Bunu okuyorsunuz:
Müziği Konu Alan ve Hikayeleri ile Hayatınızda İz Bırakacak 10 Film

Müziği Konu Alan ve Hikayeleri ile Hayatınızda İz Bırakacak 10 Film

Bu yazımızda şiddetle izlemenizi tavsiye ettiğimiz,birbirinden başarılı 10 müzik temalı filmi sizler için derledik. Bu filmleri izlerken kendinizden geçecek, müziğin sonsuzluk kervanına katılacaksınız. Hepimizin derin bir tutkuyla bağlı olduğu müziğin iç dünyasında kendinizi bulacaksınız.

Not : Sıralama filmlerin IMDb puanlarına göre yapılmıştır.

10. Rock Star (2001) /  IMDb: 6,2


Chris Cole gün boyu fotokopi makinası tamir etmekte,mesai sonrası ise hayranı olduğu,dünyanın en sıkı gruplarından biri olan Steel Dragon’un şarkılarını yorumlayan küçük bir tribute grubunun solistliğini yapmaktadır.Steel Dragon’un solistinin ani bir kararla gruptan atılmasıyla birlikte Chris Cole kendini hayal dahi edemeyeceği bir dünyanın içinde bulur.

9. Tenacious D in The Pick of Destiny (2006) / IMDb: 6,8

Jack Black katolik bir ailenin isyankar çocuğudur.Ailesiyle kaldığı sürece müzik yapamayacağını anlar ve Rock müziğin tanrısı Ronnie James Dio’dan aldığı ilhamla efsanevi bir müzik grubu kurmak için evden kaçmaya karar verir.Yolculuğu esnasında Kyle Gass isminde yetenekli bir gitaristle tanışır ve Tenacious D isimli bir grup kurarlar.Ancak iki arkadaş şöhrete ulaşacak kadar iyi şarkılar yazamadıkları için büyük bir bunalım içine girmek üzereyken rock dergilerindeki tüm efsanevi gitaristlerin aynı penayı kullandığını fark ederler ve bu gizemli penanın peşine düşerler.

8. I’m Not There (2007) / IMDb: 7,0

Gerçek anlamda bir müzik ilahı olan Bob Dylan,kariyeri boyunca sayısız başarıyla imza atmış ve ömür boyu konuşulacak bir efsane haline gelmiştir.Ancak başarısının yanısıra son derece gizemli ve ketum olduğu da bilinir.Bob Dylan’ın hayatının farklı dönemlerini ele alan bu film,Dylan’ın hayatının saklı kalmış dönemlerine ışık tutuyor.Bob Dylan bu filmde 6 oyuncu tarafından canlandırılmıştır ve her karakter Dylan’ın farklı özelliklerini temsil etmiştir.

7. School of Rock (2003) / IMDb: 7,1

Dewey Finn,tüm hayatını müziğe adamıştır.Ancak sahnedeki garip ve coşkulu hareketleriyle grubun imajını bozduğu gerekçesiyle yıllarını verdiği grubundan atılır.Bu sıkıntıların arasına bir de borç problemi katılınca geçici öğretmen olan ev arkadaşının ismini kullanarak kendini öğretmen olarak tanıtır ve kendini bir okulda öğretmen olarak bulur.Son derece sıradan görünen bu öğrencilerin içindeki Rock ruhunu ateşler ve öğrencilerden bir grup kurar.

6. Inside Llewyn Davis (2013) / IMDb: 7,4

Yer 1960’lı yılların Amerikası, New York. Manhattan’ın hareketli müzik piyasasında tutunmaya çalışan genç Llewyn Davis, hayatını müzikle kazanmak ve sanatını icra edebilmek için her yolu denemektedir. Halkın önünde saygın bir yere sahip olmak isteyen Davis, bir yandan da şehrin acımasız koşulları altında yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Fakat başını sokabileceği bir evi olmadan eski kız arkadaşı Jean Berkey’in kanepesiyle, kız kardeşinin kendisinden yakınmaları arasında gidip gelir. Dönemin önemli menajerlerinden Bud Grossman’a müziği, plağının bir kopyasını dinletmek tek hedefidir.

Not: Filmde The Clancy Brothers ,Bob Dylan, Tom Paxton,Ramblin’ Jack Elliott gibi bazı isimlere göndermeler yapılmış,bu karakterlere filmde başka isimlerle yer verilmiştir.Dolayısıyla filmimizin kahramanının gerçek birinden esinlenerek yaratıldığı hakkında söylentiler mevcuttur.

