Bunu okuyorsunuz:
Filmler, Kitaplar, Şiirler İçin Şarkı Yazılır Mı?

Filmler, Kitaplar, Şiirler İçin Şarkı Yazılır Mı?

Müziğin aslında en önemli konusu ilham perisidir bence. İlham perisi olmadan nasıl olacak o iş ya? Ama doğru, ilham perisi de kolay bulunmuyor! Bulduk mu kaçırmayalım en iyisi.

 

Bazen bir filmin sahnesi ile, bazen bir kitabın cümlesi ile karşımıza çıkabiliyor bu ilham perisi. Bazen en güzel şiirlere ortak ederken, bazen kendimizi bir filmin içinde bulmamıza sebep oluyor aslında. Duyguların en saf hali diye biliriz bu durum için…

 

 

Neyse, fazla uzatmadan geçelim ilk şarkıya! şarkı Sezen Aksu’ya ait, Kürk Mantolu Madonna için hazırlanmış. Böylesi bir kitaba şarkı yazmak herkesin harcı değildir! Ama eğer Sezen Aksu iseniz tabii daha kolay oluyor bence. Müziğin kraliçelerinden birini sevgiyle anıyoruz!

İkinci şarkı da bir filmden esinlenip geliyor. Arel Koray Nalbant’ın ilk solo akustik albümü “Bir Defa Daha”nın en güzel parçalarından olan “Bisiklet Hırsızları” dinleyenleri kendine hayran bırakıyor dersek, yalan olmaz!  Imbd puanı ise 8.6 ve filmin süresi ise 1 saat, 33 dakika civarı. Şimdiden iyi seyirler, Arel Koray Nalbant’ın da eline sağlık diyelim.

“Biz ki bisiklet hırsızları, izlenmemiş bir film…”

Üçüncü şarkıya da geldik böylece… Üçüncü şarkı bir kitap için yazılmış ve işin hoş tarafı Yok Öyle Kararlı Şeyler tarafından yazılmış. Bahadır Cüneyt Yalçın’ın ikinci romanı “Hep Lunapark” için yazmışlar! Şarkının adı “Ah Lunapark” ve çok hoş. Şarkıyı sadece YouTube üzerinden dinleyebilmek ise işin üzücü kısmı… Ama kitabın sonunda olan bir QR koddan da ulaşabilirsiniz şarkıya! Şimdiden iyi okumalar ve dinlemeler.

Dördüncü şarkı ise benim ilk çıktığı zaman delicesine dinlediğim, dinlemekten aşırı keyif aldığım mor ve ötesi’nden geliyor! Mor ve Ötesi’nin son dört mısrasını Orhan Veli’nin “Anlatamıyorum” şiirinden aldığı ve aynı isimli şarkısı “Anlatamıyorum” hepimizin dilinde, kulağında taht kurmuş bir şarkı. 

“Bir yer var, biliyorum!

Her şeyi söylemek mümkün”

Son şarkı çok sevdiğim Vera’nın “Boş Zamanlar” albümünde yer alan “Kürk Mantolu Madonna” şarkısı. Yazının başında dediğim gibi herkesin kolayca şarkı yazamayacağı bir kitap Kürk Mantolu Madonna… Hissinden, olay örgüsünden, düşüncelerinden insanın kafasını karıştıran bir kitap aslında ama Vera grubu işini layığıyla yerine getirmiş. Sözleri ve düzenlemesi tamamen Vera’ya ait olan şarkıyı tüm dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.

 

“Tesadüfler, ne büyüktüler! Ne kadar basit göründüler..”

 

Daha onlarca, yüzlerce böyle anlamlarla kendini bulmuş şarkılar vardır. Daha nice kitapların ilham perisi rolünü üstlendiği… Eğer sizinde böyle bildikleriniz varsa ve anlatmak isterseniz yorum kısmına dökebilirsiniz. Her ilham perisine, ilham perisi rolünü üstlenen her şeye selamlar.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0