Bunu okuyorsunuz:
“Bulutlu Bir Gün”de Duhan Demirci | Röportaj #31

“Bulutlu Bir Gün”de Duhan Demirci | Röportaj #31

Duhan Demirci, Röportaj

Yayınladığı bütün şarkılarını beğeni ile takip ettiğimiz, geçtiğimiz Aralık ayında yayınlanan ‘Bulutlu bir gün’ şarkısı ve  klibi ile adından söz ettiren Duhan Demirci ile klip akabinde bir röportaj gerçekleştirdik..

 

Biraz kendinden bahseder misin, müzik yolculuğun nasıl başladı ve gelişti?

Duhan Demirci: Sıkılmaktan başladı açıkçası… Yalnız büyüdüm, ailem sürekli çalışıyordu ve evde tek başıma çok fazla zaman geçiriyordum. Bir dönem oyunlara sardım, bir dönem tiyatroyla ilgilendim ve en son karşıma müzik çıktı. Elime bir gitar fırsatı geçti ve gitar aldıktan sonra müziğe gerçekten tutuldum. O zamandan itibaren diğer işlerimi  daha geri planda tuttum ve yalnızca müzikle ilgilenmeye başladım. Liseden beri sinema öğrencisiyim ve bu dönem içerisinde okulda yaptığımız kısa filmlere kompozisyon yapmaya başladım. Film setinde ses kaydı da yapıyordum. Müzikle tanıştıktan sonra bu yaptığımız işlerin ses ve müzikle alakalı kısımları daha çok ilgimi çekmeye başladı. 2013 yılında sokakta müzik yapmaya başladım. İlk dönemlerde Galata’nın altında bir arkadaş grubum vardı ve orada çalıyorduk. O zaman bunu eğlenmek için yapıyorduk, para beklentimiz yoktu. Daha sonra Yusuf Karaoğlu ile birlikte Sinestezya diye bir grup kurduk. O dönemden itibaren müzik hayatımı tamamen kaplamaya başladı.

 

 

Sinestezya nasıl kuruldu ve daha sonrasında tek devam etme sürecin nasıl gelişti?

Duhan Demirci: Grubun diğer üyesi olan Yusuf ile Roma Park’ında farklı noktalarda gitar çalarken yanına gidip tanıştım. O gün konuştuk, tanıştık derken o  hafta içinde bir şarkı çıkardık. Soundcloud’da yayınladık ve beklemediğimiz şekilde birkaç gün içerisinde oldukça dinlenmeye ulaştı. Bu tabi ki bizi motive etti ve devamını da getirdik. Ancak sürecin sonunda yeteri kadar zaman ayırmamamıza neden olan hayat koşulları yüzünden dostluğumuz ve müzikal desteğimiz aynı kalsa da grubu duraklattık. Benim bu sürecin akabinde  bir yurtdışı dönemim oldu döndükten sonra da Can Ozan ile birlikte Karabalık Stüdyo’da 1 sene birlikte jingle yaptık. Bu sırada kendi şarkılarımı kaydetmeye başladım. İlk şarkı “Derin Yerler” oldu. İnsanlardan aldığım tepkiler çok güzeldi. Sonra “Onlar Bu Dünyada” ardından  “Değişim” diye bir şarkı geldi. Bu sürecin akabinde Aytun Çırkın ile yollarımız çakıştı. Şarkılarımı Ampirik Records çatısı altında yayınlamaya başladım ve orada 6 şarkı yayınladım. Daha sonra Yiğit Seferoğlu ile “Ruj” adında bir feat çalışması yaptık. Son olarak ise, “Bulutlu Bir Gün” şarkımı yayınladım. Şarkının elektronik versiyonunun aranjesini Yaşar Görkem Arslan yaptı. Bu şarkı benim, işin prodüksiyon kısmına girdikten sonra akustik ve elektronik öğeleri nasıl en iyi bir arada kullanırımı ortaya koyduğum bir şarkı oldu ve aslında bir dönüm noktasıdır.

 

Bestelerinin oluşum süreci ve kayıt aşamaları nasıl ilerliyor?

