Bunu okuyorsunuz:
“Geçmişin Hayaletleriyle Dans” Baturalp’ten Yeni Tekli: Ölüyorum

“Geçmişin Hayaletleriyle Dans” Baturalp’ten Yeni Tekli: Ölüyorum

baturalp 2024

Baturalp’in yeni teklisi Ölüyorum tüm dijital platformlarda yerini aldı.

 

12 Ocak’ta yayınlanan Ölüyorum’un söz ve müziği Baturalp’e ait. Şarkının mixi Onur Gülanber, masteringi ise Adham Farid imzası taşıyor. Vintage tınıları olan şarkının klibinde ise Ozan Çanak ismini görüyoruz.

Özellikle son albümü Romantik Manifesto ile birlikte müziğini evrilttiği “gotik disko” tarzında yoluna devam eden Baturalp’in Ölüyorum da dahil olmak üzere son birkaç parçasında vokalleri geriye çekip sesin diğer elementlerinin de parlattığını fark ediyoruz. Bir önceki şarkısı Küçük Bir Ölüm’de neşeli bir müzik ve nispeten umutlu diyebileceğimiz sözler dinlerken bu şarkıyla birlikte Baturalp’in tanıdığımız bildiğimiz kırılganlığına ve karanlığına geri döndüğünü görüyoruz.

 

“Ben yanan, sen yakan
Ardına bile bakmayan
Olmuşuz duman
Çok zor kapanıyor, yalnızlığımda
Yok yaramı saran”

 

 

Synth seslerle, introdaki ve ikinci nakarattan sonraki gitar solosuyla yerel bir hava katılmış olsa da şarkıyı dinlerken bir Arctic Monkeys havası hissediliyor. Nakarattaki loop melodi, en sondaki bas riffi… Müziğinde değinilecek, sevilecek çok şey var Ölüyorum’da. Şarkı boyunca bir dönme dolabın farklı seviyelerindeymiş gibi katmanları tek tek görüyoruz. Her sesin peşinden sürüklenip gidecek gibiyken bırakıp bir başka element tarafından çekiliyoruz. Dönme dolap farklı yüksekliklere götürdüğü gibi bir sarmal de yaratıyor. Gidilecek yeni bir yer yok. Aynı döngüdeyiz, aynıyız, sadece gördüğümüz manzara değişiyor. Aştığımızı sanarken aynı olayları tekrar tekrar başka kişilerle yaşıyoruz. Sözlerde alenen görülmeyen bu durum, şarkıyı hangi açıdan dinlediğinize bağlı olarak bariz bir şekilde görünür hale gelebiliyor. Toksik bir döngüyü anlatan bu sözleri dinlerken geçmişten gelen hayaletlerle dans ederek şarkının karanlık atmosferine büsbütün karışıyoruz.

 

“Belki de aynı gece, başka kişilerle
Eğlendik ve seviştik, bakamam yüzüne
Ölüyorum, dayanamıyorum
Ölüyorum, acı çekiyorum hissetmekten”

 

Baturalp, sürekli farklı şeyler denediği müzikal yolculuğunda yeni şarkılarıyla yoluna devam ediyor. Siz de Baturalp’in yeni şarkılarından ve konserlerinden haberdar olmak isterseniz Baturalp’i Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0