5. Rudderless (2014) / IMDb: 7,5

Sam,çalıştığı sektörde başarıyı yakalayan bir girişimcidir.Bu güzel yaşantı oğlunun ani ölümüyle yerle bir olur.Hayatının geri kalanını oğlunu kaybetmenin üzüntüsüyle yaşayacaktır.Sam bir gün içinde oğlunun demo kayıtlarının olduğu bir kutu bulur.Oğlunun müziğe karşı inanılmaz bir yeteneği olduğunu öğrenir.Bu hayatının dönüm noktası olur ve oğlunun şarkılarını yaşatmak için bir grup kurmaya karar verir.

4. August Rush (2007) / IMDb: 7,5

Lyla Novacek ünlü bir viyolonselist,Louis ise gitar çalıp vokal yapan bir Rock müzisyenidir.Bu iki müzisyen birbirine aşık olur ancak hayatlarının farklılığı yüzünden birbirlerine ayrı düşerler ve birbirlerini birdaha göremezler.Bu esnada Lyla hamile olduğunu öğrenir.Bebeğin doğumuna yakın bir kaza geçirir.Bebek kazadan kurtulur ancak Lyla’nın babası kızından habersiz bebeği yetiştirme yurduna verir çünkü kızının müzikal kariyerini düşünmektedir.Yıllarca çocuğunun öldüğünü sanan Lyla 11 yıl sonra çocuğun yaşadığını öğrenir.Aynı zamanda Bebekten habersiz olan Louis de aşık olduğu kadın Lyla’yı aramaktadır.Yetiştirme yurdunda kalan Evan ise bir gün ailesine kavuşacağına inanmaktadır.Bu film büyük bir mucizeyi anlatır.

3. Almost Famous (2000) / IMDb: 7,9

Ergenlik çağında bir genç olan William sevdiği gruplar hakkında amatör yazılar yazmaktadır.Zamanla tanınmaya başlar ve bir gün şans kapısını çalar.Rolling Stones isimli rock dergisi kendisinden Stillwater grubunun turnesi hakkında yazmasını ister.Okul,aile ve müzik döngüsünün arasında,yazıyı yazmayı kabul eder ve hayranı olduğu grupla birlikte turneye çıkma şansına erişir.Ancak yaptığı iş göründüğü kadar kolay olmayacaktır.

2. Once (2006) / IMDb: 7,9

Dublin’de gitar çalan aynı zamanda şarkıcı ve söz yazarı olan İrlandalı bir adam, bir gün sokakta çalarken Çek bir kızla tanışır. Adamın maddi durumu pek iyi değildir ve babasının dükkanında ona yardım ederken bir yandan da sokaklarda çalarak para kazanmaya çalışmaktadır. Kız da eşiyle ayrıdır; gündüzleri çalışıp beraber yaşadığı annesine ve kızına bakmaktadır.En büyük hayali albüm çıkarmak olan adam müzik şirketlerine yollamak için demo hazırlamaya karar verince piyano çalan kızla birlikte çalışmaya başlar. Kız ve erkek onları bir araya getiren müzik sayesinde birbirlerini de tanıyacaklardır.

1. Sing Street (2016) / IMDb: 8,0

Dublin’de yaşayan Conor, anne ve babasının boşanmanın eşiğine gelmesi ve ekonomik krizin de kapıya dayanmasıyla okulunu değiştirmek zorunda kalır. Gittiği okulun karşısında her gün bekleyen bir genç kız vardır. Onunla tanışır ve kızın bir model olduğunu öğrenir. Müzikle yakından ilgili, plak koleksiyonu olan abisiyle 80’li yıllarda kliplerin yeni yeni çıktığı dönemde en büyük eğlenceleri, bu klipleri izlemek olmuştur. Okulun önünde bekleyen güzeller güzeli Raphina’yı etkilemek ve onunla tanışabilmek için ona bir müzik grubu olduğunu söyler ve klibinde oynamasını teklif eder. Ancak ortada bir grup yoktur. Kısa zaman içerisinde grubu kurar ve yeni şarkılar bestelerler. Bu film hayallerinizin peşinden koşmanızı sağlayacaktır.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0