Duhan Demirci: Birçok parça oluyor aynı anda uğraştığım. Birine başlayıp direk bitirme kafasında hareket etmiyorum. Zaman zaman dönüp tekrardan bakıp ilerlettiğimde daha verimli bir süreç geçiyor. En rahat  çalışma halim ise enstrüman başındayken oluyor. Bilgisayar başında başladığım bir besteden istediğim ivmeyi alamıyorum. Besteye başlarken kafamda bir hikaye oluyor ve kulaklığı takan o bir kişiye bu hikayeyi anlatma çabasındayım. Genelde ya piyano ya  da gitarla bir şeyler kurcalarken yakalıyorum melodileri. Bazen aklımda belli sözler oluyor onların üzerine deniyorum. Bulutlu bir gün’ün oluşumu çok temiz oldu. Stüdyoda çalıştığım bir gün işim bittikten sonra elimde gitarla kendi kendime sayıklarken  şarkının nakaratı çıktı.

 

Elektronik müzik görmezden gelinemeyecek biçimde birçok müzik tarzını etkisi altına alıyor. Bu dönüşümü nasıl değerlendiriyorsun ve elektronik müziğin gelişiminde bir sonraki evre olarak neyi görüyorsun ?

Duhan Demirci: Ben akustik ve elektronik müziğin bu güne nazaran çok daha ortak noktalarda buluşacağını düşünüyorum. Avrupa veya Amerika çıkışlı gruplara bakarsak bu konuda sınırları zorlama derecesinde deneyseller. Billie Eilish gerçeği var, doğru mikrofon teknikleri, güzel bir ses ve basit ama oldukça net müzikal öğelerle bambaşka bir ivme yarattı müzik dünyasında. Artık müzik eskisine nazaran daha bağımsız ilerleyebiliyor ve bu da insanların yeni şeyler denemesini ve haliyle bambaşka şeyler üretebilmesini sağlıyor. Ben müzik konusunda, önümüzdeki 5-6 sene içerisinde dünya genelinde daha minimalist ve az öğelere geçileceğini düşünüyorum. Yani 140 kanallık bir şarkı yerine 30 kanal ama net ve özel öğeler içeren şarkıların geleceğini düşünüyorum.

 

 

Sitestezya sonrasında elektronik müziğe yaklaştın biraz daha, tekrardan EP yada albüm çalışması olarak akustik bir çalışma yapma planın var mı ?

Duhan Demirci: Eski akustik parçaları daha çok bir grup kompozisyonunda tekrardan  düzenliyorum. Çok yakında yayınlanacaklar.  Aynı zamanda organik bir sound’la elektronik öğeleri de işleyerek yeni şarkılarımı toparlama sürecindeyim.

 

Kendi parçalarında zaman zaman back vokallerde başka müzisyenleri de duyuyoruz ancak  ortak bir feat  çalışması da gelir mi ?

Duhan Demirci: Kaan Arslan ile hala çalışmaları devam eden, o tarz bir çalışmamız var.  Onun Spotify hesabından yayınlanacak bir parça olacak. Ortak bir çalışma yapmak istediğimiz başka müzisyen arkadaşlar da var ancak ortak zaman planlaması yapmak hiç kolay olmuyor maalesef.

 

Bulutlu Bir Gün’ün klibi yakın zamanda yayınlandı ve klibin teması şarkıyla oldukça paralel ve seçilen metaforlar oldukça başarılı. Klibin kurgusu nasıl oluştu?

Duhan Demirci: Klibin yönetmeni Egemen Vural. Egemen gerçekten çok başarılı bir insan ve harika bir gözü var. Ben de sinemacıyım okuldan kaynaklı bir altyapım var. Egemen ile 3 tane toplantı yaptık ve dördüncü toplantının sonunda kafamızda neredeyse her şey hazırdı. İkimizin ortaya attığı fikirler güzel bir noktada buluştu  ve biz kurguyu çok uzatmadan oluşturduk. Klipte görev alan kişiler arkadaşlarımız ve herkesin desteğiyle biz büyük sorunlar yaşamadan ve büyük bütçelere taşmadan klibimizi çektik.

 

Duhan Demirci, Röportaj
Duhan Demirci, Röportaj

 

Yakın zamanda seni canlı dinleyebileceğimiz bir etkinlik haberi var mı ?

Duhan Demirci: Son dönemlerde hem devam eden okulum hem de müzik alakalı işlerimden dolayı yoğunluk içerisindeyim . Belirli bir konser takvimi henüz yok ancak yakın zamanda mutlaka bir konser planımız olacak, duyuracağız.

 

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
1
kalp <3
2
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0