gibi de bu röportajın da perde arkası kahramanları var. Bu röportajda emeği geçen, İtalya’dan bize yardım elini uzatan Sema Sepin ve editörlerimizden Efe Yel, Ezgisu Kılıçkap ikilisine de çok teşekkür ederiz.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
5
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0