Bunu okuyorsunuz:
“Modern Ve Gerçekçi Bir Perspektiften Aşk” Hazalg

“Modern Ve Gerçekçi Bir Perspektiften Aşk” Hazalg

Hazalg albüm

Hazalg’nin ilk EP’si Hazalg 27 Kasım’da tüm dijital platformlarda yerini aldı.

 

6 parçadan oluşan albümde İnsanın En Büyük Yalnızlığı’nın söz ve müziği, Datça Bay’in müziği Berkant Ali’ye, kalan parçaların söz ve müziği Hazalg’ye ait. Yarayolları Records etiketi taşıyan EP’de aranjman, kayıt ve mixlerde Berkant Ali, masteringde Onur Gülanber imzasını görüyoruz.

 

 

Albümdeki tüm şarkılar, aşka dair. Etkileyici rifflerin eşliğinde aşka modern ve gerçekçi bir perspektiften bakıyoruz. Kalp kırıklıkları, gidişler, kabullenmeler… Ama hiçbiri dünyadan soyutlanıp kendi evrenine çekilmek gibi dramatik bir tarzda değil; hayatla birlikte ilerlemeye devam ederken içinde sürekli bir sızı hissetmek gibi. Şarkıların beni yakalayan kısmı da tam olarak bu oldu, ütopik veya distopik hikayeleri değil kendi yaşamlarımıza ait sözleri dinliyoruz. Kalabalık caddelerden, trafikteki araç ışıklarından, kurallar dahilindeki isyanlarımızdan ve her şey saat gibi işlerken yarattığımız zamansız anlardan bize kalan tecrübelerimizi…

 

“Sıcak bir günde her şey yerli yerinde
Ama göremem ben hiç kimseyi
Hiç de laftan anlamam
Ben artık böyle kalamam”

 

 

Yok O Bana Kalsın

Albümün açılış parçası olan Yok O Bana Kalsın’da, kendisiyle bağ kuramayan birine ulaşmak için harcadığı çabaların sonunda artık bıkmış olan bir kadının sitemini, hemen ardından gelen Tan Yeri’ndeyse ilk şarkının aksine gururunu ve kendini bırakıp aşkın peşinden gitmeye hazır birinin özlemini ve heyecanını dinliyoruz. Aşkı farklı açılardan gösteren şarkıların ortak yönleri ise geçtikleri yerlerde izlerini bırakmaları.

 

“Ah yalanını seveyim senin
Bir rüya içinde dönüp dururken
Göz gözü görür mü
Artık çok geç, duygularımın eseri olmuşken
Aklıma düşer de bulurum seni durup dururken
Yangına körükle gittiğim gibi geri dönerim kendime”

 

Yaşananlar ve geçen zaman nedeniyle aynı insanların arasındaki hislerin aynı olmayacağını anlatan Aynı Aşk, albümün en sevdiğim parçası oldu. Apaçık olan bu durumu, yaşanan her şeyin sonunda “Öyle işte…” der gibi detaysız, dolaysız anlatmış Hazalg. Yalın dilinin getirdiği samimiyetle şarkıyı dinlerken bir arkadaşımı dinliyormuşum gibi hissettim. Vermediği her detayı biliyordum, söylemediği her sözü duyuyordum, kırgınlığını anlıyordum. Benim kalbimi paramparça eden Aynı Aşk’ın dinleyen herkesin anılarında karşılığını bulacağından eminim.

 

“Öyle olmaz, böyle olur
İnsan ister ne bulur
Dalgalar vururken güneşin doğudan batar
Aynı aşk gelmez ki geri
Kandıran, sorduran sen olsan ne fark eder ki?”

 

Son olarak, dinamik akışıyla akıllarda kolayca yer edinen İnsanın En Büyük Yalnızlığı’na değinmek istiyorum. Peşinden sürükleyip götüren nostaljik tınıları ve Hazalg’nin meydan okur gibi tavrıyla dinlemesi çok keyifli olan şarkı, albümü ilk dinleyişimden beri sıkça dilime takılıyor. Söz ve müziği Berkant Ali’ye ait olan şarkı, hem sound hem de sözler açısından diğer şarkılardan farklı bir yerde durmuyor. Albümde bu bütünlüğün sağlanabilmiş olması da düzenlemelerin ne kadar başarılı olduğunu bize gösteriyor.

 

“Eski tren rayları bir yere varmalı
Di mi Nazlı?
Nazlı bana anlattı başından geçen olayları
Ne olduysa oldu artık yüreğim kapalı
Siz de söyleyin ona anmasın adımı”

 

Özetle Hazalg’nin ilk EP’si Hazalg’yi sözleriyle, kompozisyonuyla çok beğendiğimi söyleyebilirim. İlk adımına şahit olduğumuz Hazalg’nin ilerleyişini merakla takip etmeye devam edeceğim. Siz de takip etmek isterseniz Hazalg’nin Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
2
kalp <3
9
karasızım
1
olamaz!
0
üzücü
0